POSTANOWIENIE - Interpretacja - IX-005/28/1/Z/K/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. IX-005/28/1/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

nie podzielaPana poglądu wyrażonego w złożonym dnia 18.01.2005r. wniosku w sprawie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne, tj. zakupu urządzenia rehabilitacyjnego do kąpieli perełkowej, dokonanego przed uzyskaniem orzeczenia komisji lekarskiej określającego stopień niepełnosprawności.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 18.01.2005r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że orzeczeniem komisji lekarskiej z dnia 05.08.2004r. został Pan zaliczony do drugiej grupy inwalidów. Komisja uznała, że inwalidztwo istnieje od 31.05.2004r. Niepełnosprawność powstała w związku z przebytym w listopadzie 2003r. udarem mózgu, operacją zwężenia tętnicy szyjnej i powstałymi zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów biodrowych. W związku z powstałymi chorobami nabył Pan dnia 16.03.2004r. urządzenie rehabilitacyjne do kąpieli perełkowej - zgodnie z wyjaśnieniami oraz załączoną fakturą i zaświadczeniem. Nabycia tego dokonał Pan przed uzyskaniem orzeczenia komisji lekarskiej dot. stopnia niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1, pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt. 3 uważa się m.in. wydatki poniesione na:- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Jednakże warunkiem korzystania z ulgi zgodnie z art. 26 ust. 7d jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowa albo rentę socjalną, albo- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów

Zatem zakup ww urządzenia rehabilitacyjnego przed datą uznania niepełnosprawności, tj. 31.05.2004r. nie podlega odliczeniu od dochodu w ramach ww ulgi.

W związku z powyższym, postanowiono jak w sentencji.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew