Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX). - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4011.406.2022.2.MKA

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.406.2022.2.MKA

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 czerwca 2022 r. (wpływ 17 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest programistą prowadzącym jednoosobową działalność. Działalność rozlicza w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów według zasad opodatkowania liniowego. Działalność Wnioskodawcy dotyczy tworzenia oprogramowania komputerowego od samego początku oraz tworzenia nowych funkcjonalności w istniejącym oprogramowaniu (rozwijanie istniejącego oprogramowania). Realizuje projekty w zakresie opracowywania nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, systemów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produktów programistycznych. W każdym przypadku, zakres prac obejmuje ustalenie z Klientem zakresu działania nowego oprogramowania lub wymaganych zmian w istniejącym oprogramowaniu, zaprojektowanie i wytworzenie nowego oprogramowania, przetestowanie go (zazwyczaj wraz z Klientem) oraz wdrożenie opracowanych produktów (uruchomienie oprogramowania we wskazanym przez Klienta miejscu).

Różnorodność klientów, ich branż oraz specyfiki ich wymagań powoduje, że za każdym razem produkt w postaci wytworzonego oprogramowania musi być tworzony od początku gdyż w znacznym stopniu odbiega od innych wytworzonych wcześniej produktów. Umowa z klientem obejmuje przenoszenie praw autorskich wytworzonego/ulepszonego oprogramowania. Przenoszenie praw autorskich jest elementem umowy i nie podlega dodatkowemu wynagrodzeniu. W ramach działalności Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.).

Całość działalności wyczerpuje definicje prac rozwojowych, gdyż obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich. W przypadku ulepszania (rozwijania) oprogramowania właścicielem praw autorskich do ulepszanego oprogramowania jest za każdym razem Zamawiający. W wyniku wytwarzania lub rozwijania oprogramowania tworzone są nowe algorytmy i kody w językach programowania, dzięki czemu tworzone są nowe funkcjonalności jako nowe oprogramowanie lub nowe funkcje istniejącego oprogramowania. Użyteczność/funkcjonalność tworzonego/rozwijanego oprogramowania ulega rozszerzeniu/poprawieniu. Wszystkie zlecenia Wnioskodawca realizuje samodzielnie w miejscu i czasie wybranym przez siebie. Realizacja prac nie jest nadzorowana. Ocena zgodności zamówienia z produktem jest zawsze realizowana w ramach testów odbiorowych produktu po wytworzeniu uzgodnionej funkcjonalności. Projekty zawsze realizowane są zgodnie z uznanymi metodologiami prowadzenia projektów informatycznych (np. Prince2) co wskazuje na systematyczność prowadzonych prac rozwojowych.

Realizowane prace można podzielić na następujące etapy:

1.Planowanie, analiza i projektowanie oprogramowania – szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego Klienta lub użytkownika/ów programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań; na koniec etapu ustalany jest zakres funkcjonalny wytwarzanego oprogramowania.

2.Praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja – tworzenie nowych lub ulepszanie/rozwijanie istniejących funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Klienta lub użytkownika/ów programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i niezbędnych technologii. Wytworzenie oprogramowania. Przeprowadzenie testów jednostkowych oraz integracyjnych weryfikujących poprawność funkcjonalną oprogramowania na etapie jego tworzenia oraz zapewniające możliwość wykonania testów regresyjnych po wprowadzeniu koniecznych usprawnień, poprawek, czy też optymalizacji w kodzie źródłowym zidentyfikowanych na etapie testów systemowych, wydajnościowych, obciążeniowych lub klienckich testów akceptacyjnych.

3.Wsparcie Klienta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.

W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe – utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm. – dalej jako „ustawa o PAIPP”) będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Każdy ze wskazanych powyżej efektów prac (wytworzenie nowego oprogramowania lub rozwinięcie/modyfikacja istniejącego) stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wytwarzanie w wyniku działalności Wnioskodawcy, rozwiązań dedykowanych wyłącznie potrzebom Klienta lub konkretnego użytkownika/ów, kompatybilnych z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności, wskazuje jednoznacznie na niepowtarzalność wytworzonego programu. W celu wytworzenia oprogramowania (nowego lub zmienionego) Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych systemów i aplikacji. Wytwarzane Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która skupiona jest na wytwarzaniu, rozwijaniu programów komputerowych, Wnioskodawca ponosi następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:

1.koszt usługi księgowej i doradczej. Koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Koszt ten jest nieodzowny, jeśli wytwarzane oprogramowanie ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Również należy podkreślić, że prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej;

2.koszt zakupu sprzętu elektronicznego. Należy podkreślić, iż zakup sprzętu elektronicznego (np. telefon, komputer, monitor, drukarka, inne podzespoły elektroniczne) to koszty stałe, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej jako programista. Tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu elektronicznego, który wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu;

3.koszt usług telekomunikacyjnych. Abonament telefoniczny umożliwia konsultację z kontrahentami, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań. Natomiast koszt opłaty za Internet zapewnia Wnioskodawcy szybkie i stabilne łącze, które to jest wręcz nieodzowne w dzisiejszej pracy programisty (tworzenie kodu, algorytmów) m.in. umożliwia zdalny kontakt z klientem lub innymi informatykami, pozwala na znalezienie informacji na temat powstałych błędów, testowanie tworzonego oprogramowania, szybkie dzielenie się efektami swojej pracy. Również dzięki niniejszemu wydatkowi Wnioskodawca ma dostęp do wszelakich źródeł wiedzy, np. dokumentacji, publikacji, materiałów konferencyjnych. Nie można zapominać, że stałe łącze otwiera Wnioskodawcy przestrzeń do zdobywania nowej wiedzy, klientów, czy przekazywania owoców swojej pracy. Oprogramowanie zarówno w procesie jego produkcji, jak i dalszego funkcjonowania wykorzystuje dostęp do sieci. Jego wytworzenie, testowanie i dalsze wykorzystywanie nie byłoby możliwe bez Internetu. W świetle powyższego Wnioskodawca zmuszony jest do zapewnienia łączności sprzętu komputerowego i elektronicznego z siecią internetową;

4.składki na ubezpieczenia społeczne. Wnioskodawca pod pojęciem poniesienia kosztów na „składki na ubezpieczenia społeczne” rozumie takie wydatki jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Wnioskodawcy przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. Również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Wnioskodawcę, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć jego zdolność zawodową;

5.koszt użytkowania samochodu. Koszty związane z użytkowaniem samochodu (np. paliwo, ubezpieczenie, serwis, raty leasingowe) umożliwiają Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Podkreślić należy, iż użytkowanie samochodu jest wprost związane z wytworzeniem, rozwinięciem, oprogramowania lub jego części (kwalifikowane IP);

6.koszty delegacji. Koszty związane z dojazdem do Klienta w przypadku gdy realizacja prac (konsultacja z Klientem, testy w siedzibie Klienta) wymaga obecności w siedzibie Klienta znajdującej się poza miejscem prowadzenia działalności.

W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do Oprogramowania wytworzonego przez Niego. W wyniku czego wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej uznawane są za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, tj. wydatki bezpośrednio związane z wytworzeniem poszczególnych praw własności intelektualnej. Wniosek ten odnosi się do stanu faktycznego w ramach którego wykonywane są zlecane prace programistyczne opisane powyżej dla jednego Podmiotu (Zleceniodawcy), który prowadzi swoją działalność na terenie Polski i Wnioskodawca zamierza stosować skutki tej decyzji również do zdarzenia przyszłego polegającego na kontynuacji współpracy z aktualnym Zamawiającym do momentu ustania tej współpracy, pod warunkiem, że dalsza współpraca będzie spełniała przesłanki wytwarzania/rozwijania oprogramowania komputerowego na tych samych zasadach (stan faktyczny nie zostanie zmieniony). Co do zasady usługi programistyczne są świadczone na terenie Polski.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca wskazuje, że wniosek dotyczy dochodów za okres od 1 stycznia 2019 r. do momentu zakończenia współpracy z aktualnym zleceniodawcą (bieżąca umowa trwa i jest na czas nieokreślony).

Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich w związku z realizacją bieżącej umowy.

Od początku współpracy z aktualnym Zleceniodawcą (od 1 czerwca 2016 r.) Wnioskodawca prowadzi na Jego rzecz prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Opisane powyżej prace rozwojowe nie obejmują działalności rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do oprogramowania objętego umową. Prace rozwojowe opisane powyżej Wnioskodawca prowadzi od 1 czerwca 2016 r. w trybie ciągłym (z uwzględnieniem krótkich przerw na odpoczynek).

Prace rozwojowe dotyczą wytwarzania nowego, bardziej innowacyjnego, ulepszonego oprogramowania. Celem ich było/jest stworzenie oprogramowania dostosowanego do wymagań Klienta lub konkretnych użytkowników (wskazanych przez Klienta). Prace były/są realizowane poprzez: przeanalizowanie wymagań Klienta (lub użytkowników), zaplanowanie i zaprojektowanie nowego, bardziej innowacyjnego lub ulepszonego oprogramowania; wytworzenie nowego, bardziej innowacyjnego lub ulepszonego oprogramowania; wdrożenie wytworzonego oprogramowania.

Realizowane przez Wnioskodawcę prace rozwojowe w całości kończą się pozytywnym wynikiem, w postaci nowego oprogramowania lub rozszerzenia funkcjonalności istniejącego oprogramowania. Prace są przekazywane w formie obiektów bazodanowych i kodu oprogramowania, który je (te obiekty bazodanowe) obsługuje, poprzez wgranie ich bezpośrednio na środowisko wskazane każdorazowo przez Kontrahenta.

Wnioskodawca nie wykorzystuje wyników swoich prac do własnej pracy/działalności.

W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowe, zmienione lub ulepszone: produkty, procesy oraz usługi.

Produkty wytworzone od 1 stycznia 2019 r. obejmują:

stworzenie systemu (…) (dla …) do wsparcia pracowników przy obsłudze (…), w zakresie zaprojektowania i wytworzenia procesu obsługi inwestycji wraz z niezbędnymi aplikacjami oraz wytworzeniem aplikacji mobilnej do wsparcia pracowników obsługujących (…);

stworzenie systemu (dla …) do wsparcia pracowników przy obsłudze platform wiertniczych, w szczególności zaprojektowanie i zaprogramowanie interfejsów wymiany danych z innymi systemami;

rozwój systemu (…) (dla firmy …) do wspierania pracowników przy obsłudze zgłoszeń serwisowych, poprzez zaprojektowanie i zaprogramowanie nowych procesów – projekt w trakcie realizacji;

rozwój systemu Testów automatycznych (dla firmy …) – projekt w trakcie realizacji;

rozwój systemu (…) (dla …) do wsparcia pracowników przy obsłudze systemów i sprzętu komputerowego(…), poprzez realizowanie bieżących potrzeb rozwojowych – projekt w trakcie realizacji.

W przyszłości Wnioskodawca będzie realizował prace rozwojowe polegające na zaprojektowaniu oraz stworzeniu nowych, zmienionych lub ulepszonych: produktów, procesów oraz usług.

Produkty, procesy i usługi wytworzone w ramach dotychczasowej działalności mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Ten nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter nie jest wynikiem działalności obejmującej prowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

W przypadku gdy Wnioskodawca rozwija oprogramowanie, nie jest właścicielem tego oprogramowania, współwłaścicielem ani użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej. Wszystkie prace rozwojowe realizuje na oprogramowaniu, którego właścicielem jest Klient.

Wnioskodawca nie jest użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.

Wnioskodawca nie nabywa praw własności kwalifikowanego IP, ani licencji wyłącznej do tego IP od właściciela zlecającego jego rozwinięcie, w związku z tym poniżej wskazuje:

rozwinięcie tego programu następuje na podstawie zlecenia otrzymanego pisemnie lub drogą mailową;

w wyniku rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej;

Wnioskodawcy przysługują/przysługiwały prawa autorskie do rozwinięcia oprogramowania wykonanego przez Wnioskodawcę, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do momentu przekazania majątkowych praw autorskich do Zleceniodawcy. Jeżeli Wnioskodawca rozwija oprogramowanie wytworzone przez siebie wcześniej to właścicielem majątkowych praw autorskich tego oprogramowania jest Zleceniodawca.

Umowa z Kontrahentem reguluje kwestię wynagrodzenia w następujący sposób: wycinek paragrafu 1: (…)

Wycinek paragrafu 7: „Za świadczenie usług objętych przedmiotem niniejszej Umowy Zleceniobiorcy przysługuje, płatne za okresy miesięczne wynagrodzenie … .”

Wycinek paragrafu 10: „Miesięczne wynagrodzenie, … obejmuje równocześnie wynagrodzenie z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych … .”

Umowa z Kontrahentem przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe. Zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po przesłaniu miesięcznego raportu o wykonanych pracach.

Umowa zawiera zapis, zgodnie z którym wszystkie prawa autorskie wytworzone w ramach realizacji umowy są przenoszone na Kontrahenta w momencie ich przekazania, to jest wgrania oprogramowania na wskazane przez Klienta środowisko. Na gruncie umowy z Kontrahentem przeniesienie przez wnioskodawcę na Kontrahenta praw do konkretnego efektu pracy Wnioskodawcy jest powiązane z wypłatą wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy.

Faktury, które Wnioskodawca wystawia na rzecz Kontrahenta nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Kontrahenta. Jest to spowodowane zapisem umowy, zgodnie z którym wszystkie prawa autorskie wytworzone w ramach realizacji Umowy są przenoszone na Kontrahenta w momencie ich przekazania, to jest wgrania oprogramowania na wskazane przez Klienta środowisko. Odrębny zapis umowy określa, że miesięczne wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich na Zleceniodawcę.

Umowa zawiera zapis, zgodnie z którym wszystkie prawa autorskie wytworzone w ramach realizacji umowy są automatycznie przenoszone na Kontrahenta w momencie ich przekazania, to jest wgrania oprogramowania na wskazane przez Klienta środowisko.

Wydatki na zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. komputer, telefon, monitor, drukarka, inne podzespoły elektroniczne) to „koszty stałe” w takim rozumieniu, że Wnioskodawca musi je ponosić niezależnie od wielkości przychodów w danym okresie rozliczeniowym. Część z tych kosztów realizowana jest cyklicznie (np. miesięczna opłata za telefon czy internet), inne w zależności od potrzeb (nowy sprzęt komputerowy, oprogramowanie, szkolenia, …) tj. w momencie gdy jest on potrzebny do wytwarzania nowych kwalifikowanych IP.

Od początku współpracy z aktualnym kontrahentem (od 1 czerwca 2016 r.) Wnioskodawca prowadzi zmierzającą do wytworzenia, rozwinięcia lub modyfikacji kwalifikowanego IP, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Ww. ewidencja jest prowadzona przez Wnioskodawcę na bieżąco, od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazuje, że wniosek dotyczy stanu faktycznego oraz jednego zdarzenia przyszłego.

Pytanie

Czy na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego, w ramach działalności Wnioskodawcy związanej z wytwarzaniem nowego lub poprawionego oprogramowania, w zakresie w którym wiąże się to z powstaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej, Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% zgodnie z art. 30ca i art. 30cb Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r.?

Pana stanowisko w sprawie

Na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego Wnioskodawca ocenia, że część działalności związana z wytwarzaniem nowego lub poprawionego oprogramowania, w zakresie w którym wiąże się to z powstaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej, polega na działalności badawczo-rozwojowej i podlega preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% zgodnie z art. 30ca i art. 30cb Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi pełną (niezależną od podatkowej) ewidencję czasu pracy poświęconego na wszystkie prace rozwojowe (przypisanie czasu do wytwarzanego oprogramowania a co za tym idzie powstałego prawa własności intelektualnej). Ewidencja ta pozwala w sposób jednoznaczny przypisać koszty do wytarzanych produktów w postaci nowych lub zmienionych programów komputerowych. Ewidencja ta prowadzona jest od początku prowadzenia działalności (od roku 2016). Co za tym idzie uzasadnione jest zastosowanie preferencyjnej stawki podatku (IP Box) od momentu jej wprowadzenia (od roku 2019).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z  2021 r. poz. 1128 ze. zm.):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie do art. 30ca ust. 4 omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a-prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d. od podmiotu niepowiązanego.

c-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego,

d-nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww. ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z  art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Zgodnie z art. 30ca ust. 11 ww. ustawy :

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w  którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

W myśl z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a  w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o  których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Na podstawie art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o  których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Stosownie do art. 30cb ust. 3 cytowanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie  jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z  rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na  zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, szczególne  obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie obejmuje wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku oraz jego uzupełnieniu, wynika że:

1.tworzy i rozwija Pan oprogramowanie komputerowe w ramach indywidualnej działalności gospodarczej;

2.tworzy i rozwija Pan oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3.wytwarzane i ulepszane przez Pana oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

4.dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia autorskiego prawa majątkowego do wytworzonego, rozwijanego i ulepszanego oprogramowania;

5.faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahenta nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta, zgodnie z zapisem umowy;

6.prowadzi Pan „na bieżąco” i„od początku” (od 1 czerwca 2019 r.) realizacji działalności opisanej we wniosku zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku wskazał Pan jednoznacznie, że dokonuje Pan przeniesienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tak, więc dochód z tego tytułu jest dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W art. 30ca ust. 7 ustawy, ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich ustawodawca wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika.  Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego kontrahenta. W toku realizowanych prac, podatnik wytwarza utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa  do wytworzonych utworów, a podatnik je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie. Tak, więc należności otrzymywane z tego tytułu są dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 11 ustawy PIT :

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiąganych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać w zeznaniach podatkowych od 2019 r. do momentu zakończenia współpracy z aktualnym Zleceniodawcą (pod warunkiem, że dalsza współpraca będzie spełniała przesłanki wytwarzania/rozwijania oprogramowania komputerowego na tych samych zasadach).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, należy zauważyć, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).