- Interpretacja - I USB I-2/415-29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. I USB I-2/415-29/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art.14a § 1 i § 4 i art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r.Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 22 h ust. 1 pkt. 1, art. 22a ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.)
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 27.06.2005r w sprawie ustalenia daty od której należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych.

W dniu 27.06.2005r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustalenia momentu zakupu środków trwałych, odpisów amortyzacyjnych oraz stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

Na podstawie umowy leasingu operacyjnego w dniu 04.08.2004r. przejął Pan od Europejskiego Funduszu Leasingowego do użytkowania urządzenia chłodnicze. Czas trwania umowy wynosił 48 miesięcy to jest do 04.08.2008r.

Z tego tytułu wpłacony został czynsz inicjalny, opłata manipulacyjna oraz czynsz za okres od sierpnia 2004 do maja 2005r. W maju 2005r. za zgodą leasingodawcy nastąpiło wcześniejsze zakończenie umowy i dokonał Pan wykupu całości sprzętu finalizując umowę fakturą zakupu z datą 30.05.2005r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego uważa Pan , że jako moment zakupu środków trwałych należy uznać datę umowy zawartej w dniu 04.08.2004r. i od tej daty ustalić odpisy amortyzacyjne stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to jest dla środków trwałych o wartości powyżej 3 500,00 zł według stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazy rocznych stawek amortyzacyjnych.Przyjęcie powyższego jest błędne z następujących względów:

Stosownie do treści art. 22 a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny i urządzenia i środki transportu
  3. inne przedmioty-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23 a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie zaś z art. 22 h ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy , odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22 k - począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 22 e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub, w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez Pana opisu stanu faktycznego wynika, iż przeniesienie prawa własności urządzeń, o których mowa w piśmie nastąpiło w dniu 30.05.2005r., tj. w dacie zakupu urządzeń na podstawie faktury wystawionej przez Europejski Fundusz Leasingowy.Z załączonej zaś do wniosku kserokopii umowy leasingu wynika, iż umowa ta nie zawiera postanowienia, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.W świetle cytowanych wyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego - odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych winny być dokonywane od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te wprowadził Pan do ewidencji.

Odpisy te zgodnie ze stanowiskiem Pana mogą być dokonywane przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacji.

Powyższe zgodne jest bowiem z treścią art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, który stanowi, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych z zastrzeżeniem art. 22 j - 22 ł dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22 h ust.1 pkt 1.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty