Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze... - Interpretacja - PDF I/415-35/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2003, sygn. PDF I/415-35/03, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 8 października 2003 r. (wpływ 10.10.2003 r.) w sprawie zaliczenia w koszty działalności gospodarczej spłaty miesięcznych rat odsetkowych, odpisów amortyzacyjnych z jednoczesnym ustosunkowaniem się do punktu 65 deklaracji PIT-5 - wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22a, ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. - amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością
2. maszyny, urządzenia i środki transportu
3. inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, zwane środkami trwałymi.

Z przedstawionego pisma wynika, że zakupił Pan na kredyt używany samochód osobowy, który jako środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z art. 22g, ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 u.p.d.o.f. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się: w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty zawiązane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku lub wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia stwierdza się, że odsetki naliczone do momentu przekazania środka trwałego do użytkowania, będą stanowić podwyższenie wartości początkowej środka trwałego, a odsetki naliczone po dniu przekazania do używania będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Ponadto zaznacza się, że poz. 65 deklaracji PIT-5 dotyczy sytuacji, w której podatnik zadecyduje, że określony składnik majątku użytkowany będzie przez niego krócej niż rok, w związku z czym nie zalicza go do środków trwałych, a następnie użytkował go będzie przez okres dłuższy. Wówczas poniesie on konsekwencje związane z przekwalifikowaniem składnika majątku do środków trwałych, skorygowanie kosztów uzyskania przychodów i zapłacenie karnych odsetek.

Na podstawie obowiązujących przepisów w podatku dochodowym, jeżeli podatnik nabył składnik majątku o wartości początkowej przekraczającej 3.500,00 zł i ze względu na przewidywany przez niego okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczył go do wartości niematerialnych i prawnych lub środków trwałych, a faktyczny okres jego używania przekroczy rok - podatnik obowiązany jest, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:
1) zaliczyć ten składnik do środków trwałych,
2) zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres dotychczasowego używania,
3) stosować stawki amortyzacji, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
4) wpłacać w terminie do 20 dnia danego miesiąca do właściwego urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od różnicy, o której mowa w ww pkt 2, od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie tego składnika majątku do dnia, w którym okres jego używania przekroczył rok i naliczoną kwotę odsetek wykazać w składanych deklaracjach lub zeznaniu - odsetki obliczone od wskazanej różnicy wynoszą 0,1% za każdy dzień - kwota tych odsetek winna zostać wykazana w poz. 65 deklaracji PIT-5.

Zatem zajęte przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu