Postanowienie - Interpretacja - DF/415-297/05/FD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. DF/415-297/05/FD, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. w Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2005r. Pana NIP , zam. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

  • czy otrzymane przez występującego ze spółki jawnej wspólnika, w miejsce świadczenia pieniężnego, prawo własności do nieruchomości tej spółki, stanowiącej jej środek trwały, stanowi przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pytanie podatnika dotyczy konsekwencji podatkowych przekazania wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej nieruchomości będącej własnością spółki i stanowiącej jej środek trwały.

Istota pytania dotyczy sprecyzowania czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przekazanie nieruchomości na zasadzie art. 65 § 1 kodeksu spółek handlowych, będącej własnością spółki występującemu ze spółki wspólnikowi w ramach jego rozliczenia.

Zgodnie z art. 65 § 1 - 5 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.), wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia się z byłym wspólnikiem. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego wspólnika. Następuje to przez sporządzenie osobnego bilansu, który uwzględnia wartość zbywczą spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (za ile mógłby on być zbyty). Zasadą jest, że występującemu wspólnikowi ze spółki jawnej przysługuje udział kapitałowy w pieniądzu. W przypadku jednak zgodnego działania wszystkich wspólników spółki jawnej, wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie środków trwałych lub innych składników w naturze, których wartość odpowiada wartości udziału kapitałowego.

Wypłacenie występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego w pieniądzu czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych jako dochód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z tego, że występujący wspólnik będzie musiał odprowadzić zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym zakresie należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce do wysokości wniesionych wkładów wolne są od podatku dochodowego. Nadwyżka zaś podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, że stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 02.02.05r., zgodnie z którym przekazanie nieruchomości występującemu wspólnikowi w ramach rozliczenia ze spółką nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe. Przedmiotowa wypłata występującemu ze spółki wspólnikowi udziału kapitałowego poprzez przekazanie nieruchomości (o wartości odpowiadającej wartości udziału) stanowi dla niego przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych jako dochód z działalności gospodarczej, jednakże z uwzględnieniem przepisów art. 21 ust. 1 pkt 50 oraz 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku