W odpowiedzi organ podatkowy informuje, że sama czynność wykreślenia składnika majątku z ewidencji środków trwałych podatnika podatku dochodowego od o... - Interpretacja - USPD1/415/37/2004/I/GB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. USPD1/415/37/2004/I/GB, Urząd Skarbowy w Zabrzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi organ podatkowy informuje, że sama czynność wykreślenia składnika majątku z ewidencji środków trwałych podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wyprowadzenie go z działalności gospodarczej - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jednakże późniejsza jego sprzedaż stanowić będzie przychód podatnika z działalności gospodarczej.

Stanowi o tym jednoznacznie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

środkami trwałymi,

składnikami majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22 g nie przekracza 1500 zł,

wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Od 1 stycznia 2003 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stwierdza, że dotyczy to również nieruchomości. W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 tejże ustawy odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, prawa wieczystego użytkowania gruntów i innych rzeczy, jeżeli stanowiły składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej - stanowi przychód z tej działalności, nawet jeżeli przed zbyciem składniki te zostały z niej wycofane.

Z powołanych przepisów wynika, że podstawowym kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży do przychodów z działalności gospodarczej jest zatem fakt wykorzystywania nieruchomości w ramach działalności. Przez "wykorzystanie" należy rozumieć osiąganie z czegoś korzyści, pożytku, skorzystanie z czegoś, spożytkowanie tego.

Przez składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej należy rozumieć zatem tego rodzaju przedmioty, które są używane, użytkowane w działalności gospodarczej i umożliwiają choćby pośrednio osiąganie korzyści (przychodów) z tej działalności. Przepisy stanowią zatem o wykorzystywanych składnikach majątku, nie ograniczając się w żadnym razie tylko do składników majątku aktualnie używanych w działalności gospodarczej - dotyczą zarówno składników majątkowych, które w chwili zbycia są używane w działalności, jak i składników majątkowych, które były, lecz już nie są używane w chwili ich zbycia.

Wobec powyższego osiągnięty dochód ze sprzedaży gruntu związany jest z działalnością gospodarczą, a zatem zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan zapłacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości według zasad i w terminie określonym w art. 44 ust. 3 i 3 a przytoczonej wyżej ustawy.

Poniesione zaś opłaty notarialne stanowić będą koszt uzyskania przychodu działalności gospodarczej.

Należy dodać, że od 1 stycznia 2004 r. został ograniczony okres, w którym powstaje przychód z tytułu zbycia środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy przychód taki powstaje, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym, składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Urząd Skarbowy w Zabrzu