Wnioskodawca będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były ... - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.460.2022.1.MW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.460.2022.1.MW

Temat interpretacji

Wnioskodawca będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez Darczynię wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca - osoba fizyczna (dalej: „Wnioskodawca") prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi instalacji elektrycznych i kompleksowych prac budowlanych (przedmiot przeważającej działalności gospodarczej zgodnie z wpisem do CIEDG: PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych). Wnioskodawca w ramach darowizny od swojej córki (dalej: „Córka" bądź „Darczyni") otrzyma przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r„ tj. Dz. U. 2020 poz. 1740 ze zm. (dalej: „k.c.") prowadzone obecnie pod firmą PWHPW oferujące usługi budowlane jako wykonawca generalny oraz jako podwykonawca (przedmiot przeważającej działalności gospodarczej zgodnie z wpisem do CIEDG: PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych).

Planowana data dokonania darowizny - 31.12.2022 r.

W skład przedsiębiorstwa, które zostanie przekazane Wnioskodawcy będą wchodziły środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, m.in. laserowy system sterowania pracą spycharki, zagęszczarka, walec wibracyjny, minikoparka gąsiennicowa oraz koparko -ładowarka (są to zarówno składniki majątku o wartości nieprzekraczającej 10 000 zł oraz o wartości przekraczającej ten próg). Przedmiotem darowizny będą zarówno składniki majątku całkowicie zamortyzowane jak i częściowo zamortyzowane - niniejszy wniosek dotyczy jedynie tych składników majątku, które do dnia 31.12.2022 r. nie zostaną w pełni zamortyzowane.

Wnioskodawca po dokonaniu darowizny zamierza kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną przez Córkę, w związku z czym wszystkie otrzymane w drodze darowizny składniki majątku jej przedsiębiorstwa będą dalej wykorzystywane.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie mógł kontynuować amortyzacjię otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez Darczynię wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, będzie on mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez Darczynię wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej : ustawy o PIT).

W myśl art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm., dalej: k.c.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast w świetle art. 55(2) k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, może zatem nastąpić tak samo na podstawie umowy sprzedaży jak i na podstawie darowizny. Pojęcie darowizny nie zostało zdefiniowane w ustawie o PIT, w związku z czym zasadne jest odwołanie się do przepisów k.c., który w art. 888 § 1 wskazuje, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest zatem nieodpłatne przysporzenie korzyści obdarowanemu kosztem majątku darczyńcy. W niniejszej sprawie mamy do czynienia z darowizną przedsiębiorstwa, a więc z nieodpłatnym przekazaniem przez Córkę przedsiębiorstwa Ojcu. Występuje tu zatem kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o składniki majątku darowanego przedsiębiorstwa. Przedmiotem darowizny będą również składniki majątku, które przez Darczynię zostały wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i których amortyzację rozpoczęła w zgodzie z przepisami ustawy o PIT.

W świetle art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)Budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)Maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)Inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Ustawa o PIT stawia zatem przed podatnikiem następujące warunki, których jedynie łączne spełnienie warunkuje uznanie danego składnika majątku za środek trwały:

1)Stanowi własność lub współwłasność podatnika.

2)Został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie przez podatnika.

3)Jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

4)Przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok,

5)Jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT.

Na mocy art. 22f ust. 1 ustawy o PIT Darczyni dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne co do zasady stanowią koszt uzyskania przychodów jako koszty ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyjątek przewidziany został w art. 23 ust. 1 pkt 45a lit a ustawy o PIT, który stanowi, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

-nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub

-dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

-nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

-nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Jak jednak stanowi art. 23 ust. 9 ustawy o PIT powyższego wyłączenia nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W takim przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i jednocześnie nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

Oznacza to, że obdarowany może kontynuować amortyzację środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a prawo te jest warunkowo uzależnione od tego, czy darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W niniejszej sprawie Darczyni środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o wartości przekraczającej 10 000 zł wprowadziła zgodnie z przepisami do stosownej ewidencji i rozpoczęła ich amortyzację, którą do dnia 31.12.2022 r. (planowana data darowizny) będzie amortyzować. W momencie dokonania darowizny część środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie zostanie w pełni zamortyzowana, tym samym prawo do ich amortyzacji w świetle powyższego przepisu przechodzi na Wnioskodawcę.

Ustawodawca w art. 23 ust. 9 odsyła do art. 22g ust. 12 oraz do art. 22h ust. 3 ustawy o PIT wskazując, że znajdują one zastosowanie również w przypadku darowizny. Zgodnie z art. 22g ust. 12 ustawy o PIT w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki. Natomiast w świetle art. 22h ust. 3 ustawy o PIT podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Okoliczności niniejszej sprawy w świetle powyżej przytoczonych przepisów oznaczają, że:

1)Wnioskodawca ma prawo do kontynuowania amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która została rozpoczęta przez Darczynię,

2)Wnioskodawca w swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjmie otrzymane składniki majątku w wartości określonej przez Darczynię,

3)Wnioskodawca kontynuując amortyzację będzie uwzględniał wysokość dokonanych przez Darczynię odpisów oraz przyjmie wybrane przez nią metody amortyzacji poszczególnych składników majątku.

Powyższa interpretacja przepisów ustawy o PIT w okolicznościach niniejszej sprawy jest aprobowana przez organy podatkowe w wydanych już interpretacjach podatkowych. Przykładowo w interpretacji z dnia 27 października 2020 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.469.2020.3.EC Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że „mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny." Tożsame wnioski płyną z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2019 r„ nr 0113-KDIPT2-1.4011.357.2019.1.KS. Natomiast w interpretacji z dnia 7 sierpnia 2019 r., nr 0115-KDIT3.4011.230.2019.3.MPŁ organ podatkowy podkreślił, że „Wnioskodawczym jako obdarowana ma obowiązek przyjąć środki trwałe w wartości początkowej określonej przez pasierba jako darczyńcę oraz kontynuować amortyzację tych składników." Mając na względzie literalne brzmienie przepisów ustawy o PIT, co potwierdzane jest również przez organy podatkowe wskazać należy, iż Wnioskodawca nie tyle co ma prawo, a obowiązek do kontynuowania amortyzacji otrzymanych w formie darowizny przedsiębiorstwa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio były amortyzowane przez Darczynię i nie zostały przez nią w pełni zamortyzowane.

Mając powyższe na względzie Wnioskodawca będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez Darczynię wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie możliwości kontynuacji amortyzacji otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były przez Darczynię wprowadzone do ewidencji oraz amortyzowane zgodnie z ustawą o PIT – jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydana w indywidualnej sprawie innych podmiotów i tylko do nich się odnoszą. W związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa i nie wiąże organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo  należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.