Pismem z dnia 06.07.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu... - Interpretacja - U.S.I-415/17/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. U.S.I-415/17/2005, Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 06.07.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka rozpoczęła skup palet drewnianych jednorazowego użytku, tzw. opakowań jednorazowych. Palety głównie pozyskiwane są od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Z uzupełnienia pisma z dnia 17.08.2005 r. wynika, iż prowadzone są księgi rachunkowe. W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pan o wyjaśnienie na podstawie jakiego dowodu wprowadzać na magazyn palety skupione od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, zajmując własne stanowisko w sprawie - zdaniem Pana palety pozyskane od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej spółka wprowadza, a co za tym idzie zalicza do kosztów uzyskania przychodów na podstawie Dowodu Wewnętrznego. Dowód zawiera imię i nazwisko sprzedającego, a także wartość, za jaką kupiono palety.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez podatnika sytuacji stosownie do art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Dokonywane przez Pana transakcje skupu palet powinny być dokumentowane, zgodnie z zapisem art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.), zastępczymi dowodami księgowymi. W myśl w/w przepisu, w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, tak jak to ma miejsce w Pana przypadku, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz skup metali nieżelaznych od ludności. Oryginał takiego dowodu powinien trafić do sprzedającego a kopia pozostać w Spółce. Stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 w/w ustawy dowód ten powinien zawierać co najmniej:

  1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  2. określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  3. opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
  4. datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
  5. podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
  6. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacje), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Jak z powyższego wynika, wprowadzanie do magazynu zakupionych palet na podstawie dowodu wewnętrznego jest nieprawidłowe, gdyż zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy o rachunkowości, dowody wewnętrzne dotyczą jedynie operacji wewnątrz jednostki. Również określenie przez Pana danych, które ujmuje w dowodzie, określanym jako "wewnętrzny" jest nieprawidłowe, gdyż taki dowód nie zawiera wszystkich informacji, których podania wymaga art. 21 ust. 1 w/w ustawy o rachunkowości.

Wobec powyższego Naczelnik tutejszego organu orzeka jak w sentencji postanowienia. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznie oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Pana rzeczywistego stanu faktrycznego sprawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych, organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla podatnika.

Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli