P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDII/415-3/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. PDII/415-3/05, Urząd Skarbowy w Świeciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PB-3/4117-SIP-9/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

P O S T A N O W I E N I E

Działając w trybie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pisemny wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej w ..., złożony w tut. Urzędzie Skarbowym w dniu 14 lutego 2005r., uzupełniony dnia 23 lutego 2005r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wycofania przez uprawnionego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu po analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że zwrot byłemu członkowi spółdzielni mieszkaniowej zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego za lata 1991 - 2004 nie stanowi wycofania ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E NI E

W dniu 14 lutego 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

We wniosku występujecie o udzielenie informacji z zakresu wycofania przez uprawnionego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

  • członek Waszej Spółdzielni zrezygnował z członkowstwa, a tym samym oddał do dyspozycji spółdzielni spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w którym zamieszkiwał w okresie od 1991r do 2004r,
  • wymagany wkład mieszkaniowy w wysokości 10% kosztów budowy wpłacił przed zasiedleniem, to jest w 1991r., pozostałą część wkładu uzupełnił w latach 1992 - 2004r. jako spłatę "normatywu" - kredytu udzielonego spółdzielni na cele budownictwa mieszkaniowego w miesięcznych ratach,
  • na dzień ustania członkostwa, to jest wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, Spółdzielnia zwróciła zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003r. nr 119, poz. 1116 z późn zm.) byłemu członkowi wniesiony wkład mieszkaniowy zwaloryzowany według wartości rynkowej.

Przedstawiliście własne stanowisko oświadczając, że wycofanie wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni ma miejsce tylko wtedy, gdy spółdzielnia zwraca członkowi wpłacony wkład mieszkaniowy w takim przypadku, gdy nie nastąpiło jeszcze przydzielenie mieszkania, to jest ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego (przed zasiedleniem), co nie miało miejsca w Waszej spółdzielni, ponieważ członek zamieszkiwał w mieszkaniu w okresie od 1991 - 2004r.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz.1509 z późn. zm.) spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru (PIT-14), imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992r., chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Z treści powyższego przepisu nie wynika, że przy zakwalifikowaniu zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego jako wycofanie wkładu mieszkaniowego ma znaczenie zamieszkiwanie w przydzielonym mieszkaniu czy też ustanowienie tylko prawa do lokalu mieszkalnego (przed zasiedleniem).

Zatem zwrot uprawnionemu wniesionego wkładu mieszkaniowego należy traktować jako wycofanie wkładu mieszkaniowego ze spółdzielni mieszkaniowej.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu uznaje Wasze stanowisko za nieprawidłowe i postanawia orzec jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.

Urząd Skarbowy w Świeciu