Obowiązek płatnika (spółki) w związku z wypłatą wynagrodzenia wspólnikowi. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.160.2022.2.MN

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.160.2022.2.MN

Temat interpretacji

Obowiązek płatnika (spółki) w związku z wypłatą wynagrodzenia wspólnikowi.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

jest nieprawidłowe w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą wynagrodzenia wspólnikowi X;

jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 czerwca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą w Polsce. Spółka zarejestrowana jest w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT). Spółka zajmuje się produkcją (...).

Zgodnie z § 10 umowy Spółki:

1.„Wspólnik X zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Spółki usług projektowych, w szczególności projektowania graficznego, a także dokonywania wycen dla klientów Spółki. Świadczenie to będzie wykonywane co najmniej 3 (trzy) razy w tygodniu, w wymiarze 8 (ośmiu) godzin dziennie.

2.Wspólnikowi X za wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 2 powyżej będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 4.800 zł (cztery tysiące osiemset złotych) brutto, wypłacane do 10-go (dziesiątego) dnia każdego miesiąca przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Wspólnika.

3.Wspólnik Y zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Spółki usług związanych z zarządzaniem rozliczeniami, a także do wystawiania faktur dla klientów Spółki. Świadczenie to będzie wykonywane co najmniej 1 (jeden) raz w tygodniu, w wymiarze 8 (ośmiu) godzin dziennie.

4.Wspólnikowi Y za wykonywanie świadczeń, o których mowa w ust. 4 powyżej będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 1.800 zł (jeden tysiąc osiemset złotych) brutto, wypłacane do 10-go (dziesiątego) dnia każdego miesiąca, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Wspólnika”.

W związku z powyższym, na mocy powyższych postanowień umowy Spółki wspólnicy zostali zobowiązani do wykonywania na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Uzupełnieniu wniosku

Wspólnicy Spółki są obecnie jej członkami zarządu. Za wykonywanie funkcji członka zarządu wspólnicy nie otrzymują od Spółki wynagrodzenia. Ponadto jeden ze wspólników Spółki wykonuje również dla Spółki czynności – tworzenie projektów graficznych, na podstawie zawartej ze Spółką umową zlecenia.

Jeden ze wspólników zobowiązany do powtarzających się świadczeń nie prowadzi działalności gospodarczej. Natomiast drugi ze wspólników zobowiązany do powtarzających się świadczeń prowadzi działalność gospodarczej w formie spółki cywilnej w branży gastronomicznej, która w żadnym stopniu nie pokrywa się z działalnością Spółki.

Wspólnicy zgodnie z umową spółki są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki usług projektowych, w szczególności projektowania graficznego, a także dokonywania wycen dla klientów Spółki, zarządzania rozliczeniami i wystawiania faktur VAT. W umowie spółki zostało wskazane, że wymienione świadczenia będą wykonywane przez wspólników co najmniej 3 razy w tygodniu, w wymiarze 8 godzin dziennie. Inne obowiązki nie zostały wskazane. Nie są to świadczenia polegające np. na wykonywaniu dostaw określonego rodzaju towarów, odpłatnym zbywaniu rzeczy. Świadczenia polegają na wykonywaniu usług projektowych, a także dokonywaniu wycen dla klientów Spółki oraz zarządzaniu rozliczeniami i wystawianiu faktur VAT.

Zarządzanie rozliczeniami należy rozumieć jako:

proponowanie konkretnej metody płatności w zależności od klienta i wielkości zamówienia biorąc pod uwagę zbliżające się wydatki dla spółki, czyli dostosowywaniu terminu płatności pod konkretne zamówienie,

poprawne wystawienie faktur VAT oraz pilnowanie terminów płatności zawartych na fakturach, a także jeśli jest to konieczne to przypominanie o terminie przelewu, na samym końcu przekazanie dłużnika do windykacji,

jeśli chodzi o wydatki ponoszone przez Spółkę to np. w przypadku potrzeby większego zamówienia zakupowego odpowiednie dostosowanie terminu i rodzaju płatności zgodnie z nadchodzącymi oczekiwanymi wpływami na konto,

prowadzenie budżetu firmowego, planowanego oraz faktycznego,

przeliczanie opłacalności konkretnych zrealizowanych zamówień względem kosztów w celu optymalizacji finansowej, przynajmniej raz w tygodniu.

Wszystkie faktury dla klientów spółki są wystawiane przez wspólnika Y. Podstawą dla wyodrębnienia akurat tych czynności, które ma świadczyć wspólnik Y były wysokie kompetencje, doświadczenie w prowadzeniu biznesu oraz wielka odpowiedzialność za powierzone zadanie. Jest to czynność, która wymaga cierpliwości, aby z jednej strony nie ucierpiały finanse spółki, a z drugiej strony nie zostały nadszarpnięte relacje z klientami spółki.

W odniesieniu do wspólnika X wskazano, że w ramach pobieranego wynagrodzenia wykonuje projekty, za które spółka nie pobiera dodatkowej opłaty, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Dotyczy to w szczególności projektów, których czasu wykonania nie da się oszacować ze względu na nieskończoną ilość zmian przez klientów zarówno przed wykonaniem prototypu, jak i po jego wykonaniu. Przez wspólnika X są wykonywane wyceny dla wszystkich klientów.

Podstawą do wyodrębnienia akurat tych czynności, które ma świadczyć wspólnik X było doświadczenie w tym obszarze oraz możliwość wykorzystania wcześniejszego doświadczenia projektowego zdobytego w tej branży, jak i również doświadczeń produkcyjnych co znacznie skraca późniejszy czas realizacji zamówienia. Natomiast odnośnie wycen: skomplikowanie materiałów wymaga ogromnej wiedzy od wspólnika X, propozycja ewentualnej zmiany lub doboru materiału przez klienta są kluczowe dla wykonania poprawnej wyceny, tak żeby była konkurencyjna.

Wspólnicy zgodnie z umową spółki są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki usług projektowych, w szczególności projektowania graficznego, a także dokonywania wycen dla klientów Spółki. W tym miejscu należy wskazać, że doświadczenie zdobyte we wcześniejszej pracy pozwala wspólnikowi X na wykonywanie projektów w programach graficznych, również rysowanie od podstaw wzorów tabliczek, a także przerabianie projektów wysłanych przez klientów.

W przypadku wycen jest to jeden z ważniejszych obszarów, ponieważ tutaj trzeba wziąć pod uwagę, kto składa zamówienie i odpowiednio dostosować cenę do zamawiającego. Inna cena będzie dla firmy, która zamawia jednorazowo, a inna dla firmy z potencjałem na kolejne zamówienia, oprócz tego trzeba wybadać czego potrzebuje klient i odpowiednio dobrać materiał.

Czas i miejsce nie są określone i nie ma takiej potrzeby, zadania powierzone wspólnikom nie zobowiązują ich do ich realizacji w konkretnym miejscu i czasie. Każdy ze wspólników opisane czynności świadczy osobiście.

Spółka nie jest w stanie finansowo zabezpieczyć się materiałowo na każdą wycenę, w związku z czym jest niezbędna osoba kontrolująca przychody, która zna priorytety spółki. Natomiast dokonywanie wycen, a co za tym idzie konsultacje materiałowe z klientem wymagają wiedzy, którą trudno zdobyć bez wieloletniego doświadczenia w tej branży.

Wspólnicy nie korzystają w zakresie świadczonych usług z pomocy, niemniej jednak mogą korzystać, ale tylko w ograniczonym zakresie, z uwagi na posiadanie niezbędnej i fachowej wiedzy. Pośrednictwo i zatrudnianie osób trzecich nie jest brane pod uwagę na tym etapie.

Wspólnicy nie powierzają i nie mogą powierzyć bez długotrwałego przygotowania i pełnej kontroli nad pracą takiej osoby, są to 2 obszary o znaczeniu strategicznym, kompetentna osoba od wycen i projektów daje nadzieję na pozyskanie klienta, pilnowanie i rzetelna obsługa płatności jest warunkiem koniecznym do rozwoju spółki.

Wspólnicy w zakresie świadczonych usług:

nie mają bezpośredniego przełożonego, dobro spółki jest tutaj jedynym wyznacznikiem,

nie są zależni od żadnego innego podmiotu,

Spółka:

jest jedynym podmiotem ponoszącym ryzyko,

ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich,

kontroluje i ponosi odpowiedzialność za miejsce, w którym prace, usługi są wykonywane.

W umowie spółki są określone minimalne wymagania czasowe co do konkretnych świadczeń przez wspólników, nie jest to jednak sztywna rama czasowa, jeśli na konkretne zadanie potrzeba więcej czasu wspólnik to realizuje.

Spółka nie ma uprawnień

do instruowania wspólników odnośnie do sposobu, w jaki praca powinna być wykonywana,

do ustalania godziny pracy, czasu przerw, „urlopów” wspólników,

do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z pracą wspólników – nie ma takiej potrzeby, wspólnicy wykonują swoją prace z należytą starannością oraz zawsze dla dobra spółki.

Wspólnicy wykonując pracę, świadcząc usługi są zobowiązani do określonego działania, zawsze rezultatem ma być zwiększenie przychodu spółki, pozyskanie klienta, a także rozliczenie przez spółkę całej transakcji, czyli oznaczenia faktury jako zapłacona w programie księgowym.

Spółka udostępnia wspólnikom urządzenia i materiały konieczne do wykonywania czynności.

Pytania

Czy Wnioskodawca będzie pełnił rolę płatnika podatku dochodowego w przypadku wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników, których udziały są obciążone obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei art. 10 ust. 1 analizowanej ustawy określa w sposób enumeratywny źródła przychodów w pkt 9 wyszczególniając "inne źródła".

Kategoria ta została doprecyzowana w art. 20 ust. 1 analizowanej ustawy, który stanowi że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Konstrukcja powyższego przepisu wskazuje, iż definicja przychodu z innych źródeł stanowi katalog otwarty. Wynika to z faktu, iż ustawodawca formułując przepis posłużył się zwrotem "w szczególności", co oznacza, że wskazał on jedynie na przykładowe przychody, które zaliczane są jako przychody z innych źródeł.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego należy wskazać, że wspólnicy Spółki, których udziały zostały obciążone obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, zobowiązani są do wykonywania usług projektowych oraz usług związanych z zarządzaniem rozliczeniami.

Wysokość wynagrodzenia oraz terminy jego wypłaty określone zostały w umowie Spółki.

W tym miejscu należy wskazać, że regulacja art. 176 § 2 Kodeksu spółek handlowych stanowiąca normę bezwzględnie obowiązującą stanowi, iż w umowie Spółki nie można ustanowić, że przedmiotowe świadczenia mają charakter nieodpłatny. Potencjalnie jest zatem możliwe, że wspólnik nie będzie brał udziału w podziale zysku Spółki, otrzymując tym samym wynagrodzenie za spełnienie powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Wynika to w szczególności z faktu, iż w zamian za wypłacone wynagrodzenie Spółka uzyskuje ekwiwalentne świadczenia.

Wobec przedstawionego charakteru prawnego wynagrodzenia wynikające z obowiązku wykonywania przedmiotowych świadczeń przez wspólników na rzecz Spółki należy kwalifikować jako przychody z innych źródeł określone w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potwierdzenie powyższego podejścia znajduje odzwierciedlenie w utrwalonej praktyce organów podatkowych. Tytułem przykładu Spółka pragnie przytoczyć:

interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 sierpnia 2018 r. nr 0112-KDIL3-1.4011.311.2018.2.AG, w której organ stwierdził że:

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że otrzymane przez wspólników wynagrodzenie z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki będzie stanowić dla nich przychód z "innych źródeł", o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lutego 2019 r. nr 0115-KDIT2-1.4011.475.2018.4.MT, w której organ potwierdził następujące stanowisko wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że wynagrodzenie, które będą otrzymywać Akcjonariusze z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na jej rzecz będzie stanowić dla nich przychód z "innych źródeł", o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego Spółka w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie obowiązana w charakterze płatnika do pobrania podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród których wyróżniamy m.in.:

działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2);

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7);

inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9).

Stosownie do treści art. 13 pkt 8 omawianej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c)przedsiębiorstwa w spadku

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W myśl art. 20 ust. 1 analizowanej ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.

Określając obowiązki płatnika należy w pierwszej kolejności dokonać kwalifikacji do właściwego źródła przychodów osiąganych przez wspólników zobowiązanych do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy – w przypadku świadczonych usług przez wspólnika X, który:

zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Spółki usług projektowych, w szczególności projektowania graficznego, a także dokonywania wycen dla klientów Spółki,

tworzenie projektów graficznych dokonuje na podstawie zawartej ze Spółką umową zlecenia,

jak wynika z uzupełnienia wniosku – w odpowiedzi na pytanie dotyczące wykonywania przez wspólnika X konkretnych prac/czynności/usług – świadczy wyłącznie usługi projektowania graficznego, a także dokonywania wycen, bez wskazania że dokonuje przeniesienia autorskich praw majątkowych do stworzonych projektów czy wycen,

osiągany przez niego przychód należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w odniesieniu do wymienionego w opisie okoliczności faktycznych sprawy zakresu powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika Y, który wykonuje usługi związane z zarządzaniem rozliczeniami oraz wystawia faktury dla klientów Spółki, wynagrodzenie, które otrzymuje z tego tytułu stanowi dla niego przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 analizowanej ustawy.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Według art. 42 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika wykonują swoje zadania - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

W myśl art. 42a ww. ustawy:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Wobec powyższego:

wypłata wspólnikowi X wynagrodzenia z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki w zakresie projektowania graficznego i wycen, które kwalifikuje się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście powoduje, że są Państwo zobowiązani do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy oraz do przesłania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku podatkowym (PIT-11),

wypłata wynagrodzenia wspólnikowi Yz tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki w zakresie usług związanych z zarządzaniem rozliczeniami oraz wystawianiem faktur dla klientów Spółki, które kwalifikuje się do przychodów z innych źródeł, nie powoduje po Państwa stronie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy czym, stosownie do treści art. 42a ww. ustawy, mają Państwo obowiązek wystawienia dla wspólnika informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za rok, w którym dojdzie do faktycznej zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).