Odpowiadając na pismo z dnia 03.03.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - PDII/415-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. PDII/415-8/04, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 03.03.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od podatku podlegają poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu lub budynku mieszkalnego.

Rodzaje wydatków mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Stosownie do postanowień § 1 tego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację uważa się wydatki poniesione m.in. na zakup materiałów i urządzeń, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia. W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego (załącznik nr 2 do w/w rozporządzenia) w pkt 2 wymieniono:
- remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzanie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia. armatury i urządzeń dotyczących m.in. instalacji urządzeń grzewczych.

Z opisu stanu faktycznego dokonanego przez Pana w podaniu, wynika że w 2003 r. zakupił Pan ogrzewacze akumulacyjne do ogrzewania mieszkania. Z podania wynika także, że zakupione przez Pana grzejniki są trwale umiejscowionym urządzeniem dotyczącym instalacji grzewczej. Z powyższego wynika, że wydatek z tego tytułu mieści się w katalogu wydatków, których poniesienie kwalifikuje do korzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej