POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/423/222A/MJ/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. 1437/ZI/423/222A/MJ/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16.05.2005r. (uzupełniony dnia 30.05.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej udokumentowania zwrotu kwot wpłaconych do developera jako wpłaty na mieszkanie, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 1999r. korzystał Pan z ulgi budowlanej z tytułu wpłat na mieszkanie do developera. W 2002r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy ogłosił upadłość developera, a nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłości. Z uwagi na brak środków na dalsze prowadzenie budowy inwestycja została wstrzymana. Syndyk wypowiedział umowy realizacyjne, a wierzyciele zgłosili swoje roszczenia do listy wierzytelności. Podjęte przez nowego syndyka działania w zakresie przygotowania obiektu do dalszej budowy pozwoliły na pozyskanie źródeł finansowania, wybrano generalnego wykonawcę oraz nadzór inwestorski. W związku z podjęciem przez Syndyka dalszej budowy wierzyciele zainteresowani budową będą mogli ponownie zawrzeć umowy na lokale mieszkalne z syndykiem, na budowę których dokonywali wpłat tych samych lub podobnych. W ramach realizowanej przez Syndyka budowy nie ma możliwości zapewnienia wierzycielom tych samych warunków finansowych z umów pierwotnych podpisanych z developerem. Zmuszeni oni będą do dokonania dopłaty do ceny ustalonej przez syndyka. Osoby, które nie chcą kontynuować budowy otrzymają zwrot gotówkowy.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, gdy nastąpi zwrot wypłaconych kwot od syndyka, wówczas dokumentem potwierdzającym ten zwrot będzie wystawiona przez syndyka deklaracja PIT-14.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym od 2005r. - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).

Biorąc powyższe pod uwagę syndyk dokonujący zwrotu kwot wpłaconych do developera jako wpłaty na zakup mieszkania, jest zobowiązany sporządzić informację o wypłaconych podatnikowi należności lub świadczeń - PIT-8C.

Do sporządzenia informacji PIT-14 są zgodnie z art. 7 ust. 1, 2 i 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2001r. Nr 134 poz. 1509): spółdzielnie mieszkaniowe, banki prowadzące kasy mieszkaniowe oraz kasy oszczędnościowo-budowlane.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek