Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r Nr 8, poz.60), po rozpoznaniu... - Interpretacja - US.28.II/415-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2005, sygn. US.28.II/415-6/05, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r Nr 8, poz.60), po rozpoznaniu wniosku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 21.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewiep o s t a n a w i auznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku wykonywania pracy, która stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i praw pokrewnych - jest prawidłowe.

W dniu 21.03.2005 r. Pan X korzystając z uprawnień zawartych w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wystąpił do tut. organu podatkowego z wnioskiem (uzupełnionym na wezwanie organu podatkowego w dniu 24.03.2005 r.) o dokonanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.). W wyniku oceny wniosku stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie, oraz według oświadczenia wnioskującego, w sprawie będącej przedmiotem zapytania, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego i załączonej umowy o dzieło - przeniesienie majątkowych praw autorskich z dnia 01.07.2004 r. zawartą z Y.Z. SA wynika, że jako wykonawca zobowiązał się Pan do wykonania projektu I implementacja modułu User Management systemu Matis Globar i dostarczenia dzieła zamawiającemu. Poza ogólnymi warunkami umowy, z innych postanowień wynika, że wykonane dzieło wykonawca zobowiązuje się do przeniesienia tego prawa na zamawiającego za wynagrodzeniem ustalonym w umowie.

Pan X zwrócił się z zapytaniem czy jako twórca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych może korzystać z 50% kosztów uzyskania. Zdaniem wnioskującego zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę stan przedstawiony we wniosku i obowiązującym w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzaniu przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 % uzyskanego przychodu z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. ,,b", których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Problem związany ze stosowaniem 50% stawki kosztów uzyskania przychodów w przypadku działalności wykonywanej na warunkach określonych w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (umowy zlecenia i o dzieło) sprowadza się do stwierdzenia, czy konkretna działalność ma charakter twórczy, a więc czy jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).

Stosownie do art. 1 ust. 1 w/w ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory literackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, programy komputerowe itp. ( katalog otwarty). W ocenie charakteru danej działalności nie można stosować uogólnień. Nie każda bowiem działalność mająca znaczenie twórcze jest jednoznacznie przedmiotem prawa autorskiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza, iż - zgodnie z powyższymi uregulowaniami- warunkiem zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest ustalenie, że konkretny przychód uzyskany został z tytułu korzystania z praw autorskich i pokrewnych , w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W omawianym przypadku na podstawie zawartej umowy o dzieło - przeniesienie majątkowych praw autorskich, zleceniodawca zdecydował, że jej przedmiotem są prawa autorskie .W związku z powyższym przy założeniu, że przedmiotowe świadczenie pracy stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i praw pokrewnych, zajęte stanowisko w zapytaniu jest słuszne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie nadmienia, że nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania autorskiego charakteru wykonywanych czynności do ustalenia, czy określony przejaw działalności jest przedmiotem prawa autorskiego( utworem). W przypadku wątpliwości należy zwrócić się o opinię do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Prawno-Legislacyjny, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie