Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ) - Naczelnik Urzędu Skarboweg... - Interpretacja - 1417/PG-I/415/37/05/IT

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.05.2005, sygn. 1417/PG-I/415/37/05/IT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 kwietnia 2005 r. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży działki budowlanej wraz z zabudowaniami nabytej we współwłasności małżeńskiej w 1987r. oraz w spadku po zmarłym w 1993 roku mężu , potwierdza Pani stanowisko , iż sprzedaż ta nie podlega podatkowi dochodowemu.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku w 1987 r. wraz z mężem nabyła Pani działkę o pow. 55 arów , z której w 1992 r. wyłączono z produkcji rolnej i przekształcono na działkę budowlaną część o powierzchni 0,01 ha . Również w 1992 r na działce tej został pobudowany pawilon handlowy i w maju tego roku rozpoczęła Pani z mężem działalność gospodarczą . Pawilon ten nie został jednak wprowadzony do ewidencji środków trwałych związanych z działalnością gospodarczą, nie dokonywano od jego wartości odpisów amortyzacyjnych , nie odliczano podatku VAT od zakupionych na budowę pawilonu materiałów budowlanych. W 1993 r. uzyskano pozwolenie na rozbudowę pawilonu handlowego i w tym samym roku zmarł Pani mąż . W wyniku spadku aktualnie jest Pani współwłaścicielem omawianej działki w #190; a w #188; współwłaścicielem jest syn. Na dzień dzisiejszy na działce znajdują się dwa budynki : budynek mieszkalny w stanie surowym zamkniętym i pawilon handlowy , którego części dotyczącej rozbudowy nie zakończono.Działalność gospodarczą zawiesiła Pani w 1998 r. , a następnie zlikwidowała i wyrejestrowała z dniem 27.10.2000r.Przedmiotową działkę wraz z budynkami zamierza Pani sprzedać .W ocenie Pani z tytułu tej sprzedaży nie wystąpi podatek dochodowy. Stanowisko Pani jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 : nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera własnej definicji nieruchomości , odwołać się więc należy do definicji nieruchomości zawartej w kodeksie cywilnym, w szczególności w art. 46 § 1 . Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności ( grunty ), jak również budynki trwałe z gruntem związane lub części takich budynków , jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości , na którą rozciąga się własność nieruchomości gruntowej. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności .

Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdujących się na nim budynków, trwale z nim związanych.Należy zauważyć, że w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy o podatku dochodowym jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości . Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową . W rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym , jak również kodeksu cywilnego, nie można odrębnie traktować sprzedaży gruntu oraz odrębnie sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Zatem, bieg terminu pięcioletniego , określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym , nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku. Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W stanie faktycznym wskazanym we wniosku bieg tego terminu w odniesieniu do gruntu będącego Pani współwłasnością małżeńską należy liczyć od 1987 roku , natomiast w części nabytej w spadku po zmarłym w 1993 roku mężu bieg tego terminu nie ma znaczenia , gdyż jak stanowi przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są w całości przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a)-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z uwagi na upływ pięcioletniego okresu od nabycia współwłasności gruntu w 1987r. oraz wolne od podatku dochodowego zbycie gruntu nabytego w spadku, sprzedaż omawianej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Należy zauważyć, iż art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym zawiera zastrzeżenie, iż przepisów ust.1 pkt 8 nie stosuję się do odpłatnego zbycia : składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej , a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Przytoczony przepis oznacza, iż do źródła przychodów dotyczącego sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia ( opodatkowanego zryczałtowanym 10% podatkiem ), nie zalicza się odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością. Zbycie składników majątku związanego z działalnością , z wyjątkiem składników o charakterze mieszkaniowym, zaliczane jest do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane jest analogicznie jak działalność gospodarcza.

Rozważając ewentualne zastosowanie przytoczonego wyżej uregulowania do zbycia pawilonu handlowego wchodzącego w skład przedmiotowej nieruchomości , należy uwzględnić obowiązującą od 1 stycznia 2004 r. treść przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu : przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku , o których mowa w art.22g ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art.22g, nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ....).

Z treści przytoczonego uregulowania wynika, iż do tego źródła przychodu należy zaliczyć zbycie składników będących środkami trwałymi - ujętymi w ewidencji środków trwałych . W stanie faktycznym wskazanym we wniosku przepis ten nie może mieć zastosowania , ponieważ pawilon handlowy, o którym mowa , nigdy nie był ujęty w ewidencji środków trwałych dotyczącej działalności gospodarczej prowadzonej w latach 1992-1998 . Zatem, również zbycie pawilonu handlowego , będącego częścią składową nieruchomości nabytej 1987 r. , jest wolne od podatku dochodowego , z uwagi na upływ pięcioletniego okresu , o którym mowa w art. 10 ust. pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając powyższe stanowisko uwzględniono stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia .

Urząd Skarbowy w Otwocku