POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/4150-1/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. DF/4150-1/2005, Urząd Skarbowy we Wrześni

Temat interpretacji

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 2 lutego 2005 r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P. X, zam. we Wrześni, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni działając na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawi (art. 14a § 2).

Pismem z dnia 2 lutego 2005 r. (bez numeru) podatniczka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Podatniczka oraz jej małżonek w 2004 r. otrzymywali wynagrodzenie ze stosunku pracy. Dodatkowym źródłem dochodów jest wynajem mieszkania - mieszkanie wynajmuje małżonek jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Małżonek opłaca podatek z tytułu najmu mieszkania w formie ryczałtu i rozlicza się składając zeznanie podatkowe PIT-28.

Pytanie dotyczy kwestii:

Czy podatnicy mogą się wspólnie rozliczyć z dochodów ze stosunku pracy za 2004 r?

Stanowisko podatnika:

Podatniczka uważa, że może się rozliczać wspólnie z mężem.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Przepis art. 6 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów zgodnie z art. 9 ust. 1 po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 8 podatnicy, podatnicy mimo spełnienia powyższych warunków nie mogą się wspólnie rozliczać, jeżeli chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zasada ta, zgodnie z art. 6 ust. 9 nie dotyczy osób o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej poza-rolniczej działalności gospodarczej.

Tutejszy organ podatkowy pragnie także zaznaczyć, że zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619 z 2004 r.) wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może także być złożony przez podatnika, który:

  1. zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  2. pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że mimo iż jeden z małżonków jest opodatkowany z tytułu dochodów z najmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu to po spełnieniu pozostałych warunków podatnicy mają prawo do rozliczenia się z pozostałych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych składając wspólne zeznanie podatkowe za 2004 r.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni informuje, że niniejsza interpretacja udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytania - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa, przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Zgodnie natomiast z art. 236 § 2 zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Wrześni w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy we Wrześni