POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDDW/415-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2005, sygn. PDDW/415-6/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.02.2005 roku uzupełnionego pismem z dnia 13.04.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: opodatkowania dywidendy uzyskanej z tytułu udziału w spółce prawa handlowego zarejestrowanej na terenie Luksemburga przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce jest udziałowcem spółki prawa handlowego typu SOPARFI, która zarejestrowana jest na terytorium Luksemburga.

Tam też znajduje się miejsce jej zarządu. Dochód spółki podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Luksemburga.

Spółka prowadzi działalność polegającą na nabywaniu za wynagrodzeniem wierzytelności podmiotów trzecich, a następnie emisji papierów wartościowych (np. obligacji) zabezpieczonych nabytymi wierzytelnościami.

Spółka zamierza dokonać wypłaty dywidendy.

Podatnik nie prowadzi działalności zarobkowej na terytorium Luksemburga osobiście, ani też za pomocą położonego w Luksemburgu zakładu.

Spółka typu SOPARFI nie jest spółką holdingową w rozumieniu szczególnego ustawodawstwa Luksemburga.

Zdaniem Podatnika dochód z tytułu dywidendy wypłacanej na rzecz osoby fizycznej przez spółkę z Luksemburga, podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami polsko-luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W świetle przepisów cyt. umowy dochód z tyt. dywidendy podlega opodatkowaniu tylko w Luksemburgu podatkiem nie wyższym niż 15%.

W Polsce, zaś jest zwolniony z opodatkowania, jednakże w Polsce uwzględniany jest do celów progresji podatkowej.

Wnioskujący uważa, iż przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie różnicują sposobu opodatkowania dywidendy w zależności od przedmiotu działalności gospodarczej spółki dokonującej jej wypłaty.

Na podstawie art.3 ust.1 oraz art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku, nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do treści artykułu 10 ust. 1 i ust. 2 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995r.(Dz.U. z 1996r. nr 110,poz. 527) dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w Umawiający się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, podatek ten nie może przekroczyć:

  • 5 procent kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka osobowa), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25 procent,
  • 15 procent kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga - dywidendy podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy, jak i w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę odbiorca dywidendy.

Przepis ten różnicuje wysokość podatku od dywidendy w zależności od tego, czy właściciel dywidendy jest osobą fizyczną czy spółką a ponadto uzależnia to od wielkości udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę.

W myśl artykułu 24 ust.1 lit. a) tej Konwencji, w odniesieniu do osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w następujący sposób:

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Luksemburgu, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień zawartych pod literą b) taki dochód lub majątek od opodatkowania, z tym jednak, że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był w taki właśnie sposób zwolniony od opodatkowania.

Zatem, zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu następuje poprzez zastosowanie metody "wyłączenia z progresją". W konsekwencji dochód ten jest zwolniony w Polsce od opodatkowania, z tym że przy opodatkowaniu osób fizycznych, które osiągają w Polsce inne dochody ma zastosowanie przepis art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 roku.

Zgodnie z literalnym brzmieniem tego artykułu: jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust.1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując dywidenda z tytułu udziału w spółce mającej siedzibę w Luksemburgu, w Polsce jest zwolniona z opodatkowania, jednakże jest uwzględniana do celów progresji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Sopocie