W odpowiedzi na pismo z dnia 19.11.2003 r. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997... - Interpretacja - PD-3/415/112/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.01.2004, sygn. PD-3/415/112/03, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 19.11.2003 r. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, iż:

zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), który stanowi, iż przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia, po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Celami mieszkaniowymi są natomiast służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącą odrębną nieruchomość,
2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jeżeli wycofane oszczędności zgromadzone na rachunku po okresie ustalonym w umowie kontraktowej, podatnik wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania będącymi jednocześnie celami wymienionymi w art. 27 a ust. 1, pkt 1 ustawy, to wówczas nie traci prawa do odliczeń.

W świetle przytoczonych przepisów ustawy nie wynika, by wycofane pieniądze trzeba było wydać w całości na jeden z tych celów. Odpowiadając zatem na zadane pytanie, warunki ulgi będą zachowane, gdy wycofane pieniądze z kasy wydatkowane zostaną np. jednocześnie na generalny remont posiadanego mieszkania, na zakup działki i na zakup własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Jeżeli chodzi o zapytanie czy wymienione przez Panią materiały podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont lokalu mieszkalnego informujemy, iż zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wydatki na potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego

Ulgą objęte są wydatki wskazane w załącznikach do rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz.788). Stosując się do w/w rozporządzenia informuje się, że wymienione przez Panią materiały związane z remontem lokalu podlegają odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przytoczone wyżej przepisy nie wymieniają kosztów poniesionych na wycenę rzeczoznawcy wartości mieszkania, opłaty za akt notarialny, podatek od czynności cywilno prawnych oraz założenie Ksiąg Wieczystych.

Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 tekst jednolity ze zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo wieczystego użytkowania gruntów, ale tylko pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - stanowi źródło przychodu.

W myśl art. 28 w/w ustawy przychodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podatek ten ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% ustalonego przychodu.
Odpowiedzi udzielono na podstawie obowiązujących w 2004 r. przepisów prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze