Dotyczy skutków podatkowych zbycia przez spółkę jawną lokalu mieszkalnego. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.270.2022.2.JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.270.2022.2.JS

Temat interpretacji

Dotyczy skutków podatkowych zbycia przez spółkę jawną lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia przez spółkę jawna lokalu mieszkalnego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2022 r. (data wpływu 25 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka jawna, której wspólnikiem jest Wnioskodawca i jeszcze jeden wspólnik (osoba fizyczna) - zamierza za 4 lata sprzedać nabyty około 2 lata temu lokal mieszkalny. Wspólnicy uczestniczą w zysku Spółki w udziałach po 50 %. Podkreślić w tym miejscu należy, że Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w przedmiocie obrotu nieruchomościami. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie została przez Spółkę wprowadzoną do ewidencji środków trwałych. Ponadto, od nabycia aż do zbycia ww. lokalu w koszty działalności Spółki nie został wliczony żaden wydatek związany zarówno z nabyciem przez Spółkę ww. lokalu, jak również żaden inny koszt.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Spółka jawna (…) SP.J. - powstała na podstawie umowy spółki zawartej w dniu 3 lutego 2017 r. Spółka została zarejestrowana w KRS w dniu 6 lutego 2017 r.

Przedmiotem przeważającej działalności spółki jest „produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli", PKD: 29.32.Z.

Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wybrał formę opodatkowania „podatek liniowy".

Właścicielem nieruchomości jest: (…) SP.J.

Będący przedmiotem wniosku lokal mieszkalny nigdy nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej.

Przedmiotowy lokal mieszkalny nie jest, nigdy nie był i do momentu podjęcia decyzji o jego sprzedaży nie będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej; zamiarem Spółki przy zakupie lokalu była inwestycja kapitału.

Spółka zamierza podzielić ewentualny zysk z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego pomiędzy Wspólników.

Zakup lokalu mieszkalnego przez Spółkę był inwestycją kapitału Spółki, a lokal nie był wykorzystywany do celów działalności spółki. Lokal mieści się w budynku wielorodzinnym, pełniącym funkcje wyłącznie mieszkalne.

Ww. lokal mieszkalny został nabyty przez spółkę jawną 23 lutego 2018 r.

Przedmiotowa nieruchomość rzeczywiście zostanie zbyta po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Pytanie

Czy dokonując zbycia przez Spółkę przedmiotowego lokalu mieszkalnego po stronie wspólników Spółki będących osobami fizycznymi powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego, pomimo upływu okresu co najmniej 5 lat, który upłynął od momentu nabycia lokalu mieszkalnego przez Spółkę do momentu jego zbycia?

Pana stanowisko w sprawie

W związku z tym, że Spółka jest transparentna podatkowo, a wspólnicy są osobami fizycznymi, co do zasady przychód ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej powinien być dla nich przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że przychody ze zbycia nieruchomości, pomniejszone odpowiednio o koszty uzyskania przychodu - przypadające proporcjonalnie do udziału danego wspólnika w zysku Spółki - powinny być opodatkowane według skali progresywnej, bądź też liniowej stawki w wysokości 19 % - w zależności od wyboru dokonanego przez wspólnika.

Niemniej jednak przepisy ustawy o PIT z jednej strony stanowią, że przychodem z działalności gospodarczej są, m. in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, ale jednocześnie wskazują, że do tych przychodów nie zalicza się jednak przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokalu mieszkalnego. Zatem, w takiej sytuacji - zdaniem Wnioskodawcy - należy dokonać analizy ogólnych zasad dotyczących kwalifikacji zbycia lokalu mieszkalnego do odpowiedniego źródła przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z tymi zasadami odpłatne zbycie nieruchomości jest przychodem, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności i zostaje dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT).

Jednocześnie art. 10 ust. 2 ustawy o PIT wskazuje, że reguł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Wskazane regulacje należy jednak stosować z zastrzeżeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem do odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokalu mieszkalnego należy stosować zasady zawarte w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT.

Mając zaś powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, skoro od momentu nabycia przedmiotowego lokalu przez Spółkę do momentu jego zbycia upłynie okres ponad 5 lat - sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce niebędącej podatnikiem podatku dochodowego uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie stosuje do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Przy czym, zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z kolei, stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i sług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy:

Do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z opisu sprawy wynika, że:

1.Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, która powstała na podstawie umowy spółki zawartej w dniu 3 lutego 2017 r.

2.Spółka jest transparentna podatkowo, a wspólnicy są osobami fizycznymi.

3.Przedmiotem przeważającej działalności spółki jest „produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli.

4.Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wybrał Pan formę opodatkowania „podatek liniowy".

5.Spółka jawna, w której jest Pan wspólnikiem nabyła 23 lutego 2018 r. lokal mieszkalny.

6.Właścicielem nieruchomości jest: (…) sp.j.

7.Będący przedmiotem wniosku lokal mieszkalny nigdy nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej.

8.Przedmiotowy lokal mieszkalny nie jest, nigdy nie był i do momentu podjęcia decyzji o jego sprzedaży nie będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

9.Zamiarem Spółki przy zakupie lokalu była inwestycja kapitału.

10.Spółka zamierza podzielić ewentualny zysk z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego pomiędzy Wspólników.

11.Zakup lokalu mieszkalnego przez Spółkę był inwestycją kapitału Spółki, a lokal nie był wykorzystywany do celów działalności spółki. Lokal mieści się w budynku wielorodzinnym, pełniącym funkcje wyłącznie mieszkalne.

12.Ww. lokal mieszkalny został nabyty przez spółkę jawną 23 lutego 2018 r.

13.Przedmiotowa nieruchomość rzeczywiście zostanie zbyta po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W celu zakwalifikowania działań podjętych przez spółkę osobową do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia, czy sprzedaż będzie stanowiła przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości.

Należy podkreślić, że z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują przepisy ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526).

Zgodnie z art. 8 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Art. 22 § 1 ww. ustawy wskazuje, że spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W myśl art. 28 cyt. ustawy, majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W rozpatrywanej sprawie, dla oceny skutków podatkowych planowanego zbycia lokalu mieszkalnego, istotne jest, w jakim celu został nabyty ten składnik majątku.

Skoro, jak wynika z opisu zdarzenia Spółka jawna, w której jest Pan wspólnikiem - w celu inwestycji kapitału - nabyła 23 lutego 2018 r. lokal mieszkalny (który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników), to w przypadku późniejszego zbycia tej nieruchomości, dojdzie do odpłatnego zbycia składnika majątku, należącego do Spółki.

W związku z powyższym, w tym przypadku, nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1 i ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ lokal mieszkalny nie stanowił środka trwałego, ani też przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

W przypadku zbycia przez spółkę jawną lokalu mieszkalnego - nabytego przez tą spółkę do jej majątku, w celu inwestycji kapitału - środki pieniężne uzyskane z tej sprzedaży będą stanowiły, przychód ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zw. z art. 14 ust. 1 updof.

Wyjaśnić bowiem należy, że katalog przychodów z działalności gospodarczej, zgodnie z przywoływanym powyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest katalogiem otwartym.

W konsekwencji, dochód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach właściwych dla wybranej przez Pana formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli podatkiem liniowym, w części dotyczącej przysporzenia odpowiadającego posiadanemu przez Pana udziałowi w spółce jawnej.

Zatem, Pana stanowisko, należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem Pana pytania. Treść pytania/pytań wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji indywidualnej.

Ponadto, interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

 Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).