Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na... - Interpretacja - D-2/415/31/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. D-2/415/31/2005, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 sierpnia 2005 roku (data wpływu do Urzędu 24 sierpnia 2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie obowiązków płatnika przy obliczaniu i odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń wypłacanych biegłym sądowym i tłumaczom przysięgłym informuję, że stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku, Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zleci wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym (...). W świetle powyższego przychody biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych wykonujących zlecenie na rzecz wyżej wymienionych organów należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie organów administracji państwowej określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się w szczególności przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zleci wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.

Organ administracji państwowej lub samorządowej dokonujący wypłaty przedmiotowych należności na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działając jako płatnik obowiązany jest pobierać od tych przychodów zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% pomniejszając o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9. Przychodem biegłego jest określona przez organ administracji kwota należności. Stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się podatku należnego od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług. Powyższy przepis stanowi podstawę prawną, pozwalającą na uznanie, że do przychodów (należności) biegłego lub tłumacza przysięgłego nie należy wliczać podatku od towarów i usług, w przypadku gdy jest on podatnikiem tego podatku.

Mając na uwadze powyższe Państwa stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie