skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości - Interpretacja - 011KDIPT2-2.4011.1050.2021.1.DA

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 011KDIPT2-2.4011.1050.2021.1.DA

Temat interpretacji

skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca wraz ze swoim ojcem jest właścicielem nieruchomości gruntowej, tj. działki oznaczonej numerem ewidencyjnym A o łącznym obszarze 1,0400 ha, położonej w miejscowości …, gmina …, powiat …, województwo …, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w …, VI Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą nr … (dalej: „Nieruchomość” lub „Działka”).

Wnioskodawca oraz Jego ojciec są współwłaścicielami Nieruchomości w częściach ułamkowych. Wnioskodawca jest właścicielem udziału 1/4 części we własności Nieruchomości w wyniku zawarcia umowy darowizny z 25 października 2007 r. Ojciec Wnioskodawcy jest właścicielem udziału 3/4 części we własności Nieruchomości. Udział we własności Nieruchomości został nabyty przez ojca Wnioskodawcy w wyniku umowy sprzedaży z 23 marca 1981 r., umowy darowizny i przekazania gospodarstwa rolnego z 28 stycznia 1988 r., umowy darowizny z 25 października 2007 r. oraz umowy majątkowej małżeńskiej z 4 października 2007 r. Innymi słowy, Działka jest majątkiem prywatnym i stanowi szeroko pojęty majątek rodzinny. Działka nigdy nie była przedmiotem najmu, dzierżawy, bądź jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej i nie jest też w posiadaniu osób trzecich. Nieruchomość jest niezabudowana.

Obszar, na którym znajduje się Nieruchomość, w obowiązującej Uchwale … Rady Gminy … z dnia 28 września 2017 r. (Dziennik Urzędowy Województwa … z 8 grudnia 2017 r. poz. ... w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów położonych we wsi … w Gminie … - przeznaczony jest pod zabudowę usługową i obiekty produkcyjne oraz składy i magazyny.

Wnioskodawca oraz Jego ojciec nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego w myśl art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym w związku z dzierżawą nieruchomości niebędącej przedmiotem tego wniosku. Nieruchomość będąca przedmiotem tego wniosku jest elementem majątku prywatnego Wnioskodawcy. Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawcy, nie była również środkiem trwałym w działalności. Stanowi element majątku prywatnego Wnioskodawcy. Na Nieruchomości nie była również prowadzona działalność rolnicza.

Wnioskodawca i Jego ojciec zawarli z zainteresowanym kupnem - spółką … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (dalej: „Spółka”) przedwstępną umowę sprzedaży Działki.

Wraz z zawarciem umowy przedwstępnej sprzedaży Działki, w oparciu o jej zapisy Wnioskodawca wraz ze swoim ojcem udzielili Spółce ograniczonego prawa do dysponowania Nieruchomością dla celów koniecznych do uzyskania decyzji zatwierdzających projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę oraz osobom fizycznym działającym na rzecz Spółki pełnomocnictw do:

-uzyskiwania wypisów i wyrysów z rejestru gruntów dotyczących Działki,

-wyłączenia gruntów Działki z produkcji rolnej i złożenia oświadczenia o wartości rynkowej dla tego celu,

-uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,

-uzyskania warunków przyłączenia do sieci, uzgodnienia projektów instalacji, przyłączy i sieci oraz zawarcia umów przyłączeniowych bądź wszelkich porozumień w zakresie przyłączenia planowanej na Działce przez Spółkę inwestycji,

-uzgodnienia z właściwym organem projektu robót geologicznych oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, w tym wykonania robót geologicznych,

-uzgadniania projektów z właściwym organem w zakresie: udokumentowanego złoża kopaliny pospolitej, terenów zdrenowanych, urządzeń melioracyjnych i wodnych, w tym uzyskania wszelkich opinii, zezwoleń w tym zakresie,

-uzyskania od właściwego organu pozwoleń wodnoprawnych niezbędnych dla planowanej inwestycji,

-uzyskanie opinii komunikacyjnej, uzgodnienia zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego, uzyskania decyzji na lokalizację zjazdu oraz zatwierdzenia konstrukcji zjazdu, zatwierdzenie stałej organizacji ruchu oraz innych czynności niezbędnych do wykonania dokumentacji drogowej, w tym zawarcie umowy bądź porozumienia z właściwym zarządcą drogi, w której to umowie bądź porozumieniu zostaną określone warunki komunikacyjne inwestycji,

-przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntu,

-uzyskania innych dokumentów wymaganych przepisami jakie okażą się niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę inwestycji.

