Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ... - Interpretacja - IB-415 / 32 /05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. IB-415 / 32 /05, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), podziela stanowisko przestawione przez Pana w piśmie z dnia 30.03.2005r.

We wniosku z dnia 30.03.2005r, zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004r. pełnił Pan obowiązki ławnika. Obowiązki te pełnił Pan w okresie 11 miesięcy 2004r. Wynagrodzenie wypłacone przez Sąd na podstawie Pana wniosku obejmowało okresy 2-3 miesięczne, na skutek czego płatnik dokonując obliczenia zaliczek na podatek dochodowy - uwzględnił wyłącznie koszty uzyskania za miesiące w których dokonywał wypłaty świadczeń (tj. za 5 miesięcy).

W tym stanie sprawy zwrócił się Pan z zapytaniem czy płatnik prawidłowo wykazał w rocznej informacji PIT 11/8B koszty uzyskania wyłącznie za 5 miesięcy.Według stanowiska wyrażonego we wniosku przysługuje Panu prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodu za każdy miesiąc w którym wykonywał Pan obowiązki ławnika.

Na podstawie art. 172 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) ławnik za czas wykonywania czynności w sądzie, otrzymuje rekompensatę pieniężną.Wysokość rekompensaty dla ławników biorących udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, za jeden dzień pełnienia obowiązków ławnika - wynosi 3 % kwoty bazowej, stanowiącej podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego asesora sądowego.

Wypłacane ławnikom rekompensaty, stosownie do przepisu art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.Określone w art. 22 ust. 9 pkt 5 w/wym. ustawy koszty uzyskania przychodu z tego źródła - ustalone zostały kwotowo w wysokości kosztów przysługujących z tytułu stosunku służbowego i stosunku pracy, które wynoszą 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227,00 zł.

Sąd wypłacający rekompensaty, zobowiązany jest jako płatnik, do poboru zaliczek na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 41 ust. 1 w/wym. ustawy.Zgodnie z powyższym przepisem, zaliczki podatku pobierane są w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

W świetle powyższych zasad Sąd dokonując poboru zaliczki podatku za miesiąc w którym dokonał wypłaty należnych rekompensat - prawidłowo zastosował jedną, miesięczną normę kosztów uzyskania.Prawidłowo też, wykazał w rocznej informacji (PIT-11/8B) faktycznie zastosowane przy naliczeniu pobranych zaliczek - koszty uzyskania przychodu.

Jak wynika z powołanych przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych - ławnikowi przysługuje rekompensata za każdy dzień pełnienia obowiązków w sądzie.Otrzymana rekompensata, jak wyżej stwierdzono - stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.W związku z powyższym, określone wyżej koszty uzyskania przychodu przysługiwać będą za każdy miesiąc w którym wykonywane były obowiązki ławnika.

Tymczasowy charakter zaliczek na podatek powoduje, że korekta kosztów możliwa jest na etapie rozliczenia rocznego.Stąd też, składając roczne zeznanie podatkowe, będzie Pan mógł uwzględnić przysługujące w ciągu roku koszty uzyskania przychodu za każdy miesiąc w którym wykonywał Pan czynności ławnika i za które przysługiwała Panu rekompensata.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie