- Interpretacja - US I/415/12/05/SŁ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. US I/415/12/05/SŁ, Urząd Skarbowy w Sieradzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2005r. (wpływ do tut. organu 12.05.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka Wojskowa na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365) zapewnia bezpłatne wyżywienie, które przysługuje żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych . Jednostka Wojskowa zapewnia żołnierzom wyżywienie podczas:- ćwiczeń w garnizonie i poza garnizonem,- kursów i szkoleń żołnierzy zawodowych w garnizonie i poza garnizonem.

Jednostka zwraca się z zapytaniem - czy zachodzi obowiązek poboru podatku przez płatnika od ww. świadczeń czy też świadczenia te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zdaniem Wnioskodawcy świadczenia te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Odrębnymi przepisami, które regulują bezpłatne wyżywienie przysługujące żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych jest Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365), określające przypadki, w których żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych przysługuje bezpłatne wyżywienie oraz rodzaje norm tego wyżywienia. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 66 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750). Z rozporzadzenia wynika, iż żołnierzom zawodowym w czasie ćwiczeń w garnizonie i poza garnizonem (§ 7 pkt 5 a) i b) oraz szkolonym w miejscowości zamieszkania lub skierowanym na szkolenie do miejscowości niebędącej ich miejscem zamieszkania (§ 7 pkt 6 i 7), przysługuje bezpłatne wyżywienie . Natomiast kandydatom na żołnierzy zawodowych przysługuje wyżywienie przez czas odbywania służby kandydackiej z wyjątkiem okresu, w którym przebywa na leczeniu w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (§ 9 ust. 1 i § 19 ust. 1 rozporzadzenia).

W związku z powyższym, świadczenia wynikające z ww. przepisów wykonawczych korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem właściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Sieradzu