Wnioskodawca w grudniu 2004 roku zatrudnił pracownika, który po miesiącu rozchorował się. Kontrola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarzuciła wniosk... - Interpretacja - PD/415-24b/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. PD/415-24b/05, Urząd Skarbowy w Kościanie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca w grudniu 2004 roku zatrudnił pracownika, który po miesiącu rozchorował się. Kontrola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarzuciła wnioskodawcy fikcyjność zawartej umowy o pracę, a w maju 2005 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze decyzji stwierdził nieważność zawartej umowy o pracę.

W związku z tym wątpliwości wnioskodawcy budzi fakt zaliczenia wypłaconych wynagrodzeń oraz odprowadzonych z tego tytułu składek ZUS do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca zarachował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wynagrodzenia oraz składki ZUS w kwotach faktycznie wypłaconych i odprowadzonych oraz składał deklaracje PIT-4 i informację PIT-11.

Zdaniem wnioskodawcy nienależnie odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypłaconych wynagrodzeń przypisać do pozostałych przychodów w kol. 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca oświadczył, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa bądź też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono co następuje:

Zgodnie z pkt 8 Objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącego Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) kolumna 8 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika. Powyższy zapis wskazuje, iż lista ww. pozostałych przychodów, które należy zarachować do kol. 8 nie jest zamknięta.

Jednakże zdaniem tut. organu właściwą operacją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie wyksięgowanie z kol. 14 uprzednio zarachowanych tam składek na ubezpieczenia społeczne, bowiem zgodnie z pkt 14 ww. Objaśnień w kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37, określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, ze zm.), w części finansowanej przez płatnika składek. Wobec tak brzmiącego przepisu należy uznać, iż wyksięgowania dokonać należy w dniu, w którym podatnik otrzymał (w jakiejkolwiek formie) zwrot uprzednio zapłaconych składek.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za nieprawidłowe i w związku z tym postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Kościanie