POSTANOWIENIE - Interpretacja - IIUS PBII/415-89/42517/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. IIUS PBII/415-89/42517/05, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia ....2005 r., (data wpływu) uzupełnionym w dniu 30.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, dotyczącej zastosowania zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji Narodowego Funduszu Inwestycyjnego "Fortuna" S.A. na rzecz tego Funduszu w celu ich umorzenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu ....2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek uzupełnił Pan w dniu 30.04.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu podatkowego zapytania wynika, że w listopadzie 2004 r. zakupił Pan na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie akcje Narodowego Funduszu Inwestycyjnego "Fortuna"S.A. W związku z ogłoszonym w dniu 10 listopada 2004 r. publicznym wezwaniem do zapisywania na sprzedaż akcji spółki NFI "Fortuna" S.A. dokonał Pan takiego zapisu a następnie sprzedał część posiadanych akcji NFI "Fortuna" S.A. Fundusz skupił akcje celem ich umorzenia. Od kwoty uzyskanego przez Pana przychodu spółka pobrała 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Pana zdaniem do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji Narodowego Funduszu Inwestycyjnego "Fortuna" S.A. na rzecz tego Funduszu w celu ich umorzenia ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Ustosunkowując się do powyższego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji - w skali roku do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że dokonał Pan sprzedaży akcji Narodowego Funduszu Inwestycyjnego "Fortuna" S.A. na rzecz tego Funduszu w celu ich umorzenia do uzyskanego z tego tytułu dochodu nie ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia ....2005 r. uzupełnionym w dniu 30.04.2005 r. jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach