- Interpretacja - USI-415/2/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. USI-415/2/05, Urząd Skarbowy w Poddębicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, art. 14a § 4, art. 14b § 1, art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawianie podzielić poglądu wyrażonego w złożonym w dniu 24.01.2005 r. wniosku, że przychód z otrzymanej refundacji za leki w przypadku zawarcia umowy cesji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w dacie jej podpisania.

W dniu 24.01.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach wniosek podatnika o interpretację przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w przedmiocie opodatkowania kwot refundacji otrzymanych od NFZ przez apteki z tytułu dokonywanej przez nich sprzedaży leków.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi aptekę, w której dokonuje sprzedaży leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na kwotę należną aptece z tytułu sprzedaży leków refundowanych składa się odpłatność wnoszona przez nabywcę leku oraz kwota refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zapytanie podatnika jest następujące:

  • jaki jest moment /data/ powstania przychodu z tytułu otrzymania refundacji za leki otrzymanej od NFZ, jeśli jest zawarta umowa cesji wierzytelności pomiędzy apteką określonym dostawcą a NFZ ?

W opinii podatnika otrzymana refundacja z NFZ jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie uznania rachunku przez NFZ, a w przypadku zawarcia umowy cesji z chwilą jej podpisania. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Stosownie do art. 14 ust. 1c za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e - 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Mając na uwadze powyższe przychodem apteki są kwoty należne ze sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części, która jest refundowana. W praktyce przychodem apteki są faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych. Ponadto przychodem apteki są kwoty otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Za dzień uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych uznaje się dzień, w którym właściciel apteki uzyskał refundację.
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie będzie otrzymywał bezpośrednio ww. refundacji, gdyż ma zamiar scedować wierzytelności przysługujące od NFZ na rzecz swojego dostawcy.
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) brak uregulowań odnośnie cesji wierzytelności.
Z uwagi na brak uregulowań szczegółowych w cytowanej powyżej ustawie należy zastosować przepis art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowiący, iż przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.
W związku z powyższym przychód powstaje w dacie nabycia prawa do refundacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Poddębicach