W odpowiedzi na pismo z dnia 11 grudnia 2003 r. brak numeru, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w spra... - Interpretacja - PDII/415-37/PW/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2003, sygn. PDII/415-37/PW/03, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 11 grudnia 2003 r. brak numeru, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania osoby fizycznej nie mającej w Polsce miejsca zamieszkania, która udzieliła pożyczki dla spółki A., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje iż ww. zagadnienia regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). W myśl art. 29 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a przychodówm.in. z odsetek - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.W ust. 2 powołanego przepisu zawarto zastrzeżenie , iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych, wydanego przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji). Jak wynika ze złożonego pisma pożyczkodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec.

Uwzględniając zatem postanowienia umowy zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18.12.1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163), pożyczkodawca odprowadzi podatek w miejscu swego zamieszkania, tym samym Jednostka jako płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości przychodu podatku dochodowego od osób fizycznych na deklaracji IFT-1.

W świetle powyższych wyjaśnień opartych na przepisach art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawione przez Jednostkę w piśmie własne stanowisko tutejszy organ podatkowy potwierdza jako prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu