Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, że od 2000 r. systematycznie gromadził Pan oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w... - Interpretacja - IIUS-415/57/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.03.2004, sygn. IIUS-415/57/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, że od 2000 r. systematycznie gromadził Pan oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, korzystając z przysługujących z tego tytułu odliczeń.

Oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zamierza Pan przeznaczyć na zakup działki budowlanej z myślą o wzniesieniu na niej budynku mieszkalnego.

Zakup działki ma być dokonany wspólnie z drugą osobą (życiową partnerką). Pana udział w sfinansowaniu tego zakupu wynosi 80 %.

Pana zadaniem, wydatkowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności zakup przedmiotowej działki budowlanej nie spowoduje utraty uprzednio wykorzystanej z tego tytułu ulgi podatkowej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 r., podatek ulega zmniejszeniu, jeżeli podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z kolei art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) stanowi, że celami mieszkaniowymi, na które podatnik może korzystając z ww. ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych gromadzić oszczędności w kasie mieszkaniowej - są wydatki służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy przeznaczone na:

  1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na m.in. z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Powyższy przepis w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509).

Zatem wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe określone w ww. art. 8 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (...) m.in. na zakup działki budowlanej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego - nie spowoduje utraty ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko zawarte w podaniu. Należy przy tym podkreślić, że wysokość wydatku jaki Pan poniesie na zakup przedmiotowej działki (sfinansowanego oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej) winna być jednoznacznie określona w akcie notarialnym zawartym na okoliczność zakupu działki budowlanej.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach