Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, tut. organ podatkowy stwierdza: zgodnie z treścią art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.... - Interpretacja - PDI415/1/13/1/1616/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. PDI415/1/13/1/1616/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, tut. organ podatkowy stwierdza: zgodnie z treścią art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o z uwzględnieniem art. 23. Przepis art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że amortyzacji podlega, z zastrzeżeniem art. 22c, m. in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do użytkowania spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartością niematerialną i prawną. Natomiast w myśl art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlegają amortyzacji następujące wartości niematerialne i prawne:
1) prawo wieczystego użytkowania gruntów,
2) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 1, tzn. w inny sposób niż w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania, gdy przyjęte składniki majątku są zaliczane do składników majątku korzystającego,
3) wartości niematerialne i prawne, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której składniki te były używane.
Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.
Powyższe wskazuje, że warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów jest uznanie budynku (lokalu) za środek trwały lub wartość niematerialną i prawną, a także wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
W świetle cytowanych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Stare Miasto stwierdza, że Wnioskodawcy przysługuje prawo dokonania odpisu amortyzacyjnego z tytułu najmu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego po podjęciu decyzji o jego amortyzowaniu tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało przyjęte do ewidencji i zaliczenia tego odpisu do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto