Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na mocy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137... - Interpretacja - PDI/415-70/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.12.2003, sygn. PDI/415-70/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na mocy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 20 listopada 2003 roku dotyczące limitu odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego nabytego w drodze spadku, wyjaśnia.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 261ipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy od osób fizycznych o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizacje - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zatem warunkiem korzystania z ulgi jest m.in. to, by remontowany czy modernizowany lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny były zajmowane przez podatnika na podstawie tytułu prawnego. Jest nim w szczególności prawo własności (domu, mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość), figurujący na podatnika (lub jego małżonka) przydział mieszkania komunalnego (kwaterunkowego), przydział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego, spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny lub w drodze przydziału od spółdzielni, umowa najmu mieszkania, umowa dzierżawy, umowa użyczenia, umowa dożywocia a także umowa podnajmu.

W związku z powyższym, posiadając któryś z wymienionych tytułów prawnych do lokalu mieszkalnego, jak również w przypadku nabycia budynku mieszkalnego w drodze spadku, może Pani korzystać z ww. ulgi podatkowej na remont równocześnie i budynku mieszkalnego i lokalu mieszkalnego.

Jednakże zgodnie z przepisem ust. 3 pkt 2 powołanego wyżej artykułu 27a kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w okresie trzech kolejnych lat 2003-2005w przypadku, o którym mowa powyżej, 19 proc. kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż:
a) jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej - 5.670,00zł.
b) jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych - 4.725,00 zł.
W razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego - jak w przedmiotowej sprawie, łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć limitu określonego w lit. a), tj. kwoty - 5.670,00zł.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu