W dniu 7 lutego 2003 r. zwrócił się Pan do Urzędu Skarbowego w Sandomierzu z prośbą o zajęcie stanowiska, co do możliwości zaliczania przez Pana do ko... - Interpretacja - PF.415/4/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.03.2003, sygn. PF.415/4/03, Urząd Skarbowy w Sandomierzu

Temat interpretacji

W dniu 7 lutego 2003 r. zwrócił się Pan do Urzędu Skarbowego w Sandomierzu z prośbą o zajęcie stanowiska, co do możliwości zaliczania przez Pana do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od posiadanego przez Pana budynku, będącego środkiem trwałym.

Istotą Pana problemu jest to, że posiadany budynek przeznacza Pan na wynajem, przy czym nie zawsze wszystkie pomieszczenia są wynajęte z powodu - wg Pana pisma - braku chętnych. Obecnie wynajmuje Pan parter i uzyskuje z tego tytułu przychody, pomieszczenia na I kondygnacji na razie nie są wynajęte, znajduje się tam Pańskie biuro i pomieszczenie gospodarcze.

W Pana ocenie może Pan amortyzować cały budynek, bowiem jego zużycie (starzenie się) następuje jednocześnie, w okresie zimowym zmuszony jest Pan ogrzewać cały budynek, by nie dopuścić do przemarzania ścian. Ponadto podatek od nieruchomości do gminy płaci Pan od całej powierzchni jak przeznaczonej na działalność gospodarczą, bez względu czy przez cały czas jest ona użytkowana w takim celu.

W odpowiedzi na Pana pytanie, Urząd Skarbowy w Sandomierzu działając na podstawie art. 14a ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Co do zasady amortyzacja środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu.

Z Pana akt podatkowych wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie lecznica zwierząt, profilaktyka, lecznictwo, handel, usługi, wynajem lokali. Ponieważ wynajem lokali jest jednym z zakresów Pana działalności, kosztami uzyskania będą wszystkie koszty, jakie Pan poniesie w związku z tym źródłem przychodu, w tym odpisy amortyzacyjne.

Nie ma podstaw do nie uznania za koszt odpisu amortyzacyjnego za okres, kiedy określonej części powierzchni Pan nie wynajmuje, lub uznawania za koszt jedynie części odpisów amortyzacyjnych. Taka sytuacja, tj. uznawanie w ciężar kosztów jedynie części odpisów amortyzacyjnych (przy naliczeniu w ewidencji środków trwałych pełnej amortyzacji) mogłaby mieć miejsce tylko wtedy, gdy jedynie określoną część budynku przeznaczyłby Pan na cele działalności gospodarczej, a pozostałą użytkował na cele prywatne, lub inne, nie związane z prowadzoną działalnością.

Należy, bowiem mieć na względzie dwie rzeczy:

  1. ośrodkiem trwałym zgodnie z definicją zawartą w treści art. 22a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest m.in. budynek lub budowla albo lokal będący odrębną własnością, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania.
    Nie można, więc mówić jako o środku trwałym o części budynku. Stąd też oczywistym jest, że naliczenie amortyzacji następuje od pełnej wartości.
  2. kosztem uzyskania przychodu są wydatki (w tym odpisy amortyzacyjne) związane ze źródłem przychodu i poniesione w celu jego osiągnięcia.
    Tak, więc jeśli cała powierzchnia budynku przeznaczona jest na wykonywaną działalność i traktowany jako taka najem - odpisy amortyzacyjne są w całości kosztem uzyskania przychodu.

Jedynie w sytuacji, gdyby budynek przestał służyć działalności w ogóle, lub choćby w części, to wówczas winien Pan zaprzestać zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych w całości lub w takiej części, jaka nie jest przeznaczona na działalność.

Urząd Skarbowy w Sandomierzu