Istnieje możliwość odliczania pomniejszenia wynikającego z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazano bowiem powyże... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.792.2022.3.BS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.792.2022.3.BS

Temat interpretacji

Istnieje możliwość odliczania pomniejszenia wynikającego z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazano bowiem powyżej komplementariusz ma prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, ale jedynie przypadającego proporcjonalnie na okres, w którym dany wspólnik był w spółce komplementariuszem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowy Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z odliczenia przysługującego komplementariuszowi, po przekształceniu spółki z o.o., w spółke komandytową w trakcie roku podatkowego.

Uzupełnił go Pan pismem z 24 października 2022 r. (data wpływu 25 października 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Posiada Pan w A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) 91% udziałów.

Posiada Pan polską rezydencję podatkową.

A. Sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") została zarejestrowana w styczniu 2020 roku. Główny przedmiot jej działalności to PKD 46.18.Z. działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów.

Od 1 maja 2022 Spółka świadczy usługi na rzecz brytyjskiej spółki B. z siedzibą w (…). Umowa świadczenia usług zawarta została na okres 3 lat, tj. do 30.04.2025 r. Umowa przewiduje jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub jej wypowiedzenie przez obie strony Umowy.

Spółka świadczy na rzecz Spółki zarządzającej – B. - poza terytorium Polski, na terenie UE usługi w zakresie:

a)ustalania celów dla organizacji w formie rocznego budżetu P&L;

b)upewnienia się, że organizacja jest prawnie zgodna ze wszystkimi zasadami;

c)sprawdzania i rozwiązywania problemów z usługami dla klientów;

d)sprawdzania i rozwiązywania problemów z rentownością;

e)utrzymywania relacji z obecnymi klientami, w tym regularne spotkania i negocjacje kontraktów;

f)pozyskiwania nowych klientów, w tym składanie ofert i negocjacje umów;

g)wykonywania działań związanych z fuzjami i przejęciami w celu rozwoju firmy;

h)pozyskiwania informacji o rynkach i możliwościach rozwoju sprzedaży na rynkach.

Planowana jest zmiana formy organizacyjno-prawnej ze spółki sp. z o.o. na spółkę komandytową. Rok podatkowy Spółki z o.o. jest równy z rokiem kalendarzowym.

Komplementariuszem, z większościowym udziałem w zysku, w przekształconej Spółce będzie Pan, a komandytariuszem Pana Partnerka. Po przekształceniu nie zostanie zmieniony zakres działalności Spółki. Przekształcenie Spółki planowane jest w najbliższych miesiącach, ale zakończy się najpóźniej do końca września 2022 r.

Po zakończeniu roku podatkowego spółki przekształconej, tj. spółki komandytowej wspólnikom wypłacona zostanie dywidenda z zysków Spółki.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Zgodnie ze wskazanym we wniosku stanie faktycznym posiada Pan w A. Sp. z o.o. 91% udziałów. Planowana jest zmiana formy organizacyjno-prawnej ze spółki sp. z o.o. na spółkę komandytową. Rok podatkowy Spółki z o.o. jest równy z rokiem kalendarzowym.

Komplementariuszem, z większościowym udziałem w zysku, w przekształconej Spółce będzie Pan – S. H., a komandytariuszem Pana partnerka. Po przekształceniu nie zostanie zmieniony zakres działalności Spółki. Zakończenie procesu przekształcenie spółki z o.o., w spółkę komandytową planowane jest w najbliższych tygodniach.

We wniosku zostało wskazane, iż „po zakończeniu roku podatkowego spółki przekształconej, tj. spółki komandytowej wspólnikom wypłacona zostanie dywidenda z zysków tejże spółki”

Ponadto należy podkreślić, iż zwrócił się Pan we wniosku z pytaniem do organu, czy jako komplementariusz, którym stanie się dopiero po przekształceniu spółki, może pomniejszyć zryczałtowany podatek od wypłacanej mu dywidendy o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki komandytowej i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Jak wynika zatem jednoznacznie z powyższego, Pana pytanie odnosi się wprost do okresu po przekształceniu spółki A. Sp. z o.o. w spółkę komandytową a nie całego 2022 roku, co też jednoznacznie potwierdza Pan w niniejszym uzupełnieniu. W Pana ocenie kwestia ta nie powinna budzić zatem już żadnych wątpliwości po Państwa stronie.

Pytania

Czy komplementariuszowi spółki komandytowej powstałej z przekształcenia sp. z o.o. przysługuje prawo do „kredytu podatkowego” wynikającego z przepisów art. 30a ust. 6a i 6b ustawy o PDOF, tj. czy może on pomniejszyć zryczałtowany podatek od wypłacanej mu dywidendy o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku spółki komandytowej i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 30a ust. 6a i 6b ustawy o PDOF:

"Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany".

"Kwota pomniejszenia, o którym mowa w ust. 6a, nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 pkt 4".

Pana zdaniem, przepisy ustawy o PDOF regulujące możliwość odliczenia przez komplementariusza przy obliczaniu podatku od wypłaconej mu dywidendy, podatku PDOP Spółki proporcjonalnie do liczby posiadanych udziałów, nie przewidują wyłączenia dla spółek komandytowych powstałych z przekształcenia z innej spółki.

Uważa Pan więc, że jako komplementariusz spółki komandytowej będzie mieć prawo do zastosowania odliczenia z art. 30a ust. 6a i 6b ustawy o PDOF od wypłacanej mu na koniec roku dywidendy przez spółkę komandytową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu ww. podatkiem zawiera art. 10 ust. 1 ustawy.

1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2)działalność wykonywana osobiście;

3)pozarolnicza działalność gospodarcza;

4)działy specjalne produkcji rolnej;

5)(uchylony);

6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

9)c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

c)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

8a) działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;

8b) niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;

9)inne źródła.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 analizowanej ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Uszczegółowieniem powołanego przepisu jest art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…).

Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że chce Pan dokonać przekształcenia spółki z o.o. w trakcie roku podatkowego w spółkę komandytową. Po przekształceniu obejmie Pan rolę Komplementariusza, a Pana partnerka komandytariusza.

Pana wątpliwości budzi możliwość skorzystania z odliczenia podatkowego uregulowanego w art. 30a ust 6a i 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługującego komplementariuszowi spółki komandytowej, powstałej po przekształceniu sp. z o.o., w trakcie roku podatkowego.

Należy zauważyć, że konsekwencją nadania spółce komandytowej podmiotowości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez tę spółkę – podobnie, jak ma to miejsce w odniesieniu do pozostałych spółek – podatników podatku dochodowego od osób prawnych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej. Wspólnicy spółki komandytowej, tj. m.in. jej komplementariusze, zostaną opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku takiej spółki.

Tak więc wypłacane komplementariuszom świadczenia pieniężne z tytułu udziału w zysku, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten powstaje zatem w momencie jego wypłaty i jest opodatkowany stawką 19% (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wyjaśnić przy tym należy, że zgodnie natomiast z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Komplementariusz ma prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, ale jedynie przypadającego proporcjonalnie na okres, w którym dany wspólnik był w spółce komplementariuszem. Uprawnienie do zastosowania mechanizmu pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 6a ww. ustawy, nie dotyczy tej części podatku spółki komandytowej, która przypada za okres, gdy podatnik nie posiadał tytułu komplementariusza.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego i uzupełnienia, chce Pan skorzystać z możliwości odliczenia już po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową, czyli za okres w którym Pan stanie się komplementariuszem spółki komandytowej.

Należy więc uznać Pana stanowisko jako prawidłowe. W takim przypadku istnieje możliwość odliczania pomniejszenia wynikającego z art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazano bowiem powyżej komplementariusz ma prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, ale jedynie przypadającego proporcjonalnie na okres, w którym dany wspólnik był w spółce komplementariuszem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA)

albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).