P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - DFP/415-30/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2005, sygn. DFP/415-30/05, Urząd Skarbowy w Chojnicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 maja 2005r.o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie hodowli ryb prowadzonej w basenach foliowych ustawionych w pomieszczeniach trwającej średnio 5-6 miesięcy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym dnia 30 maja 2005r. wniosku podał Pan, że prowadzi hodowlę ryb - suma afrykańskiego, która odbywa się w basenach foliowych ustawionych w specjalnie do tego celu adaptowanych pomieszczeniach, trwającą średnio 5-6 miesięcy.

Zdaniem Pana opisanej hodowli ryb nie można zaliczyć do działów specjalnych oraz do działalności rolniczej i podlega ona przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Po przeanalizowaniu powyższego oraz na podstawie obowiązujących przepisów podaje się, że stanowisko zajęte we wniosku z dnia 30 maja 2005r. jest nieprawidłowe.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 tej ustawy przepisów nie stosuje się m.in. do przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt. 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej;

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

  5. - licząc od dnia nabycia.

    Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy działami specjalnymi produkcji rolnej są; uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ?in vitro?, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

    Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr2 do ustawy, o czym stanowi treść art. 2 ust. 3a ustawy.

    Działem specjalnym produkcji rolnej nie jest hodowla ryb, bowiem załącznik, o którym mowa powyżej, w rodzaju upraw i produkcji nie wymienia tego rodzaju hodowli.

    W związku z powyższym hodowla ryb jest zdefiniowana jako działalność rolnicza, określona w art. 2 ust. 2 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    W sytuacji, w której okresy przetrzymywania zakupionych ryb, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą mniej niż 2 miesiące działalność ta będzie stanowiła działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych - nie dotyczy to hodowli suma afrykańskiego trwającej, jak podano, 5-6 miesięcy.

    Zgodnie z brzmieniem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ pisemna interpretacja udzielona na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla Pana wiąże natomiast, co wynika z art. 14b § 2, tutejszy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla Pana - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

    Końcowo podaje się, że pisemna interpretacja udzielona na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

    Urząd Skarbowy w Chojnicach