W odpowiedzi na pismo z dnia 10.02.2004 roku sygn. Or.0717/7/04 w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodow... - Interpretacja - pd-3/005/2-84/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2004, sygn. pd-3/005/2-84/04, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.02.2004 roku sygn. Or.0717/7/04 w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej potwierdza stanowisko zajęte przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w sprawie opodatkowania należności wypłacanych członkom Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zgodnie z art. 13 pkt 6 w/w ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, w którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust.2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Tak więc przychody członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zgodnie z powyższym przepisem należy zaliczyć do przychodów z art. 13 pkt 6 ustawy o p.d.o.f.

Natomiast w art. 13 pkt 5 znajdują się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób(...).

Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych należy uznać działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów Inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, sędziów Trybunału Stanu, ławników powszechnych.

Skoro przychody uzyskiwane przez członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 13 pkt 6, to nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 17, ponieważ zwolnienie to odnosi się wyłącznie do diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.

Jednocześnie zaznacza się, iż w myśl art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek przekazać właściwemu dyrektorowi izby skarbowej pisemne zapytanie podatnika oraz udzieloną odpowiedź w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego. Natomiast dopiero w razie stwierdzenia nieprawidłowości w udzielonej informacji dyrektor izby skarbowej obowiązany jest do dokonania jej zmiany.

Izba Skarbowa w Krakowie