Przedstawione stanowisko uznaje się za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia.Z przedstawione... - Interpretacja - US-36/2CF/413/IP-11/05/EW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. US-36/2CF/413/IP-11/05/EW, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawione stanowisko uznaje się za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka w dniu 22.10.2004 r. aktem notarialnym dokonała sprzedaży udziału w 1/9 części w roszczeniu o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu.Z akt sprawy wynika, że udział w roszczeniu do ustanowienia prawa wieczystego użytkowania powyższego gruntu nabyty został jako spadkobierczynię dawnych właścicieli nieruchomości, który objęty był działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279). Wniosek o oddanie wyżej opisanego gruntu w użytkowanie wieczyste został złożony - jednak do dnia sporządzenia aktu notarialnego nie został rozpatrzony.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użtkowego praz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,jeżeli odpłatne zbycie nie nastapiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl art. 28 ust. 2 tejże ustawy podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonaniaodpłatnego zbycia na rachuenk urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c powyższej ustawy wymienia przypadki odpłatnego zbycia, które traktowane są jako źródła przychodu i jest to katalog zamkniety. Żaden z powołanych punktów nie wymienia roszczeń o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów.

Uzyskany przychód z tytułu sprzedaży roszczeń stanowić będzie źródłó przychodu podlegajace opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jako inne źródło przychodu , o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać będzie kumulacji z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym, w którym doszło do sprzedaży roszczeń, objetymi zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu i opodatkowany według obowiazującej skali podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście