Stosownie do przepisów art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, po... - Interpretacja - D-2/415/26/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2005, sygn. D-2/415/26/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do przepisów art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodu są: działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 13 ust. 6 wyżej cyt. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W związku z powyższym przychody biegłych sądowych z tytułu świadczenia na zlecenie sądu lub prokuratury pomocy prawnej należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym art. 13 pkt 6 (w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym.

Zatem czynność dotycząca sporządzania opinii z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście dla osoby, której sąd lub prokuratura na podstawie właściwych przepisów zleciły wykonanie określonych czynności.

W świetle obowiązujących przepisów nie ma przeszkód, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą równocześnie wykonywała na zlecenie sądu lub prokuratury określone czynności i osiągała z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie zawiera żadnych wyłączeń w stosunku do osób wykonujących czynności w nim określone i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą.

Podatnicy, osiągający przedmiotowe dochody są obowiązani wykazać je, łącznie z dochodami uzyskanymi w roku podatkowym w składanym do 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym i obliczyć należny podatek zgodnie z art. 27 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadziła Pani działalność gospodarczą oraz wystawiała faktury VAT i prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W świetle powyższego powinna Pani jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozliczyć swoje dochody wyłącznie w zeznaniu rocznym PIT-36.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie