Planowane przez Państwa zbycie nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Nie będzie stanowić również... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.469.2023.3.MT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.469.2023.3.MT

Temat interpretacji

Planowane przez Państwa zbycie nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Nie będzie stanowić również przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Państwa tej Nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lipca 2023 r. (data wpływu 4 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan J.W.

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani A.W.

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem wniosku jest sprzedaż dwóch nieruchomości gruntowych położonych w (…):

1)przy ul. G. - nieruchomość o powierzchni 0,6377 ha składa się z działek nr 1 oraz nr 2;

2)przy ul. G - nieruchomość o powierzchni 0,1249 ha (działka nr 3).

Pierwotnie (13 maja 2005 r.) małżonkowie (Zainteresowani) nabyli prawo wieczystego użytkowania gruntu przy ul. G. (działki 1 oraz nr 2), a następnie w dniu 21 grudnia 2006 r. nabyli od gminy (…) własność tej nieruchomości.

W treści obu umów, tj. umowy z 13 maja 2005 r. oraz umowy z 21 grudnia 2006 r. małżonkowie złożyli oświadczenie, w myśl którego nabycia dokonują za fundusze pochodzące z majątku wspólnego na potrzeby prowadzonej przez A.W. (Zainteresowaną niebędącą strona postępowania) działalności gospodarczej pod nazwą (…). Zamiar ten nie został jednak nigdy zrealizowany, a obie zakupione nieruchomości nigdy nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania, ponieważ ostatecznie o wiele lepsza dla prowadzonej działalności gospodarczej okazała się nieruchomość położona przy ul. K., która także została nabyta 6 maja 2005 r. i po zakupie to właśnie nieruchomość przy ul. K. została wprowadzona do majątku związanego z działalnością gospodarczą, i do dzisiaj w tym majątku się znajduje.

Zainteresowana niebędącą stroną postępowania rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od 1 stycznia 1998 r. Przedmiotem tej działalności było prowadzenie laboratorium (...). Laboratorium mieściło się na jednym piętrze prywatnego domu Zainteresowanych. W 2004 r. ze względu na konieczność uzyskania niezbędnych akredytacji w celu kontynuacji działalności o tym profilu konieczna była nowa siedziba laboratorium, która spełniałaby warunki niezbędne do uzyskania akredytacji. W związku z tym w 2005 r. zostały zakupione nieruchomości:

  • dwie opisane wyżej - zakup nastąpił 13 maja 2005 r. oraz
  • nieruchomość położona przy ul. K. - zakup nastąpił 6 maja 2005 r.

Podobnie, jak w przypadku nieruchomości położonych przy ul. G., także w przypadku nabycia nieruchomości przy ul. K. do aktu notarialnego zostało złożone oświadczenie, że Zainteresowani dokonują nabycia za fundusze pochodzące z majątku wspólnego na potrzeby prowadzonej przez A.W. (Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania) działalności gospodarczej pod nazwą (…). W obu przypadkach złożenie takiego oświadczenia wynikało z błędnego przeświadczenia Zainteresowanych, że nawet w przypadku jedynie potencjalnego przeznaczenia nieruchomości do działalności gospodarczej należy taki zamiar zadeklarować w akcie notarialnym zakupu, i że bez takiego oświadczenia późniejsze wprowadzenie nieruchomości do majątku związanego z działalnością będzie niemożliwe.

Ostatecznie jednak, po przeprowadzonej analizie opłacalności i możliwości szybkiej realizacji inwestycji polegającej na budowie laboratorium, wybór padł na nieruchomość przy ul. K. W związku z tym Zainteresowana niebędąca stroną postępowania wystąpiła o warunki zabudowy na wybudowanie przychodni (...) i laboratorium (...) przy ulicy K., a po wybudowaniu budynku przeniosła tam swoją działalność (Laboratorium (…)).

W związku z powyższym nieruchomości położone przy ul. G. nigdy nie zostały włączone do działalności gospodarczej i nigdy nie były wykorzystywane w tej działalności - pozostały w majątku prywatnym małżonków.

Od 8 sierpnia 2008 r., w związku z wyborem na stanowisko Prorektora (…) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania zrezygnowała z prowadzenia Laboratorium (...), a prowadzoną działalność gospodarczą ograniczyła do wynajmu i zarządzania nieruchomościami (przedmiotem najmu jest budynek wybudowany przy ul. K.). Natomiast działki przy ul. G. nie były nigdy wynajmowane oraz nie były wprowadzone do działalności gospodarczej. Przez cały okres od dnia zakupu w 2005 r. pozostawały niewykorzystywane w żaden sposób.

Zainteresowany będący stroną postępowania nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się z umowy o pracę.

W 2022 r. do Zainteresowanych zwróciła się spółka (…) Nieruchomości, która jest zainteresowana zakupem nieruchomości położonych przy ul. G. Zainteresowani nie planowali sprzedawać nieruchomości, w związku z czym nie dokonali żadnej czynności z tym związanej - nie poszukiwali aktywnie nabywców, nie dokonywali żadnych działań związanych z nakładami na nieruchomość w celu zwiększenia jej atrakcyjności. Dla nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który działki będące przedmiotem wniosku przeznacza pod zabudowę usługową. Zainteresowani nie wnioskowali o jego uchwalenie, ani o zmianę planu. Zainteresowanie działkami przy ul. G. wynika właśnie z tego przeznaczenia „usługowego” - niewiele działek na tym terenie ma takie przeznaczenie w MPZP.

W dniu 3 marca 2023 r. została zawarta umowa przedwstępna zakupu obu nieruchomości położonych przy ul. G, tj. działek 1, 2 i 3. Na nieruchomości kupujący planuje zrealizować inwestycję budowlaną - budowę placówki handlowej w ramach sieci (…). Umowa określa m.in., że do zakupu dojdzie po uzyskaniu dokumentów i zgód niezbędnych do rozpoczęcia ww. inwestycji w tym m.in. pozwolenia na budowę wydana dla Kupującego. Kupujący zastrzegł jednak, że w każdej chwili może odstąpić od zawarcia umowy przenoszącej własność, także po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Oznacza to, że uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest ściśle powiązane z zawarciem umowy sprzedaży.

Sprzedający udzielili Kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego. Zastrzeżono także, że dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia inwestycji, w tym pozwolenie na budowę będzie uzyskiwana przez Kupującego na jego koszt oraz w jego imieniu. Jednocześnie Strony ustaliły, że ze względu na uwarunkowania prawne związane z procedurami budowlanymi Zainteresowani udzielają Kupującemu pełnomocnictwa w sprawie uzyskania wszelkich zgód, pozwoleń i składania oświadczeń związanych z planowaną inwestycją. W treści umowy zaznaczono jednak, że Kupujący nie jest zobowiązany do podjęcia czynności, o których mowa w pełnomocnictwie. Gdyby jednak - ze względu na te uwarunkowania prawne - pozwolenie na budowę zostało wydane na Sprzedających, to zobowiązali się oni do przeniesienia tego pozwolenia na Kupującego. W takiej bowiem sytuacji Kupujący uzyska dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji na własny koszt, jednak w imieniu Zainteresowanych. W umowie określono więc alternatywne metody działania Kupującego:

  • uzyskał on prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i na tej podstawie będzie występował o wszelkie pozwolenia związane z budową - we własnym imieniu i na własny koszt;
  • gdyby jednak jakikolwiek organ administracji publicznej uznał, że umowa przedwstępna nie jest wystarczającym tytułem do dysponowania gruntem na cele budowlane, z ostrożności procesowej udzielono także pełnomocnictwa do procedowania w imieniu Sprzedających. Sprzedający nie są jednak zainteresowani budową sklepu sieci (…) (jest to zresztą z prawnego punktu widzenia niemożliwe).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Wskazali Państwo, że:

a)Działki położone przy ul. G. nr 1, 2 i 3 zostały nabyte w celu wybudowania na nich budynku laboratorium (...) niezbędnego w działalności gospodarczej prowadzonej przez jedno z małżonków (Zainteresowaną niebędącą strona postępowania). Jednocześnie Zainteresowani nabyli inną nieruchomość, która ostatecznie - po analizie opłacalności i możliwości szybkiej realizacji inwestycji polegającej na budowie laboratorium - została faktycznie przeznaczona pod jego budowę i do dziś stanowi środek trwały w działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania (…). W związku z tym, działki przy ul. G. pozostały w majątku prywatnym małżonków i nie były nigdy w żaden sposób wykorzystywane w działalności gospodarczej (…). Pierwotnie Zainteresowani przyjęli, że może jedno z ich dzieci wybuduje w przyszłości na niej dom mieszkalny, ale ostatecznie tak się nie stało.

b)Nabywcą nieruchomości będzie spółka (…) Nieruchomości, działająca w imieniu sieci sklepów (…). Na nieruchomości kupujący planuje zrealizować inwestycję budowlaną - budowę placówki handlowej w ramach sieci (…). Umowa przedwstępna określa m.in., że do sprzedaży nieruchomości dojdzie po uzyskaniu dokumentów i zgód niezbędnych do rozpoczęcia ww. inwestycji w tym m.in. pozwolenia na budowę wydaną dla Kupującego. Kupujący zobowiązał się do wystąpienia w imieniu własnym lub w imieniu Sprzedającego (ale na własny koszt nabywcy) o wydanie dokumentów:

  • decyzji zezwalającej na wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej,
  • decyzji o pozwoleniu na budowę (projekt budowlany zostanie opracowany na koszt Kupującego).

W umowie przedwstępnie określono, że umowa sprzedaży dojdzie do skutku po uzyskaniu przez Kupującego (lub ewentualnie Sprzedającego, jeżeli będzie to wymagało osobistych działań Sprzedającego) ww. decyzji.

Strony zastrzegły jednocześnie w umowie, że Kupujący może w każdej chwili odstąpić od umowy bez podania przyczyny odstąpienia.

W umowie zastrzeżono, że na wypadek, gdyby uzyskanie przez Kupującego ww. dokumentów (decyzji) okazało się niemożliwe Sprzedający udzieli mu pełnomocnictwa w tym zakresie, a gdyby okazało się, że uzyskanie tych dokumentów wymaga osobistego działania Sprzedającego, to Sprzedający podejmie się tych działań, ale na koszt Kupującego. W § 10 umowy określono, że Sprzedający udziela Kupującemu pełnomocnictwa do reprezentowania Sprzedającego przez organami administracji publicznej w zakresie uzyskania niezbędnych zaświadczeń i pozwoleń określonych w umowie. Jednocześnie określono, że:

  • Kupujący nie jest zobowiązany do podejmowania jakichkolwiek działań w tym zakresie (ponieważ de facto działa wyłącznie we własnym interesie i na własną rzecz) a także, że
  • strony dopuszczają, iż dokumentacja (zaświadczenia, pozwolenia etc.) niezbędna do realizacji inwestycji będzie uzyskiwana przez Kupującego we własnym imieniu i w tym celu Sprzedający udziela Kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane zgodnie z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego.

c)Zainteresowani nie będą ponosić żadnych nakładów na nieruchomość.

d)Zainteresowani nie dokonywali dotychczas żadnych transakcji sprzedaży nieruchomości.

Pytania

1.Czy sprzedaż nieruchomości w warunkach opisanych wyżej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.W razie udzielenia na pytanie pierwsze odpowiedzi twierdzącej, czy podatnikami VAT będą oboje Zainteresowani, czy tylko jedno z nich?

3.Czy sprzedaż nieruchomości w warunkach opisanych wyżej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 3. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 3

W ocenie Zainteresowanych planowana sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, ponieważ będzie ona przyporządkowana do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. W myśl tego przepisu źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zaliczenie do tego źródła przychodu następuje pod warunkiem, że transakcja nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Definicja prawna działalności gospodarczej została zawarta w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie tej jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Definicja działalności gospodarczej zawarta ww. przepisie pozwala na wyróżnienie kilku elementów tworzących to pojęcie. Definicja ta wskazuje, ze jest to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Zarobkowy charakter działalności oznacza, że jej celem jest przede wszystkim osiągnięcie zysku.

Na pojęcie "zorganizowanie" w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji (tak np. w interpretacji DKIS z 21 września 2021 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.475.2021.4.MP).

Wykonywanie działalności w sposób ciągły to prowadzenie jej w sposób stały, nie okazjonalny. Pod tym pojęciem rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej. Ciągłość działania w znaczeniu nadanym przepisem art. 5apkt 6 u.p.d.o.f. zawsze wiąże się z planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń.

Tak więc o tym, czy sprzedaż nieruchomości jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej decyduje podejmowanie przez podatnika zespołu powiązanych ze sobą działań polegających na:

1)wielokrotnym nabywaniu nieruchomości,

2)ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem),

3)wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym przygotowanych w ten sposób do zbycia nieruchomości oraz

4)dokonywaniu tych transakcji (nabycia i zbycia) w stosunkowo krótkim przedziale czasowym (tak przykładowo w wyroku WSA w Poznaniu z 31 marca 2021 r., I SA/Po 851/20 i przywołanym w nim orzecznictwie).

Podobny pogląd wyrażono w interpretacji z 21 września 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.475.2021.4.MP, wskazując, że: „Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej".

Dla oceny, czy planowana sprzedaż powinna zostać zaklasyfikowana jako działalność gospodarcza istotne znaczenie ma więc przede wszystkim ustalenie, czy zamiarem zbywcy jest uczynienie z odpłatnego zbycia gruntów stałego i powtarzalnego źródła zarobkowania. W orzecznictwie podkreśla się, że działania incydentalne nie mogą zostać zaliczone do działalności gospodarczej (tak np. w wyrokach: z 30 stycznia 2014 r. II FSK 867/12; z 13 czerwca 2013 r. II FSK 1987/11; z 2 października 2013 r. II FSK 2729/11). Wprowadzenie przez ustawodawcę kryterium zorganizowania i ciągłości miało bowiem na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym.

W orzecznictwie uznaje się także, że kryteria umożliwiające zakwalifikowanie podejmowanych czynności do działalności gospodarczej, w tym przede wszystkim warunek ciągłości, wskazany w art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., nie zostają spełnione, jeżeli działania podatnika mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży (np. polegających na jej uporządkowaniu, przygotowaniu dokumentacji geodezyjnej, zawarciu umowy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, wydzieleniu części przeznaczonej do sprzedaży, itp.). O działalności gospodarczej można bowiem mówić jedynie wtedy gdy skala podjętych przez podatnika działań dotyczących nieruchomości (w tym formalnych, inwestycyjnych) wykracza w sposób oczywisty poza normalne czynności, jakie podejmuje rozsądnie działający właściciel, dążący do uzyskania optymalnego - z jego punktu widzenia - przychodu ze zbycia poszczególnych składników majątku osobistego, a ponadto działania te nacechowane są ciągłym (trwałe źródło zarobkowania), nieamatorskim i nieokazjonalnym charakterem (tak w wyrokach NSA z 11 lipca 2019 r. II FSK 2617/17; z 3 lipca 2018 r. II FSK 1892/16 oraz II FSK 1836/16 i II FSK 2299/16).

W związku z powyższym, w celu zakwalifikowania sprzedaży opisanych we wniosku nieruchomości do właściwego źródła przychodu, należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem tych nieruchomości, ponieważ sprzedaż majątku prywatnego osoby fizycznej, który nie jest związany z działalnością gospodarczą oraz nie został nabyty w celu odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego, np. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2019 r., nr 0115-KDIT2-3.4011.216.2019.4.JS oraz w interpretacji z dnia 8 lipca 2019 r., nr 0115-KDIT2-3.4011.202.2019.4.PS, w której DKIS stwierdza, że: „Ze względu na różnorodność form aktywności podatników, jakie występują w obrocie gospodarczym, proste zestawienie unormowań art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy z regulacją zawartą w art. 5a pkt 6 nie pozwala na stworzenie uniwersalnego wzorca zachowań umożliwiającego jednoznaczne oddzielenie tych z nich, które rozpoznawać należy jako sprzedaż związaną z wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarniej (pkt 3), od odpłatnego zbycia osobistego mienia (pkt 8). W każdym przypadku o właściwej kwalifikacji przychodu zadecydować musi całokształt okoliczności faktycznych, w tym dotyczących zjawisk poprzedzających i towarzyszących zbyciu składników majątkowych (nieruchomości). Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstawy, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o f.”

W ocenie Zainteresowanych oświadczenie złożone do aktów notarialnych przy zakupie opisanych we wniosku nieruchomości, iż są nabywane na potrzeby prowadzonej przez Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania działalności gospodarczej nie oznacza, iż tak się stało. Jak to zauważono wyżej, oświadczenie to nie zostało nigdy zrealizowane, a nieruchomości nigdy nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania, ponieważ ostatecznie o wiele lepsza dla prowadzonej działalności gospodarczej okazała się nieruchomość położona przy ul. K., która także została nabyta w maju 2005 r., i która realnie została włączona do majątku działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania. Natomiast nieruchomości będące przedmiotem planowanej sprzedaży od dnia zakupu pozostawały w majątku prywatnym Zainteresowanych i nigdy nie były w żaden sposób wykorzystywane zarobkowo. Nie poniesiono także na te nieruchomości żadnych środków finansowych zmierzających do zwiększenia ich wartości w celu ich sprzedaży.

Wyprzedaż prywatnego majątku nie mieści się w definicji działalności gospodarczej. Takie transakcje są dokonywane w ramach zwykłego zarządu prywatnym majątkiem, których jedynym celem i powodem jest racjonalne gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb własnych podatnika.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, decyzja o sprzedaży gruntu została podjęta wyłącznie dlatego, że gruntem zainteresowała się spółka działająca w ramach sieci (…). Zainteresowani sami z siebie nie podejmowali żadnych działań zmierzających do sprzedaży tych gruntów. Ponieważ jednak grunty te nie były w żaden sposób wykorzystywane przez Zainteresowanych, decyzja o ich sprzedaży za znaczną kwotę była naturalną konsekwencją zainteresowania nimi przez spółkę (…) Nieruchomości.

Jak to opisano wyżej, Zainteresowani nie zajmują się obrotem nieruchomościami. Planowana sprzedaż mieści się w zarządzie majątkiem prywatnym. Co niezwykle istotne, Zainteresowani nie podjęli także żadnych działań, które są charakterystyczne dla działalności związanej z obrotem nieruchomościami. Jak to zauważył DKIS w interpretacji z 4 czerwca 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.87.2019.4.DS: „(...) działalność gospodarcza powinna cechować się stałością i powtarzalnością jej wykonywania, bowiem jest związana z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dodać należy, iż sprzedaż majątku własnego - zwłaszcza podyktowana w jakiejś mierze okolicznościami losowymi (...) - nie jest działaniem tworzącym przesłanki wskazujące na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy i zorganizowany, polega jedynie na wykorzystaniu posiadanych składników majątku osobistego w sposób pozwalający na korzystne ich upłynnienie". Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w prawomocnym wyroku z dnia 7 czerwca 2017 r., I SA/Go 156/17: "O ile zatem w związku z nieruchomością nie były podejmowane przez podatnika czynności o charakterze kwalifikowanym (charakterystyczne np. dla działalności deweloperskiej, czy też z zakresu obrotu nieruchomościami), z pojęciem działalności gospodarczej nie powinny być identyfikowane zwykłe transakcje odpłatnego zbycia nieruchomości. Istotne znaczenie ma wyłączenie z opodatkowania przewidziane w art. 10 ust. 1 pkt 8 in fine, a związane z upływem 5 lat między nabyciem, a sprzedażą nieruchomości. Wymieniony okres traktować można jako przyjętą przez ustawodawcę klauzulę czasową, której ziszczenie powoduje brak możliwości kwalifikowania dokonanej sprzedaży nieruchomości (co do której oczywiście nie byty podejmowane czynności przekraczające zwykły zarząd) do transakcji opodatkowanych”.

Planowanej przez Zainteresowanych sprzedaży nieruchomości nie można uznać za przejaw działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przychód ze sprzedaży nie będzie przychodem określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.

Nieruchomość nigdy nie stanowiła składniku majątku w działalności, nigdy nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. W sprawie będącej przedmiotem wniosku nie występuje także ciąg zdarzeń, które wskazywałyby, że sprzedaż nieruchomości wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Zainteresowani nie podejmowali i nie podejmą żadnych działań związanych z planowaną przez Kupującego inwestycją. Jedynie z uwagi na wymogi stawiane przez organy nadzoru budowlanego dotyczące prawa do dysponowania gruntem na cele budowlane, Zainteresowani musieli udzielić Kupującemu pełnomocnictwa do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej w celu uzyskania decyzji i pozwoleń, dotyczących planowanej przez Kupującego budowy budynku sklepu (…). Kupujący będzie jednak działał we własnym interesie i na własną rzecz. Zainteresowani nie prowadzili także w stosunku do działek żadnych działań celem zachęcenia potencjalnego nabywcy do nabycia gruntu ani nie podejmowali jakichkolwiek aktywnych działań marketingowych w celu sprzedaży. W podobnym stanie faktycznym DKIS - w interpretacji z 19 lipca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.376.2022.3.MK - uznał, że samo udzielenie pełnomocnictwa nie oznacza, że sprzedaż wykracza poza zarząd majątkiem prywatnym. „Podejmowane czynności wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że sprzedaż nieruchomości nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, przychód ze sprzedaży działek nie będzie stanowił źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu. Skutki podatkowe planowanej czynności, należy zatem ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." Jednocześnie, skoro od nabycia nieruchomości upłynął okres znacznie dłuższy niż 5 lat liczone od końca roku ich nabycia, to w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f., sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podobne stanowisko zajęto w interpretacjach:

  • z 21 września 2021 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.475.2021 4.MP;
  • z 17 września 2021 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.620.2021.3.DA oraz nr 0113-KDIPT2-2.4011.503.2021.7.KR;
  • z 16 września 2021 r. 0113-KDIPT2-2.4011.625.2021.4.ACZ;
  • z 8 września 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.515.2021.7.AD;
  • z 4 maja 2021 r. nr 0115-KDIT1.4011.63.2021.4.JG oraz nr 0115-KDIT1.4011.64.2021.4.JG;
  • z 8 lipca 2019 r. 0115-KDIT2-3.4011.216.2019.4.JS oraz 0115-KDIT2-3.4011.202.2019.4.PS;
  • z 4 czerwca 2019 r. nr 0112-KDIL3-3.4011 87.2019.4.DS.

Reasumując, w ocenie Zainteresowanych, planowana transakcja sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegała podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Po 919/14:

Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a tej ustawy.

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem zabudowanego gruntu, o którym mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniłem, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Powzięliście Państwo wątpliwość, czy działania podejmowane przez Państwa mające na celu sprzedaż nieruchomości (niezabudowanych działek gruntu) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sprawy wynika, że działki będące przedmiotem sprzedaży (Nr 1, 2 i 3) nabyliście Państwo 13 maja 2005 r. Pierwotnie do działki 1 i 2 przysługiwało Państwu prawo wieczystego użytkowania, a własność do tych działek nabyliście Państwo 21 grudnia 2006 r. W treści obu umów, tj. umowy z 13 maja 2005 r. oraz umowy z 21 grudnia 2006 r. złożyliście Państwo oświadczenie, w myśl którego nabycia dokonujecie za fundusze pochodzące z majątku wspólnego na potrzeby prowadzonej Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania działalności gospodarczej. Zamiar ten nie został jednak nigdy zrealizowany, a obie zakupione nieruchomości nigdy nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania, ponieważ ostatecznie o wiele lepsza dla prowadzonej działalności gospodarczej okazała się inna nieruchomość, która została wprowadzona do majątku związanego z działalnością gospodarczą, i do dzisiaj w tym majątku się znajduje. Działki będące przedmiotem sprzedaży nigdy nie zostały włączone do działalności gospodarczej i nigdy nie były wykorzystywane w tej działalności - pozostały w Państwa majątku prywatnym. Działki te nie były nigdy wynajmowane oraz nie były wprowadzone do działalności gospodarczej. Przez cały okres od dnia zakupu w 2005 r. pozostawały niewykorzystywane w żaden sposób. Nie będą Państwo ponosić żadnych nakładów na nieruchomość. Nie dokonywaliście Państwo dotychczas żadnych transakcji sprzedaży nieruchomości. Zainteresowany będący stroną postepowania nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się z umowy o pracę. W 2022 r. zwróciła się do Państwa spółka zainteresowana zakupem działek Nr 1, 2 i 3. Nie planowaliście Państwo sprzedawać nieruchomości, w związku z czym nie dokonaliście żadnej czynności z tym związanej – nie poszukiwaliście aktywnie nabywców, nie dokonywaliście żadnych działań związanych z nakładami na nieruchomość w celu zwiększenia jej atrakcyjności. Dla ww. nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który działki będące przedmiotem wniosku przeznacza pod zabudowę usługową. Nie wnioskowaliście Państwo o jego uchwalenie, ani o zmianę planu. W dniu 3 marca 2023 r. została zawarta umowa przedwstępna zakupu działek Nr 1, 2 i 3. Na nieruchomości kupujący planuje zrealizować budowę placówki handlowej. Umowa określa m.in., że do zakupu dojdzie po uzyskaniu dokumentów i zgód niezbędnych do rozpoczęcia ww. inwestycji w tym m.in. pozwolenia na budowę wydana dla Kupującego. Kupujący zastrzegł, że w każdej chwili może odstąpić od zawarcia umowy przenoszącej własność, także po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest ściśle powiązane z zawarciem umowy sprzedaży. Udzieliliście Państwo Kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego. Dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia inwestycji, w tym pozwolenie na budowę będzie uzyskiwana przez Kupującego na jego koszt oraz w jego imieniu. Ze względu na uwarunkowania prawne związane z procedurami budowlanymi udzielają Państwo Kupującemu pełnomocnictwa w sprawie uzyskania wszelkich zgód, pozwoleń i składania oświadczeń związanych z planowaną inwestycją. Gdyby jednak pozwolenie na budowę zostało wydane na Sprzedających, to zobowiązali się oni do przeniesienia tego pozwolenia na Kupującego. W takiej bowiem sytuacji Kupujący uzyska dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji na własny koszt, jednak w Państwa imieniu.

Przystępując do kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów sprzedaży przez Państwa niezabudowanego gruntu wskazać należy, że czynności podejmowane przez Państwa wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Całokształt podjętych przez Państwa czynności, a zwłaszcza fakt, że sprzedaż nieruchomości (niezabudowanego gruntu) nastąpi po upływie długiego okresu czasu od jej nabycia; sposób i cel jej nabycia –zakupili ją Państwo z zamiarem wykorzystywania jej w działalności gospodarczej Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania, jednakże nieruchomość nigdy nie została wykorzystywana w tej działalności, nie została do niej włączona i pozostała w Państwa majątku prywatnym, zakup za środki pochodzące z Państwa majątku prywatnego; nie poniesiono żadnych nakładów na nieruchomość w celu zwiększenia jej atrakcyjności; dotychczas nie dokonywali Państwo żadnych transakcji sprzedaży nieruchomości; nieruchomość ta nigdy nie była związana z działalnością gospodarczą; jest to nieruchomość niezabudowana, nie była nigdy wynajmowana; nie podejmowali Państwo czynności mających na celu przygotowanie nieruchomości do sprzedaży (nie wnioskowali Państwo o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zbywanej nieruchomości, nie planowali Państwo sprzedawać nieruchomości, w związku z czym nie dokonali Państwo żadnej czynności z tym związanej, nie poszukiwali Państwo nabywców), sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Co prawda udzieliliście Państwo Kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego oraz udzielili Państwo Kupującemu pełnomocnictwa w sprawie uzyskania wszelkich zgód, pozwoleń i składania oświadczeń związanych z planowaną inwestycją, jednakże czynności te zostaną podjęte w celu przygotowania nieruchomości do zrealizowania na niej inwestycji, którą będzie zainteresowany nabywca a nie Państwo, zatem nie uzyskają Państwo z tego tytułu żadnych korzyści.

Mając na uwadze powyższe, w analizowanej sprawie, czynności podejmowane przez Państwa wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcy i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie prowadzili Państwo w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Sprzedaż nastąpi po upływie długiego okresu czasu od jej nabycia. W konsekwencji, istotą Państwa działania nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości i planowanej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży do działalności gospodarczej. Państwa czynności nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem Państwa działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że planowana sprzedaż wskazanej we wniosku nieruchomości nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż przez Państwa nieruchomości wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, planowane przez Państwa zbycie nieruchomości, o której mowa we wniosku, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Nie będzie stanowić również przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Państwa tej Nieruchomości. W konsekwencji, nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, gdyż w wyniku sprzedaży nieruchomości, nie powstanie u Państwa przychód, o którym mowa w tym przepisie.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwo i stanu prawnego, które obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, w tym nie analizuje załączonych dokumentów. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo zauważam, że wydając niniejszą interpretację indywidualną zapoznałem się z powołanymi przez Państwa interpretacjami indywidualnymi. Podkreślam jednak, że są one wiążące jedynie w sprawach, w których zostały wydane i nie mają wpływu na ocenę stanowiska w Państwa sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan J.W. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. Z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 w zw. z art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).