Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Egipcie. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-2.4011.732.2022.2.DA

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.732.2022.2.DA

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Egipcie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy o treści odpowiadającej umowie przedwstępnej odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 25 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2005 r. stał się Pan współwłaścicielem ziemi w Egipcie, gdzie wybudowany został budynek wielorodzinny, którego również jest Pan współwłaścicielem. Jedno z mieszkań w tym budynku planuje Pan sprzedać. W Polsce mieszka Pan nieprzerwanie od 2009 r. wraz z żoną obywatelką Polski, od 2012 r. ma Pan obywatelstwo Polskie. Chciałby Pan uzyskać pełną informację czy w przypadku sprzedaży mieszkania w Egipcie będzie Pan zobowiązany do zapłaty jakichkolwiek podatków na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przelane w jednej lub kilku transzach do banku w Polsce. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone w całości lub w dużej części na nadpłatę kredytu hipotecznego w Polsce. Kredyt hipoteczny zaciągnięty został w 2019 r. na Pana i Pana żony pierwsze mieszkanie. Nie posiadają Państwo w Polsce innych mieszkań czy nieruchomości.

Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego wynikające z uzupełnienia wniosku:

Od urodzenia posiada Pan obywatelstwo Arabskiej Republiki Egiptu. Ponadto, od 15 maja 2012 r. posiada Pan obywatelstwo polskie.

Począwszy od 18 stycznia 2006 r. Pana żoną jest obywatelka Polski.

Od 2009 r. nieprzerwanie miejscem zamieszkania i stałego pobytu Pana i Pana żony jest Rzeczpospolita Polska. Pracuje Pan w Rzeczpospolitej Polskiej i jako podatnik płaci podatek dochodowy od osób fizycznych w Rzeczpospolitej.

Począwszy od 28 marca 2005 r. Pan wraz ze swoim bratem i matką byli współwłaścicielami nieruchomości położonej w Arabskiej Republice Egiptu w …, dzielnica …, sektor …. Na nieruchomości został wzniesiony budynek 4-lokalowy (na potrzeby Pana egipskiej rodziny), jednak nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie (tj. egipskiego dokumentu odpowiadającego temu polskiemu terminowi prawnemu).

27 sierpnia 2022 r. zawarł Pan umowę w ramach egipskiego porządku prawnego o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym „przedwstępnej umowy sprzedaży” lokalu mieszkalnego mieszczącego się w budynku położonym na ww. nieruchomości na rzecz swojej siostry. Umowa obecnie ma charakter zbliżony do umowy przedwstępnej i wywołuje skutek jedynie pomiędzy stronami umowy. W przypadku, gdy zostanie uzyskane pozwolenie na użytkowanie budynku, strony będą mogły podjąć dalsze czynności, które będą skutkowały zarejestrowaniem tej umowy przez notariusza prowadzącego działalność w Arabskiej Republice Egiptu, a umowa po zarejestrowaniu u notariusza stanie się umową sprzedaży o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym, przenoszącą własność nieruchomości i wywołującą skutek wobec wszystkich.

Wskazane zawarcie umowy w ramach egipskiego porządku prawnego, obecnie zbliżonej charakterem do występującej w polskim porządku prawnym umowy przedwstępnej, dotyczącej odpłatnego zbycia przez Pana przedmiotowego lokalu mieszkalnego w ww. budynku nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT), a od okresu jej nabycia przez Pana minęło ponad 17 lat.

Z tytułu zawartej umowy, obecnie zbliżonej charakterem do przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, otrzymał Pan sumę pieniężną o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym „zaliczki” w wysokości 1 000 000 egipskich funtów, co odpowiada sumie 50 000 dolarów amerykańskich, przelewem z 26 sierpnia 2022 r. Zaliczka po zarejestrowaniu umowy przez notariusza zostanie zaliczona na poczet sumy tytułem sprzedaży.

W związku z art. 42 egipskiej ustawy o podatku dochodowym, obecnie nie jest Pan zobligowany do zapłaty w Arabskiej Republice Egiptu podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości (w wysokości 2,5% sumy należnej tytułem sprzedaży) z uwagi na fakt, że obecnie umowa ma charakter zbliżony do przedwstępnej umowy sprzedaży, a opodatkowane jest zbycie nieruchomości rozumiane jako zawarcie umowy sprzedaży zarejestrowanej przez notariusza.

23 września 2019 r. Pan wraz z żoną zawarł umowę kredytu hipotecznego w banku … na spłatę należności tytułem nabycia w ramach umowy deweloperskiej z 27 sierpnia 2019 r. lokalu mieszkalnego nr 2 położonego … przy ul. … (numer księgi wieczystej …). Własność tego lokalu mieszkalnego została przeniesiona na Pana i Jego żonę 8 grudnia 2021 r. jako współwłasność ustawowa małżeńska. Pan wraz z żoną i dziećmi zamieszkują w ww. lokalu mieszkalnym. Jest to jedyny lokal mieszkalny, a zarazem jedyna nieruchomość, której właścicielem w Rzeczpospolitej Polskiej jest Pan. Pana żona także nie jest właścicielem żadnych innych nieruchomości położonych w Rzeczpospolitej Polskiej.

Część środków pieniężnych w wysokości 180 000 zł uzyskanych tytułem zaliczki w ramach umowy w ramach egipskiego porządku prawnego, obecnie zbliżonej charakterem do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Arabskiej Republice Egiptu, przeznaczył Pan na spłatę wyżej wskazanego kredytu hipotecznego. Spłata ta nastąpiła 23 września 2022 r.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy Pan, mający miejsce zamieszkania i stałego pobytu w Rzeczpospolitej Polskiej, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej oraz Arabskiej Republiki Egiptu, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu polskiej ustawy PIT w związku z uzyskaniem w 2022 r. przychodu w postaci sumy pieniężnej jako „zaliczki” z umowy w ramach egipskiego porządku prawnego o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym „przedwstępnej umowy sprzedaży” na rzecz swojej siostry lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie, w przypadku gdy zawarcie umowy o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży nastąpiło po upływie pięciu lat od daty nabycia przez Pana udziału w ww. nieruchomości i zawarcie ww. przedwstępnej umowy dotyczącej zbycia przez Pana przedmiotowego lokalu nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej, a część sumy uzyskanej tytułem zaliczki w ramach ww. przedwstępnej umowy została przeznaczona przez Pana na spłatę kredytu hipotecznego, który zaciągnął Pan w 2019 r. wraz z żoną (obywatelką Rzeczpospolitej Polskiej) na nabycie lokalu mieszkalnego położonego …, celem realizacji własnych celów mieszkaniowych?

2.Czy uzyskanie w 2022 r. przychodu, o którym mowa w pytaniu pierwszym, wpłynie na wysokość zobowiązania podatkowego, podstawę opodatkowania lub stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który zapłaci Pan w Rzeczpospolitej Polskiej za 2022 r.?

3.Czy w związku z uzyskaniem przez Pana w 2022 r. przychodu, o którym mowa w pytaniu pierwszym, Pan lub Pana żona są zobowiązani do zgłoszenia przychodu polskim organom podatkowym - a jeżeli tak, to przy pomocy jakich formularzy podatkowych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, nr 2 oraz pytanie nr 3 w części dotyczącej skutków podatkowych dla Pana, natomiast w części dotyczącej obowiązków Pana żony zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Ad 1 i 2

Pan jako mający miejsce zamieszkania i stałego pobytu w Rzeczpospolitej Polskiej, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej oraz Arabskiej Republiki Egiptu, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu polskiej ustawy PIT w związku z uzyskaniem w 2022 r. przychodu w postaci sumy pieniężnej jako „zaliczki” z umowy w ramach egipskiego porządku prawnego o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym „przedwstępnej umowy sprzedaży” na rzecz swojej siostry lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie, w przypadku gdy zawarcie umowy o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży nastąpiło po upływie pięciu lat od daty nabycia przez Pana udziału w ww. nieruchomości i zawarcie ww. przedwstępnej umowy dotyczącej zbycia przez Pana przedmiotowego lokalu nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej, a część sumy uzyskanej tytułem zaliczki w ramach ww. przedwstępnej umowy została przeznaczona przez Pana na spłatę kredytu hipotecznego, który zaciągnął Pan w 2019 r. wraz z żoną (obywatelką Rzeczpospolitej Polskiej) na nabycie lokalu mieszkalnego położonego …, celem realizacji własnych celów mieszkaniowych.

Ad 2

Uzyskanie w 2022 r. przychodu w postaci sumy pieniężnej tytułem zaliczki w ramach umowy o charakterze zbliżonym do umowy występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie, nie wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego, podstawę opodatkowania lub stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, który zapłaci Pan w Rzeczpospolitej Polskiej za 2022 r.

Uzasadnienie do ad 1 i ad 2

Przepisy art. 3 ust. 1, ust. 1a, ust. 2a i ust. 2b ustawy PIT, dotyczące obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przez osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej ,stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 w zw. z art. 6 ust. 1 i ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (dalej: Umowa polsko-egipska), zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W takiej sytuacji, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami Umowy polsko-egipskiej może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze Państwo zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w tym drugim Państwie (art. 24 ust. 1 ww. Umowy).

Tym samym, sprzedaż lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Arabskiej Republice Egiptu co do zasady będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Arabskiej Republice Egiptu w wysokości 2,5% uzyskanej sumy pieniężnej tytułem sprzedaży.

Jak wskazano w opisie sprawy, została zawarta „przedwstępna umowa sprzedaży”, a nie „umowa sprzedaży”, która to umowa nie podlega opodatkowaniu w egipskim porządku prawnym zgodnie z art. 42 egipskiej ustawy o podatku dochodowym, więc przychód uzyskany jako zaliczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Arabskiej Republice Egiptu. Suma pieniężna podlega opodatkowaniu dopiero, gdy przedwstępna umowa sprzedaży zostanie zarejestrowana przez notariusza i stanie się umową sprzedaży skuteczną wobec osób trzecich.

Zaliczka uiszczona tytułem przedwstępnej umowy sprzedaży nie jest dochodem ze sprzedaży nieruchomości w rozumieniu art. 6 Umowy polsko-egipskiej lub innym dochodem, o którym mowa w art. 22 ww. Umowy, ponieważ zaliczka jest jako taka neutralna podatkowo i jej zapłata nie wywołuje dodatkowych skutków prawnych, gdyż zaliczka jest nierozerwalnie związana z umową właściwą (tj. umową sprzedaży) i w przypadku, gdyby ta nie doszła do skutku, sprzedający jest obowiązany zaliczkę zwrócić osobie, która zamierzała nabyć nieruchomość.

Odnosi się to też wprost to art. 13 Umowy polsko-egipskiej, który mówi o zyskach z tytułu przeniesienia własności majątku nieruchomego, podczas gdy w przedmiotowym zdarzeniu nie doszło do przeniesienia własności nieruchomości, lecz wyłącznie do zawarcia umowy o charakterze przedwstępnym, a suma pieniężna nie stanowi zysku, lecz wyłącznie zaliczkę na poczet przyszłego zysku.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ww. Umowy, obywatele Umawiającego się Państwa nie mogą być poddani w Umawiającym się Państwie ani opodatkowaniu, ani związanym z nim obowiązkom, które są inne lub bardziej uciążliwe niż opodatkowanie i związane z nim obowiązki, którym są lub mogą być poddani w tych samych okolicznościach obywatele tego drugiego Państwa.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 a) ustawy PIT wskazuje, że nie stanowi przychodu (do obliczenia dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej suma pieniężna wpłacona tytułem „zaliczki” w ramach „przedwstępnej umowy sprzedaży” lecz taki skutek wywołują jedynie przychody uzyskane tytułem odpłatnego zbycia nieruchomości lub lokalu. Umowa o charakterze przedwstępnym jest neutralna podatkowo dla ustawy PIT i obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą, gdy zostaje zawarta właściwa umowa sprzedaży nieruchomości.

Z ostrożności procesowej wskazuje Pan, że art. 10 ust. 1 pkt 8 a) ustawy PIT wskazuje, że nie stanowi przychodu (do obliczenia dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, lub udziału w nieruchomości, które nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej, i które zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jak wynika z opisu sprawy, nabył Pan udział w nieruchomości ponad 17 lat temu, a zawarcie umowy w ramach egipskiego porządku prawnego o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży, obejmującej odpłatne zbycie przedmiotowego lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej - tym samym uzyskana zaliczka jako Pana przychód z tytułu zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy PIT. A zatem nie stanowi przychodu stanowiącego podstawę do wyliczenia dochodu, od którego wylicza się należny podatek dochodowy od osób fizycznych mających zamieszkanie w Rzeczpospolitej Polskiej.

W takiej sytuacji uzyskany przez Pana przychód jako zaliczka tytułem przedwstępnej umowy sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie nie wpływa też na wysokość stawek podatku dochodowego od osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Rzeczpospolitej Polskiej.

Niezależnie od powyższego i z ostrożności procesowej wskazuje Pan, że ustawa PIT wprowadza również zwolnienie przedmiotowe od podatku dotyczące dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT) w wysokości, która odpowiada iloczynu tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia (nie później niż w okresie trzech lat od zbycia), przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przeznaczył Pan część uzyskanej sumy pieniężnej tytułem zaliczki na spłatę kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na realizację własnych celów mieszkaniowych w Rzeczpospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy PIT.

Ad 3

Pan lub Pana żona nie są zobowiązani do zgłoszenia polskim organom podatkowym przychodu uzyskanego przez Pana w zw. z zaliczką uzyskaną w ramach zawartej umowy w ramach egipskiego porządku prawnego o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku położonym w Egipcie, której stan faktyczny i prawny został opisany powyżej.

Ustawa PIT wprowadza obowiązek składania urzędom podatkowym odrębnego zeznania podatkowego dotyczącego przychodów osiągniętych przez podatnika z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jednak obowiązek ten dotyczy odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy PIT (art. 45 ust. 1a pkt 3 ww. ustawy).

Art. 30e ustawy PIT, dotyczy dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c). Jak wskazano w wyżej przedstawionym uzasadnieniu, przychód uzyskany przez Pana w przedmiotowym zdarzeniu nie stanowi przychodu w rozumieniu normy prawnej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

Tym samym, Pan ani Pana żona nie są zobowiązani do składania odrębnego zeznania podatkowego na formularzu PIT-39 lub innym właściwym co do przychodu uzyskanego przez Pana jako zaliczki tytułem zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku położonym w Egipcie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub

2.przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Stosownie do art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Pan jako osoba posiadająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, otrzymał zaliczkę w związku z zawartą 27 sierpnia 2022 r. umową przedwstępną dotyczącą sprzedaży lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie.

Mając na uwadze ww. okoliczności stwierdzić zatem należy, że do opodatkowania uzyskanego przez Pana dochodu znajdzie zastosowanie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 24 czerwca 1996 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 78 poz. 690 ze zm.), zmodyfikowanej przez Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzoną w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., podpisaną w Paryżu dnia 7 czerwca 2017 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1369).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. Umowy:

Dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochody z eksploatacji gospodarstwa rolnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

W myśl art. 6 ust. 2 ww. Umowy:

Określenie „majątek nieruchomy” posiada takie znaczenie, jakie przyjmuje się według prawa tego Umawiającego się Państwa, w którym majątek ten jest położony. Określenie to obejmuje w każdym przypadku mienie przynależne do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych, prawa, do których stosuje się przepisy prawa powszechnego dotyczące własności ziemi, budynków, prawa użytkowania nieruchomości, jak również prawa do zmiennych i stałych świadczeń z tytułu eksploatacji lub prawa do eksploatacji pokładów mineralnych, źródeł i innych zasobów naturalnych. Statki morskie i powietrzne nie stanowią majątku nieruchomego.

Należy wyjaśnić, że użycie w tym przepisie słowa „może być opodatkowany” oznacza, że przychody, o których w nim mowa są opodatkowane w kraju miejsca położenia nieruchomości zawsze, o ile prawo podatkowe tego państwa przewiduje opodatkowanie takiego dochodu. Sformułowanie, że dochód ten „może” być opodatkowany nie zezwala na dowolne wybranie państwa, w którym dochód ten ma zostać opodatkowany. Przepis ten oznacza, że dochód taki oprócz tego, że podlega opodatkowaniu w państwie, w którym osoba osiągająca ten dochód ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, to podlega również opodatkowaniu w tym państwie, w którym położony jest dany majątek, zgodnie z prawem tego państwa.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. Umowy:

Zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, a położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Przy czym sformułowanie „zyski z przeniesienia własności majątku mogą być opodatkowane w drugim państwie” oznacza, że drugie państwo (w rozpatrywanym przypadku Państwo, w którym położona jest zbywana nieruchomość) ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega w tym państwie opodatkowaniu. Sformułowanie to oznacza zatem brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania.

W świetle zapisów cytowanej Umowy, dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, z tytułu sprzedaży majątku nieruchomego położonego w Egipcie może być opodatkowany zarówno w państwie rezydencji, tj. w Polsce, jak i w Egipcie, zgodnie z prawem tego państwa.

Jednocześnie, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu w Polsce, należy zastosować określoną w art. 24 ww. Umowy metodę unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym, w przypadku Polski podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:

1.Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze Państwo zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w tym drugim Państwie. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku dochodowego, obliczonego przed dokonaniem odliczenia i który odnosi się do dochodu, który może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

2.Jeżeli zgodnie z jakimkolwiek postanowieniem niniejszej umowy dochód osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie jest zwolniony od podatku w tym Państwie, to Państwo to może tym niemniej przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku takiej osoby wziąć pod uwagę zwolniony od podatku dochód.

3.W celu odliczenia od podatku dochodowego w Umawiającym się Państwie podatek zapłacony w drugim Państwie będzie uważany za zaliczony na poczet tego podatku, który w innym przypadku przypadałby do zapłaty w tym drugim Umawiającym się Państwie, lecz został obniżony lub umorzony przez to Umawiające się Państwo zgodnie z postanowieniami ustawodawstwa podatkowego tego Państwa dotyczącymi zachęt podatkowych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w świetle powołanych przepisów polsko-egipskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Egipcie przez osobę zamieszkałą w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu i rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Stosownie do przywołanego przez Pana art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Natomiast przepis art. 21 ust. 25 ww. ustawy, w punktach 1-3, w sposób enumeratywny (wyczerpujący) określa jakie wydatki uważa się za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Jednak, aby stwierdzić czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż ww. lokalu mieszkalnego w ogóle podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy ustalić, od jakiego momentu liczy się bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ww. ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast, zgodnie z art. 30e ust. 7 ww. ustawy:

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. Natomiast zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e tej ustawy.

Z kolei w myśl art. 45 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy:

Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Zgodnie z art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że 28 marca 2005 r. nabył Pan wraz ze swoim bratem i matką na współwłasność nieruchomość położoną w Egipcie, na której został wybudowany 4-lokalowy budynek (na potrzeby Pana egipskiej rodziny), jednak nie uzyskano egipskiego pozwolenia na jego użytkowanie. Posiada Pan obywatelstwo egipskie, a także od 15 maja 2012 r. posiada Pan również obywatelstwo polskie. Od 18 stycznia 2006 r. Pana żoną jest obywatelka Polski. Od 2009 r. nieprzerwanie miejscem zamieszkania i stałego pobytu Pana jest Polska. Pracuje Pan w Polsce i jako podatnik płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z zawartą 27 sierpnia 2022 r. z Pana siostrą umową przedwstępną dotyczącą sprzedaży jednego z lokali mieszkalnych znajdującego się w ww. nieruchomości otrzymał Pan 26 sierpnia 2022 r. zaliczkę/zadatek na poczet ceny sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W przypadku, gdy zostanie uzyskane pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym mieści się sprzedawany lokal mieszkalny, strony podejmą dalsze czynności, które będą skutkowały zarejestrowaniem umowy przez notariusza w Egipcie, która stanie się ostateczną umową sprzedaży przenoszącą własność nieruchomości na Pana siostrę. Dokonana sprzedaż na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Część kwoty z otrzymanej zaliczki/zadatku przeznaczył Pan na nadpłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego 23 września 2019 r. wspólnie z Pana żoną w polskim banku na nabycie lokalu mieszkalnego położonego w Polsce, w którym mieszka Pan razem z żoną. W Polsce nie posiada Pan ani Pana żona innych nieruchomości.

Pana wątpliwości budzi kwestia, czy jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku w związku z zawarciem umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku położonym w Egipcie i otrzymaniem zaliczki/zadatku na poczet ceny sprzedaży ww. lokalu oraz czy jest Pan uprawniony do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Wskazać należy, że kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między osobami fizycznymi, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 389 § 1 ww. ustawy:

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Umowę przedwstępną zawiera się wtedy, gdy z jakichkolwiek względów strony nie chcą, czy nie mogą zawrzeć jeszcze umowy definitywnej, a jednocześnie chcą zabezpieczyć swoje interesy.

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Analizując zatem kwestię skutków umowy przedwstępnej na gruncie prawa podatkowego zauważyć należy, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości. W cytowanym przepisie użyto terminu „odpłatne zbycie”, zatem aby wywołać określony w nim skutek prawnopodatkowy musi nastąpić zawarcie w prawie przewidzianej formie umowy, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności nieruchomości w zamian za korzyści majątkowe. Samo zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje więc skutków podatkowych, gdyż w tej sytuacji nie możemy mówić o przeniesieniu własności nieruchomości, a jedynie o zobowiązaniu do takiego przeniesienia w określonym terminie.

Z kolei umowa sprzedaży, będąca niewątpliwie formą odpłatnego zbycia nieruchomości, uregulowana została w art. 535 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma więc charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 Kodeksu cywilnego zasada jednoczesnego wykonania świadczeń, tj. przeniesienia własności nieruchomości i zapłacenia sprzedawcy ceny.

Z art. 488 § 1 ww. ustawy wynika bowiem, że

Świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia.

Zgodnie z § 2 ww. art. 488:

Jeżeli świadczenia wzajemne powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Natomiast z art. 3531 Kodeksu cywilnego wynika, że:

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Z ww. przepisu wynika zatem, że strony mogą również ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może zapłacić część lub całość ceny.

Zadatek jest instytucją prawa cywilnego związaną z wykonaniem zobowiązań umownych.

Wskazać bowiem należy, że zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego:

W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej (art. 394 § 1).

W myśl art. 394 § 2 ww. ustawy:

W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

Natomiast stosownie do art. 394 § 3 Kodeksu cywilnego:

W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zatem instytucja zadatku służy wzmocnieniu więzi obligacyjnej. Ma motywować strony do należytego wykonania umowy (w przypadku zadatku uiszczanego przy umowie przedwstępnej – do zawarcia umowy przyrzeczonej). Otrzymanie zadatku nie powoduje definitywnego przysporzenia majątkowego, bo w zależności od uzgodnień stron umowy i „losów” zobowiązania może on podlegać zwrotowi, stać się własnością strony umowy jako swoiste odszkodowanie za niewykonanie zobowiązania bądź zostać zaliczony na poczet świadczenia strony, która go dała. W szczególności, zadatek uiszczany przy zawieraniu umowy przedwstępnej sprzedaży rzeczy lub prawa nie jest ceną nabycia tej rzeczy lub prawa, a dopiero może zostać zaliczony na poczet takiej ceny w przypadku zawarcia umowy sprzedaży (umowy przyrzeczonej).

Zaliczka zaś jest kwotą wpłaconą na poczet ceny sprzedaży, w przypadku wykonania umowy zostaje zaliczona na poczet zapłaty ceny. Z kolei zadatek jest instytucją prawa cywilnego związaną z wykonaniem zobowiązań umownych. Uiszczenie zadatku służyć ma zabezpieczeniu wykonania świadczenia umownego. Zastosowanie omawianej instytucji nie ma jednak charakteru obligatoryjnego, lecz zależy od decyzji stron umowy.

Podsumowując, zgodnie z normami prawa cywilnego przeniesienie własności nieruchomości następuje w chwili zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży i nie zmienia tego fakt zawarcia umowy przedwstępnej, ani wcześniejsza zapłata części lub całości ceny.

Jak już wskazano, odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości, w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem kwota zaliczki/zadatku stanowiłaby przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopiero w momencie zawarcia - w wykonaniu umowy przedwstępnej - w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży (przyrzeczonej), jeśli nie upłynęłoby pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie ostateczna umowa sprzedaży nieruchomości zostanie zawarta w przyszłości, gdy zostanie uzyskane pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym mieści się sprzedawany lokal mieszkalny, a więc po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa powyżej.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że zawarcie umowy przedwstępnej, na poczet której otrzymał Pan kwotę zaliczki/zadatku nie spowodowało przeniesienia własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego na Pana siostrę, czyli odpłatnego zbycia, które jest źródłem przychodu. Tak więc, otrzymana przez Pana w 2022 r. kwota zaliczki/zadatku na poczet zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży ww. lokalu, która ma być zawarta w formie aktu notarialnego, gdy zostanie uzyskane pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym mieści się sprzedawany lokal mieszkalny, nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych i nie wywołała skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w momencie otrzymania zaliczki, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, tym samym nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego na terytorium Polski.

Ponadto, w świetle powyższego stwierdzić należy, że do środków pieniężnych uzyskanych w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego nie mają zastosowania przepisy regulujące zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż - jak wskazano powyżej - zarówno zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży, jak i sprzedaż ww. lokalu mieszkalnego po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez Pana, nie stanowi dla Pana źródła przychodu. Zatem, wobec braku przychodu podlegającego opodatkowaniu, nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, nie będzie Pan zobowiązany do wykazania w zeznaniu rocznym PIT-39, sumy pieniężnej tytułem zaliczki w ramach umowy o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie.

Natomiast w odniesieniu do postawionego przez Pana pytania nr 2 należy wskazać, że sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego traktowana jest jako osobne źródło przychodu, które podlega opodatkowaniu na podstawie odrębnych zasad/przepisów. Stosownie do art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Stad uzyskanie w 2022 r.  sumy pieniężnej tytułem zaliczki w ramach umowy o charakterze zbliżonym do występującej w polskim porządku prawnym przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszczącego się w budynku wybudowanym na nieruchomości położonej w Egipcie, nie wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego, podstawę opodatkowania lub stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różniło od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).