P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD3/4111/415/0028/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2005, sygn. PD3/4111/415/0028/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów spółki w przypadku dokonania cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu samochodu ciężarowego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 09.11.2004r. spółka jawna zawarła umowę leasingu dotyczącą samochodu ciężarowego Citroen Xsara Picasso, na okres 36 miesięcy. Wydatki związane z eksploatacją samochodu, opłatę wstępną oraz raty leasingu za okres od listopada 2004r. do marca 2005r. w wartości netto zaliczono do kosztów uzyskania przychodów spółki.

W miesiącu marcu 2005r., w związku z problemami ekonomiczno-finansowymi spowodowanymi poważnymi trudnościami w ściąganiu zaległych wierzytelności, wspólnicy podjęli decyzję o likwidacji spółki jawnej. W obliczu nowej sytuacji spółka jawna w dniu 21.03.2005r. zawarła umowę przejęcia praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu z dnia 09.11.2004r. z innym podmiotem gospodarczym.

Zgodnie z Panów stanowiskiem wydatki poniesione przez spółkę jawną z tytułu użytkowania samochodu w działalności gospodarczej w oparciu o przedmiotową umowę leasingu, opłata wstępna oraz raty leasingu za okres od 09.11.2004r do dnia dokonania cesji umowy - przejęcia praw i obowiązków oraz przedmiotu leasingu przez inny podmiot gospodarczy stanowią koszty uzyskania przychodu spółki.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu reguluje rozdział 4a (art.23a ? art.23l) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

Zgodnie z art.23b ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art.22 ust.1 w/cytowanej ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Przepisy art.23a ? 23l ustawy o podatku dochodowym nie określają skutków podatkowych wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu bądź też cesji umowy, regulują jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu w trakcie trwania umowy oraz po upływie podstawowego okresu umowy.

Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że umowa dotyczy środka trwałego - samochodu ciężarowego, została zawarta na czas określony obejmujący okres 36 miesięcy tj. ponad 40% normatywnego okresu amortyzacji, który dla samochodów ciężarowych wynosi 60 miesięcy.

Na podstawie zawartej umowy przez okres 5 miesięcy przedmiot leasingu wykorzystywany był przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem wydatki związane z zawarciem i realizacją umowy leasingowej (opłata wstępna i raty leasingu) oraz z eksploatacją samochodu, w myśl wyżej przywołanych uregulowań prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni