Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: W 1998 r. podatnik dokonał wpłaty wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej i w tym samym roku otr... - Interpretacja - US.PD/415/T-7 / 7 /2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. US.PD/415/T-7 / 7 /2005, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: W 1998 r. podatnik dokonał wpłaty wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej i w tym samym roku otrzymał przydział na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W rozliczeniu podatkowym za 1998 r. wnioskodawca skorzystał z odliczenia od podatku z tytułu poniesionych wydatków na wkład mieszkaniowy. Następnie w roku 2004 podatnik zrezygnował na rzecz spółdzielni z mieszkania, zajmowanego od 1998 r. i w związku z powyższym otrzymał zwrot wniesionego wkładu mieszkaniowego.

Stanowisko podatnika: Wnioskodawca nie ma obowiązku doliczenia do podatku otrzymanego ze spółdzielni zwrotu, ponieważ zwrot był następstwem opuszczenia zajmowanego lokalu, a nie wynikiem wycofania wkładu.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Powyższy przepis, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002 r., (w tym także do zwrotu odliczonych wydatków z tytułu wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni, który to zwrot miał miejsce po roku, w którym dokonano odliczeń).Stosownie do uregulowań zawartych w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniem statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W świetle powyższego - wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania i jego przekazanie spółdzielni mieszkaniowej nie jest tożsame z wycofaniem wkładu ze spółdzielni. Wycofanie wkładu ma miejsce jedynie do czasu przydzielenia lokalu mieszkalnego lub zamieszkania przez członka spółdzielni w przydzielonym lokalu. Wobec powyższego organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tychach