W dniu 16 kwietnia 1998 roku aktem notarialnym Rep. A.. Podatnicy nabyli działkę nr ..... z mapy .. położoną w Z.... wraz z rozpoczętą budową budynku... - Interpretacja - PDII/415-9/DCH/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.02.2004, sygn. PDII/415-9/DCH/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 16 kwietnia 1998 roku aktem notarialnym Rep. A.. Podatnicy nabyli działkę nr ..... z mapy .. położoną w Z.... wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

W dniu 5 stycznia 2004 roku aktem notarialnym Rep. A.... Podatnicy dokonali sprzedaży nieruchomości położonej w Z....., obejmującej budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego w stanie surowym zamkniętym na działce nr ,..... z mapy....

Zdaniem Podatników brak jest podstaw do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, gdyż przedmiotem zbycia była nieruchomość nabyta w okresie przekraczającym pięć lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku źródłem przychodu jest miedzy innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Użyte ww. artykule ustawy pojęcie "wybudowanie" należy rozumieć, jako jeden ze sposobów nabycia nieruchomości.

Ww. ustawa podatkowa, ani przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 roku Nr 106, poz. 1126) nie zawierają definicji pojęcia "wybudowanie", jakie użyte zostało w wyżej cytowanym przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie przez ustawodawcę ww. przepisie potocznego słowa języka polskiego ("wybudowanie") oznacza zatem konieczność nadania temu słowu takiego znaczenia, jakie jest mu potocznie nadawane w języku polskim. Nie powinno zatem ulegać wątpliwości, że skoro słowu "wybudowanie" przypisany jest czas przeszły dokonany, to oznacza ono w języku polskim zakończenie budowy rozumianej jako czynność dokonana.

Z przedłożonych dokumentów wynika, iż w dniu 16 kwietnia 1998 roku Podatnicy nabyli na własność działkę nr.... z mapy... stanowiącą rolę w Z..., na której była już prowadzona budowa jednorodzinnego domu mieszkalnego w zabudowie szeregowej (§ 1 umowy - akt notarialny Rep......).

W tym samym dniu tj. 16 kwietnia 1998 roku między Podatnikami, a Zespołem Autorskim ..... - Jednostka ..... z siedzibą w O..... została zawarta umowa na wybudowanie "pod klucz" domku w zabudowie szeregowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na Osiedlu Z......

Zgodnie z § 2 pkt 2.4. umowy zakończenie obiektów kubaturowych (stan surowy zamknięty) miało nastąpić w terminie do dnia 30 listopada 1998 roku.

W dniu 12 maja 2003 roku decyzją Nr ... zostało przeniesione pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego z Inwestora Zastępczego na Podatnika.

Powyższa nieruchomość (stan surowy zamknięty) w dniu 5 stycznia 2004 roku aktem notarialnym Rep. A ..... została odpłatnie zbyta w drodze umowy sprzedaży przez Podatników za kwotę 150.000zł.

Zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze sprzedaży korzysta z przedmiotowego zwolnienia, bowiem od momentu nabycia nieruchomości gruntowej upłynęło pełnych pięć lat kalendarzowych. Ze zwolnienia tego korzystać będzie również budynek, bowiem z aktu notarialnego wynika, iż nie nadaje się on do zamieszkania (stan surowy zamknięty). Jeżeli więc budynek nie nadaje się chociażby częściowo do zamieszkania, trudno przyjąć, by stanowił nieruchomość w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym wypadku mamy do czynienia jedynie z nakładami na prawo własności.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu