W przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fi... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.326.2022.1.MK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.326.2022.1.MK

Temat interpretacji

W przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosując pomniejszenie o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z dnia 11 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka powstała z przekształcenia spółki komandytowej 1 grudnia 2021 r. Proces przekształcenia został przeprowadzony zgodnie z art. 551 i nast. Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, dalej: „KSH”. Zgodnie z umową Spółki jej rok obrotowy zgodny jest z rokiem kalendarzowym i trwa standardowo od 1 stycznia do 31 grudnia tego samego roku kalendarzowego.

Spółka od 1 stycznia 2022 r. rozpoczęła korzystanie z ryczałtu od dochodów spółki, dla okresu trwającego od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. Fakt zmiany formy prawnej nie stanowi przeszkody dla rozpoczęcia korzystania z ryczałtu od dochodów spółek w oparciu o przepisy art. 28j oraz 28k ustawy CIT. Spółka planuje dokonać wypłaty w bieżącym roku zaliczek na poczet dywidendy od zysku osiągniętego w bieżącym roku obrotowym podatkowym, który jest jednocześnie jej pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Wstępnie planowany termin wypłaty zaliczek na poczet dywidendy zależny jest od uzyskania odpowiedzi na ten wniosek, niemniej należy zauważyć, iż zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat do 20. dnia siódmego miesiąca roku podatkowego; zatem celem Spółki pozostaje, aby dochować tego terminu i aby nie wystąpiła zwłoka w zapłacie podatku na jego podstawie. Spółka planuje dokonywać wypłat zaliczek na poczet dywidendy także w przyszłych latach podatkowych, zatem intencją Spółki pozostaje ustalenie prawidłowego zakresu obowiązków ciążących na niej jako płatnika podatku w przyszłości.

Pytania

Czy Spółka działająca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaty zaliczek na poczet dywidendy jest zobowiązana zastosować odliczenie zgodnie z art. 30a ust. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jako płatnik zobowiązana jest do zastosowania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: Ustawa PIT, przy wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za bieżący rok obrotowy.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż zgodnie z art. 41 ust. 4ab Ustawy PIT Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 Ustawy PIT. W konsekwencji na Spółce ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat przychodów kwalifikowanych na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT.

Nie ulega wątpliwości, iż dywidendy czy zaliczka na poczet dywidendy stanowią przychód na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5 Ustawy PIT, czyli odpowiednio „dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału” oraz „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału(...)”. Warto zwrócić uwagę jak organy wydające interpretacje indywidualne w przeszłości odnosiły się do problematyki zaliczek na poczet dywidendy: Pismo z 19 grudnia 2014 r., wydane przez: Izbę Skarbową w Katowicach, IBPBII/2/415-862/14/MM (tożsame stanowiska zostały zaprezentowane również w: Pismach z 19 grudnia 2014 r., wydane przez: Izbę Skarbową w Katowicach, IBPBII/2/415-863/14/MZM, z 19 grudnia 2014 r., wydane przez: Izbę Skarbową w Katowicach, IBPBII/2/415-864/14/MW, z 19 grudnia 2014 r., wydane przez: Izbę Skarbową w Katowicach, IBPBII/2/415-866/14/ŁCz):

„Wskazać zatem należy, że zgodnie z art. 194 Kodeksu spółek handlowych umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne (art. 195 § 1 k.s.h.). Mając powyższe wyjaśnienia na uwadze stwierdzić należy, że z uwagi na okoliczność, że przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość podjęcia przez zarząd spółki z o.o. decyzji o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (przy spełnieniu określonych warunków), to taka zaliczka na poczet dywidendy stanowi w chwili wypłaty definitywne przysporzenie podmiotu, który ją otrzymuje. Jak wynika z regulacji Kodeksu spółek handlowych, zwrotu zaliczki spółka może domagać się jedynie w ściśle określonych przypadkach, mianowicie wówczas, kiedy wspólnik otrzymał wypłatę wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki. W pozostałych przypadkach co do zasady spółka nie ma takich uprawnień. To zaś oznacza, że z chwilą podjęcia przez zarząd uchwały o przeznaczeniu zysku na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy, zysk, który będzie przeznaczony na tę wypłatę nie będzie mieścił się już w kategorii „niepodzielonych zysków” - zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową. Innymi słowy, podjęcie przez zarząd spółki, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, uchwały o przeznaczeniu zysku na poczet dywidendy i dokonanie wypłaty zaliczki przed dokonaniem przekształcenia spowoduje, że zysk w części dotyczącej zaliczki na dywidendę zostanie podzielony pomiędzy wspólników spółki kapitałowej, tym samym spowoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania z tytułu niepodzielonych zysków. O tej części zysku nie będzie można już mówić w kategoriach braku jego podziału. To zaś wyklucza możliwość zastosowania do tej części zysku art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym bardziej, że zaliczka na dywidendę, z uwagi na jej definitywny charakter, będzie opodatkowana analogicznie do przychodu z tytułu dywidendy, stanowiącej źródło przychodów z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Wprawdzie przytoczone stanowisko odnosiło się do kwestii interpretacji pojęcia niepodzielone zyski na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT, niemniej warto podkreślić cechy zaliczki na poczet dywidendy, które organ wskazał w swoim stanowisku, mianowicie:

1.„zaliczka na poczet dywidendy stanowi w chwili wypłaty definitywne przysporzenie podmiotu, który ją otrzymuje” - czyli wspólników spółki z o.o.,

2.„zwrotu zaliczki spółka może domagać się jedynie w ściśle określonych przypadkach, mianowicie wówczas, kiedy wspólnik otrzymał wypłatę wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki. W pozostałych przypadkach co do zasady spółka nie ma takich uprawnień”,

3.„podjęcie przez zarząd spółki, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, uchwały o przeznaczeniu zysku na poczet dywidendy i dokonanie wypłaty zaliczki przed dokonaniem przekształcenia spowoduje, że zysk w części dotyczącej zaliczki na dywidendę zostanie podzielony pomiędzy wspólników spółki kapitałowej”.

Od momentu wydania przytoczonego stanowiska treść przepisów Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do zaliczek na poczet dywidendy, a także art. 17 ust. 1 pkt 4 (początek tego przepisu), art. 24 ust. 5 (początek tego przepisu), art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT, nie uległy zmianie. Natomiast uznanie, iż zaliczka na poczet dywidendy stanowi podzielony zysk na gruncie Ustawy PIT, a nie tylko na potrzeby interpretacji pojęcia niepodzielone zyski na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT, stanowi zapewnienie spójności interpretacji przepisów podatkowych.

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, iż wypłata zaliczek na poczet dywidendy podlega opodatkowaniu Ryczałtem na mocy art. 28m ust. 2 Ustawy CIT, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 r., w myśl którego „Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).” Zatem wypłata zaliczki na poczet dywidendy z zysku osiągniętego w okresie korzystania z Ryczałtu wiąże się z obowiązkiem podatkowym w Ryczałcie po stronie Spółki.

Następnie z treści art. 30a ust. 19 Ustawy CIT wynika, iż „zryczałtowany podatek, obliczony według stawki ryczałtowej 19%, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania Ryczałtem, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą (...)” - do końca 31.12.2021 przepis ten brzmiał odmiennie „od przychodów uzyskanych z dywidend wypłacanych zysków spółki”. W efekcie termin „dywidend” zastąpiono terminem „podzielonych zysków”.

Na kanwie poprzedniego brzmienia tych przepisów należy zauważyć, iż 21 stycznia br. została wydana interpretacja indywidualna znak 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ, w której organ wskazał, iż „Jednocześnie nadmienić należy, że w Państwa przypadku nie mają Państwo możliwości zastosowania mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłacanych udziałowcom zaliczek na poczet dywidendy pochodzących z zysku osiągniętego w trakcie pierwszego roku opodatkowania ryczałtem, bowiem - co wynika wprost z przepisu art. 30a ust. 19 ww. ustawy - odliczenie stosowane jest wyłącznie do dywidendy wypłaconej z zysków opodatkowanych ryczałtem, co oznacza że nie ma zastosowania do zaliczkowej wypłaty dywidendy”.

Podsumowując, na kanwie poprzedniego brzmienia przepisów organ wydający interpretację stwierdził, iż odliczenia z art. 30a ust. 19 Ustawy PIT nie można stosować do wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, co w praktyce oznaczałoby, że od kwoty zaliczki na poczet dywidendy Spółka musiałaby pobrać podatek ryczałtowy wg stawki 19% w pełni. Jednakże w ocenie Wnioskodawcy, nie bez znaczenia pozostaje fakt zmiany przepisów ustaw podatkowych od 1 stycznia 2022 r., mianowicie w art. 28m ust. 2 Ustawy CIT sformułowanie zapisane w nawiasie „(podzielonego zysku)” nakazuje, aby termin prawny „podzielony zysk” utożsamiać na gruncie Ustawy CIT również z zaliczkami na poczet dywidendy, a taka formuła zapisu omawianego przepisu sugeruje, iż stanowi to definicję pomimo braku jej ujęcia w art. 4a lub 28c Ustawy CIT.

Nadto wykładnia systemowa w tym przypadku, w ocenie Wnioskodawcy, wzmacnia wykładnię językową pojęcia „podzielonych zysków” i nakazuje tożsamą jego interpretację na gruncie Ustawy PIT. W odniesieniu do stosowania zasad wykładni przepisów prawa podatkowego należy zwrócić również uwagę na stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku sygn. akt III SA/Wa 3204/12 z 11 kwietnia 2013 r. (podtrzymane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I FSK 1533/13 z 15 października 2014 r., którym NSA oddalił skargę kasacyjną od ww. wyroku WSA), zgodnie z którym:

„(...) w prawie podatkowym nie obowiązuje „prymat wykładni gramatycznej”. Obecna linia orzecznicza sądów administracyjnych, powołując się m.in. na doktrynę prawa akcentuje, że wykładnia prawa podatkowego, jak w ogóle wykładnia prawa, jest „procesem kompleksowym, wymagającym równoczesnego stosowania co najmniej wszystkich trzech (językowej, systemowej, funkcjonalnej) przedstawionych tu rodzajów wykładni. Rezultaty wykładni językowej są więc nie tyle poddawane weryfikacji, co dalszemu uściśleniu i rozwinięciu poprzez stosowanie wykładni systemowej i funkcjonalnej. Poszczególnych rodzajów wykładni, zwłaszcza w procesie stosowania prawa podatkowego, nie można zatem traktować jak luźno ze sobą powiązanych etapów procesu interpretacji prawa, lecz jako części składowe tego procesu tworzące razem pewną całość” (por. także przywołane tam orzecznictwo: wyrok NSA 18 września 2012 r., II FSK 327/11 cytujący R. Mastalskiego, Wprowadzenie do prawa podatkowego, Warszawa 1995, s. 106 oraz szerokie rozważania na temat „prymatu” wykładni gramatycznej prawa podatkowego zawarte w wyroku NSA z dnia 25 sierpnia 2011r. II FSK 949/10)”.

Podsumowując wynik wykładni przepisu art. 30a ust. 19 Ustawy PIT, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jako płatnik zobowiązana jest do zastosowania odliczenia wynikającego z tego przepisu przy wypłacie zaliczki na poczet dywidendy dla wspólnika, bowiem: definicja „podzielonego zysku” na gruncie art. 28m ust. 2 Ustawy CIT odnosi się wprost do zaliczek na poczet dywidendy, a wykładnia systemowa nakazuje tożsame traktowanie tego pojęcia również na gruncie Ustawy PIT, zaliczka stanowi na gruncie KSH podział zysku pomiędzy wspólników przed zakończeniem trwającego roku obrotowego, w którym zysk ten jest wypracowywany, a kwota zaliczki zasadniczo nie podlega zwrotowi, ani wypłacie na rzecz wspólnika w inny sposób, a także uchwała o podziale zysku po zakończeniu roku obrotowego będzie uwzględniała fakt wcześniejszej wypłaty zaliczki na rzecz danego wspólnika.

Końcowo, Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, iż przytoczone interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach poszczególnych podatników oraz w odniesieniu do innych przepisów prawnych, niemniej potwierdzają one rozumowanie Wnioskodawcy w odniesieniu do pojęcia „zaliczka na poczet dywidendy” oraz „podział zysku”, a zatem ich wskazanie w uzasadnieniu tego wniosku pozostaje zasadne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia, w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zatem do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl natomiast art. 30a ust. 19 tej ustawy:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.).

Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:

Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)

Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.

Z kolei, w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazano, że:

Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.

W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Jak wynika z opisu zdarzenia Spółka od 1 stycznia 2022 r. rozpoczęła korzystanie z ryczałtu od dochodów, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak więc w przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja nie rozstrzyga kwestii Państwa uprawnienia do stosowania ryczałtu od dochodów spółek na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Okoliczność tą przyjęto jako element opisu zdarzenia.

Wyroki i interpretacje indywidualne, które Państwo powołaliście dotyczą indywidualnych spraw odrębnych podmiotów. Niemniej jednak, w toku rozważań nad sposobem rozstrzygnięcia wniosku miałem na względzie także prezentowane w nich stanowiska i argumenty.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).