Na podstawie art. 14a § 1, art. 14a § 4, art.14b § 1, art.14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - US.I. 415/18/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2005, sygn. US.I. 415/18/05, Urząd Skarbowy w Poddębicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, art. 14a § 4, art.14b § 1, art.14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 06.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy istnieje możliwość zmiany w ciągu roku podatkowego oświadczenia dotyczącego opodatkowania dochodów z najmu przez jednego ze współmałżonków.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Poddębicach biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz prawny postanawia nie podzielić poglądu wyrażonego przez podatnika.

W dniu 06.10.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach wniosek złożony przez podatnika o interpretację przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w przedmiocie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnicy wynajmują lokal użytkowy, za który podatek od najmu w formie ryczałtu płaci małżonka zgodnie ze złożonym oświadczeniem w dniu 14.07.2005 r. Z dniem 01.10.2005 r. podatniczka została zwolniona z pracy i podczas rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy uzyskała informację, że nie przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych w związku z uzyskiwanymi przychodami z tytułu najmu. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w takiej sytuacji istnieje możliwość, aby od 01.10.2005 r. podatek w formie ryczałtu z tytułu uzyskiwanych przychodów z najmu opłacał mąż.
Podatniczka stoi na stanowisku, iż powinna mieć możliwość zmiany wcześniej złożonego oświadczenia, gdyż nie mogła przewidzieć, że zostanie zwolniona z pracy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Poddębicach zauważa, co następuje:

Z treści art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, tj. dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (...) są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy w dniu 14.07.2005 r. zawiadomili Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poddębicach o zawartej umowie najmu lokalu i skorzystali z przysługującego prawa wyboru formy opodatkowania ryczałtem od uzyskanych przychodów. Jednocześnie oświadczyli, iż całość dochodów opodatkowana będzie przez jednego z małżonków.

Z treści art. 12 ust. 5-8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynika, iż przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Powyższa zasada ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a cytowanej ustawy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich.
Oświadczenie powyższe należy złożyć do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania dochodów w ciągu roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynikają przesłanki, które mogłyby doprowadzić do zmiany złożonego przez Panią oświadczenia, tak więc zgodnie ze złożonym oświadczeniem, w którym wyraziła Pani wolę opodatkowania całości dochodu osiągniętego z najmu przez siebie, oświadczenie takie jest ważne przez cały rok podatkowy i nie ma możliwości, aby w ciągu roku podatkowego mogła je Pani zmienić.

Wobec powyższego postanowiono, jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Poddębicach