POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-413/I/4/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.03.2005, sygn. PD-413/I/4/2005, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 03.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.02.2005 r. (data stempla pocztowego - data wpływu 03.02.2005 r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem z zapytaniem dotyczącym wyjaśnienia: możliwości "pobierania ryczałtu za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych ..., w oparciu o podjęte w tej sprawie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej ..., w zakresie wysokości limitu, stawki itd." oraz czy w/w ryczałt stanowić będzie dla Pana przychód, powodujący powstanie obowiązku podatkowego ("obowiązku odprowadzania podatku" ) i obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne.

Ponieważ pytania Pana dotyczyły w dużej części spraw regulowanych innymi przepisami, niż przepisy prawa podatkowego (możliwość otrzymywania ryczałtu za korzystanie z prywatnego samochodu dla celów służbowych wynikać powinno ze statutu Wspólnoty i podjętych w tej materii uchwał jej członków, w oparciu o ustawy: Kodeks Cywilny i Prawo o stowarzyszeniach, a obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne - z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), w trakcie usuwania braków w złożonym zapytaniu (zapytanie nie spełniało wymogów określonych przepisami prawa, gdyż nie uiścił Pan należnej opłaty skarbowej, nie przedstawił Pan własnego stanowiska w sprawie itd., dlatego wezwano Pana do usunięcia w/w braków) w dniu 14.02.2005 r., zwrócił się Pan z prośbą "o wycofanie" części pytań nie związanych z przepisami prawa podatkowego z w/w wniosku i sprecyzował Pan zapytanie do części dotyczącej w/w przepisów, tj. do udzielenia pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z otrzymywanego "ryczałtu" za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych oraz sposobu rozliczania w/w podatku.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że uzyskuje Pan obecnie jedynie przychody z tytułu otrzymywanych świadczeń przedemerytalnych i pełni Pan "społecznie" - bez wynagrodzenia - funkcję członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. X w (...).W związku z pełnioną funkcją ponosi Pan wydatki związane z wykorzystywaniem prywatnego samochodu do celów służbowych (w/w Wspólnota nie posiada własnych środków transportu) i zamierza Pan z w/w tytułu otrzymywać zwrot kosztów ("ryczałt"), w wysokości ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotów kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 roku, Nr 27, poz. 271 ze zm.).

W uzupełnionym w dniu 14.02.2005 r. zapytaniu przedstawił Pan własne stanowisko w powyższej sprawie, z którego wynika, że otrzymywane "ryczałty" (przychody) za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych, wolne są od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W odpowiedzi na w/w zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, zgodnie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60), udzielając informacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uprzejmie wyjaśnia, że:
- Z opisanej sytuacji wynika, że nie łączy Pana z w/w Wspólnotą stosunek pracy (nie jest Pan pracownikiem w/w stowarzyszenia w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks Pracy, tekst ujednolicony: Dz. U. z 1998 roku, Nr 21, poz. 94 ze zm.) i nie otrzymuje Pan z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu w powyższej Wspólnocie żadnych świadczeń na podstawie zawartych umów zleceń lub innych umów cywilnoprawnych (regulowanych głównie ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks Cywilny, Dz. U. z 1964 roku, Nr 16, poz. 93 ze zm.).

- Pełnienie funkcji członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej nie można traktować na równi z osobami pełniącymi obowiązki społeczne lub obywatelskie, bez względu na sposób powoływania tych osób (art. 13 pkt 5 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), gdyż "społeczny" charakter pełnionych obowiązków w Pana przypadku wynika jedynie z nie otrzymywania z powyższego tytułu wynagrodzenia i nie odnosi się do zadań publicznych oraz państwowych, lecz do czynności związanych z zarządzaniem w/w Wspólnotą.
Pojęcie obowiązków społecznych lub obywatelskich odnosi się w szczególności do działalności publicznej i państwowej: posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych (dotyczy wyborów do rad: gmin, powiatów i sejmików województw), sędziów Trybunału Stanu, itp..

- Zwrot kosztów za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych w Pana przypadku nie będzie również prrychodem w rozumieniu art. 13 pkt 7 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ..., gdyż wspólnota mieszkaniowa nie ma osobowości prawnej, a sam przychód uzyskiwany z w/w tytułu nie stanowi wynagrodzenia uzyskiwanego w związku z pełnioną funkcją członka zarządu.Przychód ("ryczałt"), który Pan otrzyma za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych w powyższej sytuacji, będzie więc - w związku z powyższymi ustaleniami - przychodem z innych źródeł - art. 10 ust. 1 pkt. 9 w związku z art. 20 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... .

- W przedstawionym własnym stanowisku w powyższej sprawie, powołuje się Pan na art. 21 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ..., jako na podstawę prawną zwolnienia otrzymywanych zwrotów kosztów ("ryczałtu") za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych od podatku dochodowego, ale zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego przewidziane w w/w artykule (które można w pewien sposób powiązać z sytuacją opisaną w Pana zapytaniu) dotyczą: pracowników - ust. 1 pkt. 13, pkt. 16a i pkt. 23b (nie jest Pan pracownikiem w/w Wspólnoty, dlatego powyższe przepisy nie będą Pana dotyczyć - zaznacza się również, że zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, nie można uznać za ekwiwalent o którym mowa w ust. 1 pkt. 13 w/w artykułu, ponieważ zwrot kosztów z w/w tytułu nie jest wyrazem zużycia się samochodu, lecz dotyczy zwrotu faktycznych kosztów za eksploatacyjne jazdy samochodem, dokonywanych na innej podstawie prawnej niż przedmiotowy ekwiwalent), diet i innych należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - ust. 1 pkt. 16 lit. b (zwolnienie dotyczy otrzymanych należności za czas podróży w/w osób w celach określonych w art. 21 ust. 13, a nie zwrotu kosztów za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, dokonywanych na innej podstawie prawnej niż przedmiotowa podróż) oraz diet i kwot stanowiących zwrot kosztów, otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł. - ust. 1 pkt. 17 (nie jest Pan osobą zaliczaną do osób wymienionych w powyżsrym przepisie), a to oznacza, że zwrot w/w kosztów (uzyskane przychody z powyższego tytułu) w Pana przypadku nie będzie podlegał zwolnieniu na podstawie wymienionego powyżej artykułu.

- Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... , "opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku."Zwolnienia dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wymienione w art. 21 (w sytuacjach wymienionych powyżej oraz w pozostałych sytuacjach wymienionych w w/w artykule), art. 52, art. 52a i art. 52c w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60) zaniechano poboru podatku, nie dotyczą dochodów (przychodów) uzyskiwanych przez członków zarządu wspólnot mieszkaniowych z tytułu otrzymywanych "ryczałtów" za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych.

- Ponieważ zwrot kosztów za wzywanie do celów służbowych prywatnego samochodu osobowego, zaliczony jest do przychodów z innych źródeł (cytowany powyżej art. 10 ust. 1 pkt. 9 oraz art. 20 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), które nie są wolne od podatku dochodowego, podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach (zgodnie z cytowanym powyżej art. 9 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... ).

Biorąc pod uwaąę powyższe wyjaśnienia, Naczelnik urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, że zwrot kosztów za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych w Pana przypadku (członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej), nie jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz na podstawie innych przepisów prawa podatkowego i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a przedstawione przez Pana stanowisko w powyższej sprawie (w złożonym i uzupełnionym wniosku) jest nieprawidłowe, dlatego stwierdzono jak w sentencji postanowienia.

"Rozliczenia" podatku dochodowego od osób fizycznych w powyższej sytuacji, dokona Pan dopiero w złożonym zeznaniu podatkowym do urzędu skarbowego, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), na podstawie sporządzonej przez Wspólnotę Mieszkaniową informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodów uzyskanych z tytułu "ryczałtu" za zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu prywatnego (PIT - 8C), którą winien Pan otrzymać w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego (informację taką powinien otrzymać również w w/w terminie urząd Skarbowy, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - art. 42a w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... ), ponieważ w/w Wspólnota nie jest płatnikiem w rozumieniu przepisów art. 31 i art. 41 ust. 1 w/w ustaw z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ... i nie ma obowiązku poboru zaliczek na w/w podatek w ciągu roku podatkowego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia postanowienia, a traci swoją moc (ważność) z chwilą zmiany przepisów prawa, które było przedmiotem oceny stanowiska pytającego.

Zaznacza się również, że powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika lub płatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (art. 14b § 1, § 2 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku) - Ordynacja Podatkowa (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60).

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie (art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 w/w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa ...).

Urząd Skarbowy w Zakopanem