Kwalifikacja przychodów osiągniętych ze sprzedaży dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków pod budowę farm fotowoltaicznych do przychodów z pozar... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.287.2022.2.MN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.287.2022.2.MN

Temat interpretacji

Kwalifikacja przychodów osiągniętych ze sprzedaży dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków pod budowę farm fotowoltaicznych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zakwalifikowania osiąganiętych przychodów z tytułu sprzedaży dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, której przedmiotem będzie między innymi handel energią elektryczną (PKD 35.14.Z), dystrybucja energii elektrycznej (PKD 35.13.Z), przesyłanie energii elektrycznej (PKD 35.12.Z), wytwarzanie energii elektrycznej (PKD 35.11.Z).

W związku powyższym poczynił nakłady inwestycyjne związane z budową farm fotowoltaicznych, takie jak sporządzenie dokumentacji na budowę, kart informacyjnych przedsięwzięcia budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 1,0 MW, trafostacji, przyłączy do linii S/N, konweterów, inwerterów, dróg wewnętrznych, okablowania, ogrodzenia itp., uzyskanie pozwoleń, opłat za określenie warunków przyłączenia źródła do sieci elektroenergetycznej, koszty zawarcia umów dzierżawy gruntów pod wyżej wymienione inwestycje.

W związku z niesprzyjającymi warunkami gospodarczymi dotyczącymi uzyskania źródła finansowania powyższych inwestycji Wnioskodawca planuje sprzedaż uzyskanej dokumentacji pod budowę w formie cesji (przeniesienie praw i obowiązków wynikających z zawartych umów na inną osobę (firmę)).

Uzupełnienie wniosku

Wnioskodawca prowadzi działalność, która w zdarzeniu przyszłym obejmie:

47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,

35.11.Z Wytwarzanie energii elektrycznej,

35.12.Z Przesyłanie energii elektrycznej,

35.13.Z Dystrybucja energii elektrycznej,

35.14.Z Handel energią elektryczną,

41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,

77.31.Z Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych,

obejmie dopiero handel energią elektryczną, dystrybucję energii elektrycznej, przesyłanie energii elektrycznej oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Handel energią elektryczną miał nastąpić po oddaniu do użytkowania pierwszej farmy fotowoltaicznej.

Wobec posłużenia się określeniem między innymi dla zakresu przedmiotu prowadzonej działalności wyjaśniono, że dotyczyło ono tego, że poza wytwarzaniem, dystrybucją, handlem i przesyłaniem Wnioskodawca planował prowadzić również działalność 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, 47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach, 77.31.Z Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych.

Na obecną chwilę Wnioskodawca poniósł nakłady inwestycyjne na dokumentację projektów dziewięciu farm fotowoltaicznych. Wnioskodawca zamierzam dokonać cesji praw i obowiązków poprzez sprzedaż w obecnej chwili tylko 1 farmy, na którą uzyskał warunki przyłączenia, gdyż na 6 nie uzyskał warunków przyłączenia (na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przyłączenia), a bez tego projekt jest bezwartościowy. Pozostałe 2 projekty farm są jeszcze we wczesnym etapie realizacji.

W przeszłości nie dokonywał nigdy cesji praw i obowiązków poprzez sprzedaż dokumentacji. Wnioskodawca poczynił nakłady na

przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP),

pobranie map oraz dokonanie opłat skarbowych w urzędach w celu uzyskania Decyzji Środowiskowych oraz warunków zabudowy każdego projektu farmy.

Ponadto w jednym przypadku poniósł koszty wykonania Raportu o Środowiskowych Uwarunkowaniach Inwestycji. W przypadku projektu, na który uzyskał warunki przyłączenia Wnioskodawca musiał ponieść koszty geodety, wykonania projektu budowlanego oraz elektrycznego, a także opłacić pozwolenie budowlane.

Wnioskodawca sprzedaje tylko cesję praw do projektu.

W przyszłości Wnioskodawca zamierza czynić nakłady inwestycyjne w celu „sprzedaży dokumentacji” poprzez cesję praw i obowiązków z niej wynikających, jeśli uda mu się uzyskać warunki przyłączenia do pozostałych inwestycji. Nakłady poniesione na inwestycje nie były poczynione na zlecenie jakiegoś innego podmiotu.

Opisane nakłady inwestycyjne związane z budową farm fotowoltaicznych były poczynione w celu oddania użytkowania i wykonywania działalności zgodnie z wpisem do ewidencji, tzn. wytwarzaniem, dystrybucją, handlem i przesyłem energii. Dopiero po trudnościach z uzyskaniem warunków przyłączenia oraz coraz wyższymi stopami procentowymi kredytów inwestycyjnych związanych ze wzrostem inflacji Wnioskodawca postanowił sprzedać dokumentację.

Inwestycje te trwały od października 2020 r. i nadal są realizowane.

Niesprzyjającymi warunkami gospodarczymi dotyczącymi uzyskania źródła finansowania powyższych inwestycji, które spowodowały, że Wnioskodawca zdecydował się na „sprzedaż dokumentacji” w formie cesji praw i obowiązków są ogromne trudności z uzyskaniem warunków przyłączenia do linii energetycznej – uzyskał zgodę na przyłączenie tylko 1 farmy i tylko w połowie mocy, o którą wnioskował. Brak wystarczających funduszy uniemożliwił Wnioskodawcy dokończenie inwestycji i zmusił do sprzedaży samego projektu. Wnioskodawca znalazł podmioty zainteresowane zakupem dokumentacji w postaci praw i obowiązków. Trwają rozmowy z kilkoma podmiotami, zarówno ze spółkami jak i indywidualnymi podmiotami.

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży tej dokumentacji zależy od dalszego rozwoju sytuacji z pozostałymi projektami, lecz część środków na pewno zostanie przeznaczona na potrzeby własne.

Pytanie

Czy sprzedaż dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków pod budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW będzie zakwalifikowana do przychodów z tytułu praw majątkowych opodatkowanych według skali zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw majątkowych, wyjaśniając je odwołać się należy do poglądów doktryny prawa. Prawa majątkowe związane są z interesem ekonomicznym danego podmiotu. W doktrynie prawa podatkowego (por. np. A.Gomułowicz, J.Małecki, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, Komentarz, Warszawa 2002 s. 93,153-154) przy definiowaniu praw majątkowych sięga się do wykładni systemowej i powszechnie stosowanego tego terminu na gruncie prawa cywilnego. Prawa majątkowe pozostają w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego oraz związane są z jego majątkiem.

Do praw majątkowych zalicza się zatem m.in. następujące prawa: prawo własności, prawo wieczystego użytkowania, wynikające z umowy najmu, prawa autorskie czy własności przemysłowej. Wyliczenie, zawarte w przepisie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, praw majątkowych, z których przychody podlegają opodatkowaniu, nie ma charakteru wyczerpującego, o czym świadczy posłużenie się przez ustawodawcę terminem „w szczególności”. Skoro zatem katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty to uprawnionym jest zaliczenie do niego także innych praw majątkowych, literalnie niewymienionych w tym przepisie.

Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw, jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Z powyższego wynika, że przychód ze sprzedaży cesji praw i obowiązków posiadanej dokumentacji związanej z budową farmy fotowoltaicznej stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Brak jest podstaw prawnych do opodatkowywania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe. Sama dokumentacja związana z inwestycją na cudzym gruncie nie stanowi bowiem środka trwałego w postaci nieruchomości ani ruchomości, których sprzedaż jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać jedynie przychody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Jednakże kwalifikacji uzyskiwanych przez podatników przychodów (niezależnie do wybranej formy opodatkowania) należy dokonywać na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dochody ze sprzedaży praw majątkowych należy opodatkować zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali i wykazać w PIT-36.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Wobec powyższego, dokonanie kwalifikacji osiąganych przychodów do właściwego źródła na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga przeanalizowania całokształtu okoliczności faktycznych sprawy, w szczególności badając charakter podejmowanych przez Wnioskodawcę czynności.

Stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Jednakże zanim dokona się kwalifikacji do ww. źródła należy również wskazać, że powyższe przychody mogą być osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do ww. przepisu zawierającego definicję działalności gospodarczej:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Powyższą definicję uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy można stwierdzić, że działalność gospodarcza to taka działalność, która:

jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

wykonywana jest w sposób ciągły, jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;

prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

W związku z powyższym, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność jest zarobkowa wtedy, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności powodują bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji czy nie, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia uznania danego działania za pozarolniczą działalność gospodarczą od faktu zarejestrowania bądź zgłoszenia do właściwego rejestru tej działalności.

Z przedstawionego we wniosku okoliczności faktycznych wynika, że Wnioskodawca:

osiągnie przychód ze sprzedaży dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków pod budowę farm fotowoltaicznych,

poniósł nakłady inwestycyjne na dokumentację projektów 9 farm fotowoltaicznych,

nakłady te obejmują sporządzenie dokumentacji na budowę, kart informacyjnych przedsięwzięcia budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 1,0 MW, trafostacji, przyłączy do linii S/N, konweterów, inwerterów, dróg wewnętrznych, okablowania, ogrodzenia itp., uzyskanie pozwoleń, opłat za określenie warunków przyłączenia źródła do sieci elektroenergetycznej, koszty zawarcia umów dzierżawy gruntów pod wyżej wymienione inwestycje,

poczynił nakłady inwestycyjne na przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia, pobranie map oraz dokonanie opłat skarbowych w urzędach w celu uzyskania Decyzji Środowiskowych oraz warunków Zabudowy każdego projektu farmy, w jednym przypadku poniósł koszty wykonania Raportu o Środowiskowych Uwarunkowaniach Inwestycji, w przypadku innego projektu musiał ponieść koszty geodety, wykonania projektu budowlanego oraz elektrycznego, a także opłacić pozwolenie budowlane,

w przyszłości zamierza czynić nakłady inwestycyjne w celu „sprzedaży dokumentacji” poprzez cesję praw i obowiązków z niej wynikających, jeśli uda mu się uzyskać warunki przyłączenia do pozostałych inwestycji,

inwestycje te trwały od października 2020 r. i nadal są realizowane.

Całokształt okoliczności faktycznych sprawy świadczy o tym, że uzyskane przez Wnioskodawcę przychody ze sprzedaży dokumentacji w formie cesji praw i obowiązków pod budowę farm fotowoltaicznych będą stanowić - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, że będą to przychody z praw majątkowych - przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nakłady inwestycyjne ze względu na to, że były podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły wypełniają znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 analizowanej ustawy. Tym samym przychód ze sprzedaży dokumentacji należy zaliczyć do źródła pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie wobec wskazania we własnym stanowisku, że (…) brak jest podstaw prawnych do opodatkowywania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe (…) wyjaśnić należy, że kwestia ta wobec:

braku sformułowanego we wniosku pytania w tym zakresie, jak również

powołania jako przedmiotu wniosku wyłącznie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz

kwalifikacji do innego niż wskazał Wnioskodawca źródła osiąganego przychodu,

nie podlegała ocenie w tej interpretacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).