W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 27 stycznia 2003 r. (data wpływu: 2 luty 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowani... - Interpretacja - PD/415-3/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.03.2004, sygn. PD/415-3/04, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 27 stycznia 2003 r. (data wpływu: 2 luty 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Z przedmiotowego zapytania wynika, że w 2003 r. poniósł Pan wydatki związane z wyposażeniem pomieszczenia kuchni budowanego budynku mieszkalnego w następujące urządzenia: okap kuchenny, zmywarka do zabudowy, kuchnia elektryczna do zabudowy (elektryczny piekarnik i płyta grzewcza). W/w urządzenia zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi na budowę budynku mieszkalnego, do której nabył Pan prawo dokonując odliczeń od wyliczonego za 1999 rok podatku dochodowego. Uzasadniając swoje stanowisko wskazuje Pan na rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o którą zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak również przepisy wykonawcze do ustawy nie określają szczegółowego wykazu wydatków na budowę domu. W rozstrzygnięciu, czy konkretny wydatek mieści się w ramach wymienionego wyżej celu mieszkaniowego pomocne może więc być pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 lutego 1994 r. Nr PO 2/10-8010-02042/94 zawierające opracowany przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót mieszczących się w pojęciu nadbudowy, budowy, rozbudowy budynku oraz przystosowania na cele mieszkalne. Zgodnie z tym pismem za wydatki poniesione na wyposażenie kuchni w ramach budowy domu uważa się:
- zakup i instalację kuchni gazowej, węglowej, elektrycznej,
- zakup i instalację zlewozmywaka z baterią i szafką zlewozmywakową,
- zakup i instalację trwałych urządzeń wyciągowych.

Przytoczone powyżej rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. określające zakres przedmiotowy ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o którą zmniejsza się podatek określa rodzaje wydatków jakie podatnik może uwzględnić do odliczenia w zeznaniu podatkowym. Biorąc pod uwagę powyższe poniesiony przez Pana wydatek za zakup trwale umiejscowionego urządzenia dotyczącego instalacji wyciągowej (okapu kuchennego) oraz na trwale zabudowanej kuchni jest zaliczany do budowy budynku mieszkalnego i stanowi podstawę do dokonania odliczeń. Możliwe jest również odliczenie kosztu zakupu piekarnika elektrycznego, gdyż rzeczywiście jest on częścią kompletnej kuchenki elektrycznej.

Nie można jednak zgodzić się z Pana stanowiskiem dotyczącym odliczenia wydatku związanego z zakupem zmywarki. Wydatek ten nie jest wydatkiem na budowę budynku mieszkalnego, albowiem za takowy nie można uznać przedmiotów stanowiących indywidualne wyposażenia domu takie jak meble, sprzęt gospodarstwa domowego AGD. Również orzecznictwo sądowe kształtuje możliwości odliczeń podatkowych w tym zakresie, dla przykładu istnieje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej materii kwestionujący możliwość odliczeń z tego tytułu (wyrok NSA z dnia 26 lutego 1999 r. Sygn. akt I SA/Gd 250/97).

Urząd Skarbowy w Bochni