Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej G... - Interpretacja - I-2/413/76/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.06.2004, sygn. I-2/413/76/04, Izba Skarbowa w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żaganiu nr I/415/ŻM/18/04 z dnia 31.03.2004r.

Pismem z dnia 05.02.2004r. zwróciła się Pani do Urzędu Skarbowego w Żaganiu z zapytaniem, czy w zeznaniu podatkowym za 2003r. może się Pani rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W uzasadnieniu podaje Pani, że pozostaje w związku małżeńskim lecz nie prowadzi z mężem wspólnego gospodarstwa domowego, ponieważ mąż nie zamieszkuje z wami. Ponadto informuje Pani, że Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich wyrokiem ustalił, że mąż nie jest ojcem dziecka.

Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, albo osobą w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.Ustawodawca uznał za osobę samotną również osobę pozostającą w związku małżeńskim pod warunkiem, że drugi małżonek zostanie pozbawiony praw rodzicielskich. Prawa te wynikają z faktu bycia rodzicem dziecka. Zgodnie bowiem z art. 93 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

Zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie prawomocnym wyrokiem sądowym, że dana osoba nie jest ojcem dziecka powoduje, iż traci on prawa rodzicielskie. Pozbawienie jednego z małżonków władzy rodzicielskiej powoduje, że władza ta wykonywana jest tylko przez drugiego małżonka, ponieważ on ma atrybut rodzica. Zaprzeczenie ojcostwa ma zatem ten skutek, że pozbawia on mężczyznę władzy rodzicielskiej.

Mając na względzie stan faktyczny i prawny jest Pani w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osobą samotnie wychowującą dziecko.

Izba Skarbowa w Zielonej Górze