Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 ... - Interpretacja - PB1 415/15/04/PK

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2004, sygn. PB1 415/15/04/PK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.01.2004 r. dotyczące zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 ze zmianami) wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendium, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub było otrzymywane stypendium.
Jednocześnie ustawodawca określił, że zwolnienie dotyczy dochodów nie przekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Wysokość diet i innych należności takich jak zwroty kosztów dojazdów, noclegów zostały określone w przepisach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1991). Jeżeli dochody osób fizycznych skierowanych do pracy za granicą są w danym państwie wolne od podatku zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlegają one opodatkowaniu w Polsce a polski pracodawca obowiązany jest jako płatnik pobrać zaliczki na podatek dochodowy. Ustalając podstawę opodatkowania płatnik winien pomniejszyć dochód osiągnięty przez pracownika za granicą o kwoty objęte zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy.

Tak więc z dniem 1 stycznia 2004 r. płatnik przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku z w/w tytułu może uwzględnić w skali rocznej jedynie równowartość 30 diet przysługujących pracownikowi z tytułu wykonywania pracy za granicą. W przypadku uzyskiwania w tym samym okresie dochodów z kilku źródeł przychodów, przedmiotowe zwolnienie stosuje się wyłącznie do dochodu uzyskanego z jednego źródła.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik