Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodow... - Interpretacja - US-06-DDz/415-5/KK/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2004, sygn. US-06-DDz/415-5/KK/04, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są między innymi kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje ) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej ( dochodu ogólnego ) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki ( spółdzielni ),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po zakończeniu działalności spółki jeżeli pozostanie majątek to ulega on podziałowi między wspólników albo proporcjonalnie do ich udziałów albo w inny sposób przewidziany w umowie lub statucie spółki. Przypadające na poszczególnych wspólników kwoty z podziału majątku mogą być wyższe lub niższe od wartości udziałów, które uprawniały do partycypowania w zyskach spółki w okresie jej działalności.

Jeżeli przychód przypadający na danego wspólnika z podziału majątku likwidowanej spółki przekracza wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów, to różnica stanowi dochód, który jest traktowany jako udział w zyskach osoby prawnej. Podlega on zatem podatkowi dochodowemu na takich samych zasadach jak dywidenda akcjonariuszy lub przychód stanowiący udział w zyskach spółki.

Źródłem tej nadwyżki są bowiem nie w pełni podzielone zyski pomiędzy udziałowców w czasie funkcjonowania spółki, podlegające wypłacie dopiero po jej likwidacji. Zatem w świetle wyżej powołanych przepisów, wypłacone środki pieniężne akcjonariuszom spółki w związku z jej likwidacją stanowią dochód (przychód) udziałowców spółki z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegające opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ).

Do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z przepisami art. 41 ust. 4 oraz art. 42 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązany płatnik.

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim