Koszty uzyskania przychodów. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.674.2022.1.WS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.674.2022.1.WS

Temat interpretacji

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 8 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca od dnia 02 czerwca 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z zastosowaniem zasad ogólnych.

Wnioskodawca posiada wykształcenie wyższe i jest inżynierem, co jest zgodne z wykonywaną przez niego działalnością.

W zakresie swojej działalności Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz polskiej spółki prawa handlowego (…) na podstawie umowy o współpracy.

Aktualnie Wnioskodawca świadczy usługi, takie jak m.in.:

1)tworzenie i utrzymywanie oprogramowania (…);

2)tworzenie i utrzymywanie testów jednostkowych, regresji i innych tworzonego przez siebie oprogramowania;

3)definiowanie i wdrażanie polityki bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie;

4)wspomaganie wiedzą i doświadczeniem innych członków zespołu;

5)wspomaganie mniej doświadczonych programistów interfejsu użytkowników w kwestii architektury oprogramowania i najlepszych praktyk.

Wnioskodawca uczestniczy w rozwijaniu (…), jednak aktualnie Wnioskodawca ma znikomą, ograniczoną wiedzę z zakresu (...), co ogranicza jego możliwości rozwoju i świadczenia specjalistycznych usług, a co przyczyniłoby się do uzyskiwania czy zwiększenia jego przychodów.

W bieżącym roku akademickim Wnioskodawca zamierza rozpocząć studia podyplomowe na kierunku: (…).

(...) są dynamicznie rozwijającą się dziedziną, a specjaliści od tych dziedzin są nieliczni i pożądani przez zleceniodawców na rynku, w tym również przez obecnego zleceniodawcę Wnioskodawcy z uwagi na planowane przedsięwzięcia i rozwój biznesowy klienta. Obecny kontrahent w przyszłości będzie miał/ma zapotrzebowanie na eksperta/specjalistę w tym zakresie.

Dzięki ukończeniu opisanych studiów podyplomowych Wnioskodawca nabędzie umiejętności takie, jak:

-stosowanie metod i narzędzi eksploracji danych;

-programowanie (…) na potrzeby analityki dużych danych;

-przetwarzanie danych tekstowych;

-stosowanie najlepszych praktyk wizualizacji danych;

-używanie metod sztucznej inteligencji.

Uczestnictwo w tych studiach podyplomowych jest odpłatne. Wnioskodawca dokonuje płatności w dwóch ratach: pierwsza w wysokości (...) zł została przez niego uiszczona w dniu 11 lipca 2022 r., a druga w tej samej wysokości dopiero zostanie opłacona. Wydatek ten nie zostanie Wnioskodawcy zwrócony.

Ukończenie studiów podyplomowych na wskazanym kierunku pozwoli Wnioskodawcy wyspecjalizowanie się w dziedzinie (...), co pozwoli mu na świadczenie specjalistycznych usług na rzecz obecnego kontrahenta, ale też wpłynie na jego atrakcyjność wobec konkurencji na rynku, co finalnie (nawet przy zmianie zleceniodawcy) doprowadzi do uzyskiwania przez niego dużo większych przychodów niż są obecnie uzyskiwane.

Przedmiotem niniejszego wniosku jest właśnie ponoszony przez Wnioskodawcę wydatek na czesne za te studia uiszczony na rzecz uczelni (wskazana płatność w dwóch ratach). Wydatek na studia podyplomowe służy uzyskaniu i zabezpieczeniu przychodu, ponieważ współpraca Wnioskodawcy z obecnym kontrahentem ani jemu podobnymi może nie być kontynuowana (albo w ogóle podejmowana) z uwagi na brak wiedzy specjalistycznej z opisanej dziedziny (...). Wnioskodawca zaś przy świadczeniu przez niego usług dokłada wszelkich starań, aby posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności. Dzięki nowej pozyskanej wiedzy Wnioskodawca zabezpieczy swoje źródło przychodów i będzie miał możliwość zwiększenia uzyskiwanych przychodów. Opisane studia podyplomowe będą przydatne dla jego działalności gospodarczej, a możliwość wykonywania specjalistycznych usług da mu perspektywę dalszej współpracy z obecnym klientem (w tym w zakresie prężnie rozwijającego się produktu) i innymi kontrahentami.

Pytanie

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na opisane w stanie faktycznym studia podyplomowe (czesne za studia uiszczane w ratach), jako wydatki przeznaczone na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, stanowią koszty uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone przez niego wydatki na opisane w stanie faktycznym studia podyplomowe (czesne za studia uiszczane w ratach), tj. wydatki przeznaczone na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, stanowią koszty uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a to z poniższych względów.

Pozyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu (...) zwiększy konkurencyjność Wnioskodawcy na rynku, dając mu perspektywę uzyskania większych przychodów i podjęcia nowych współprac (z obecnym kontrahentem, jak również z innymi kontrahentami). Jest to wiedza niszowa, pożądana na rynku, specjalistyczna.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny, dlatego też każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej – stąd uzasadniony jest niniejszy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak ich poniesienie jest uzasadnione.

Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone przez niego wydatki na czesne na studia podyplomowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku wykonywaną działalnością, gdyż są niewątpliwie związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności i które mają z nią związek. Dzięki studiom podyplomowym Wnioskodawca ma możliwość zachowania źródła przychodów, a także pozyskanie nowych, dodatkowych takich źródeł.

Reasumując, Wnioskodawca poniósł/poniesie wydatek z własnych zasobów majątkowych i nie zostanie mu on zwrócony. Wydatek ten pozostaje w związku z jego działalnością gospodarczą. Został/zostanie poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, ale też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów – dlatego też wydatek na studia podyplomowe wypełnia przesłanki umożliwiające uznanie go za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analogiczne stanowisko, jak stanowisko Wnioskodawcy, było prezentowane przez Krajową Informację Skarbową w ostatnich interpretacjach (znak: 0115-KDIT3.4011.63.2022.2.JG z dnia 21.04.2022 r., znak: 0115-KDIT3.4011 448.2022.2.AW z dnia 29.06.2022 r.).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

-pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

-nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-być właściwie udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszty uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętych przychodów.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodów w przyszłości.

Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na podatniku.

Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy. Do stwierdzenia zatem, czy wydatki takie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku wykonywaną działalnością, istotnym jest ustalenie:

-czy związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności i które mają z nią związek,

-czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest wykonywana przez Pana działalność gospodarcza, należy uznać takie wydatki, które pozwolą Panu nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w jej prowadzeniu. Istotnym warunkiem zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie źródła przychodów, do którego dany wydatek można przyporządkować.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 czerwca 2019 r., której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Aktualnie ma Pan znikomą, ograniczoną wiedzę z zakresu (...), co ogranicza Pana możliwości rozwoju i świadczenia specjalistycznych usług, a co przyczyniłoby się do uzyskiwania czy zwiększenia Pana przychodów. W bieżącym roku akademickim zamierza Pan rozpocząć studia podyplomowe na kierunku: (...). (...) są dynamicznie rozwijającą się dziedziną, a specjaliści od tych dziedzin są nieliczni i pożądani przez zleceniodawców na rynku, w tym również przez obecnego Pana zleceniodawcę z uwagi na planowane przedsięwzięcia i rozwój biznesowy klienta. Obecny kontrahent w przyszłości będzie miał/ma zapotrzebowanie na eksperta/specjalistę w tym zakresie. Dzięki ukończeniu opisanych studiów podyplomowych nabędzie Pan umiejętności takie, jak:

-stosowanie metod i narzędzi eksploracji danych;

-programowanie na potrzeby analityki dużych danych;

-przetwarzanie danych tekstowych;

-stosowanie najlepszych praktyk wizualizacji danych;

-używanie metod sztucznej inteligencji.

Ukończenie studiów podyplomowych na wskazanym kierunku pozwoli Panu na wyspecjalizowanie się w dziedzinie (...), co pozwoli Panu na świadczenie specjalistycznych usług na rzecz obecnego kontrahenta, ale też wpłynie na Pana atrakcyjność wobec konkurencji na rynku, co finalnie (nawet przy zmianie zleceniodawcy) doprowadzi do uzyskiwania przez Pana dużo większych przychodów niż są obecnie uzyskiwane.

Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzamy, że poniesione przez Pana wydatki na czesne za studia podyplomowe są związane z zakresem prowadzonej przez Pana działalności, a zdobyta na studiach podyplomowych wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu z tego źródła bądź wpłynie na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodu. Ponadto wydatki te nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślamy przy tym, że kosztem uzyskania przychodów mogą być wydatki faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane. Z uwagi na to, że wydatki na czesne – w Pana przypadku – rozłożone zostały na dwie raty, z których jedna została już zapłacona, natomiast druga nie, wskazujemy, że druga rata może stanowić koszt uzyskania przychodów dopiero po jej zapłaceniu.

Reasumując – poniesione (zapłacone i udokumentowane) przez Pana wydatki na studia podyplomowe (czesne za studia uiszczane w ratach), jako wydatki przeznaczone na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Powołane przez Pana interpretacje zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).