Celem udzielonego pełnomocnictwa jest umożliwienie Spółce przeprowadzenia czynności niezbędnych do uzyskania pewności, że realizacja planowanej inwestycji będzie możliwa. Inwestycja polegająca na wniesieniu budynków lub budowli będzie realizowana dopiero po zawarciu umowy przyrzeczonej.

Przedmiotowy wniosek Wnioskodawca składa w celu potwierdzenia konsekwencji podatkowych planowanej sprzedaży Nieruchomości w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca podkreśla, że w zakresie konsekwencji VAT, wraz ze swoim ojcem i Spółką złożyli wniosek wspólny.

Pytanie

Czy wynagrodzenie uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży udziału 1/4 części we własności Nieruchomości wobec upływu pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawca dokonał ich nabycia, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie uzyskane przez Niego ze sprzedaży udziału 1/4 części we własności Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i Wnioskodawca nie będzie zobligowany do zapłaty podatku dochodowego od wynagrodzenia uzyskanego ze sprzedaży udziałów w Nieruchomości.

Informacje ogólne - źródła przychodu

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) zawiera katalog źródeł przychodów. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in.:

-pozarolnicza działalność gospodarcza;

-odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle art. 10 ust. 2 ustawy o PIT, regulacji wynikających z ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1)na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;

2)w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

3)składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Wskazane wyłączenia nie mają jednak, zastosowania do sytuacji Wnioskodawcy. Nieruchomość nigdy nie stanowiła bowiem majątku na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a sama sprzedaż Nieruchomości nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, lecz stanowi sprzedaż majątku prywatnego Wnioskodawcy.

Sprzedaż działki jako rozporządzenie majątkiem prywatnym

Nie ulega wątpliwości, że od daty nabycia przez Wnioskodawcę udziału 1/4 części we własności Nieruchomości (licząc upływ czasu w sposób określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT) upłynęło co najmniej pięć lat. Tym samym, już od wielu lat Wnioskodawca spełnia ww. kryterium czasowe. Wnioskodawca uważa również, że sprzedaż Nieruchomości stanowi sprzedaż majątku prywatnego i nie jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej.

Przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Powyższe wskazuje, że nie stanowi działalności gospodarczej sprzedaż udziałów w Nieruchomości, która nigdy nie stanowiła składnika majątkowego przedsiębiorstwa pochodzącego z majątku prywatnego. Nie spełnia bowiem powołanych kryteriów działalności gospodarczej.

W konsekwencji przychód pochodzący ze sprzedaży Nieruchomości nie może być klasyfikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o P1T.

Z tych też względów, przychód uzyskany ze sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skoro od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia przez Wnioskodawcę udziału 1/4 części we własności Nieruchomości, upłynął okres znacznie dłuższy niż pięć lat, przychód ze sprzedaży Nieruchomości przez Wnioskodawcę i Jego ojca nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe konkluzje znajdują jednoznaczne potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 lipca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.439.2020.1.BO, podkreślono, że: „W przedmiotowej sprawie całokształt okoliczności, ich zakres, stopień zaangażowania wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Tym samym sprzedaż przez Zainteresowanych ww. udziału 1/2 części w nieruchomości gruntowej będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Zainteresowani zbywając przedmiotowe udziały w nieruchomości gruntowej będą korzystali z przysługującego Im prawa do rozporządzania tym majątkiem. Reasumując należy stwierdzić, że przychód ze sprzedaży wskazanego we wniosku udziału 1/2 części w nieruchomości gruntowej nie będzie dla Zainteresowanych przychodem z działalności gospodarczej, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej. W związku z tym, że odpłatne zbycie przez Zainteresowanych przedmiotowego udziału 1/2 części w nieruchomości gruntowej planowane jest po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży udziału 1/2 części w nieruchomości gruntowej nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”.

Tożsame konkluzje wynikają z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 marca 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.903.2020.2.RS: „(…) planowana sprzedaż będzie incydentalna i nie nastąpi w ramach działalności handlowej, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki podatkowe planowanej sprzedaży nieruchomości należy zatem rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy. W konsekwencji, z uwagi na nabycie przedmiotowej nieruchomości w 2008 r., uznać należy, że termin, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych już upłynął i z tytułu tej transakcji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.”.

Tożsame stanowisko przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 września 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.620.2021.3.DA: „Podsumowując, opisanej we wniosku sprzedaży w odniesieniu do Nieruchomości nie można uznać za przejaw działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przychód ze sprzedaży nie będzie przychodem określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Zdaniem Zainteresowanych (w odniesieniu do pytania nr 2), stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W niniejszej sprawie Zainteresowani nabyli Nieruchomości w 2012 r., a sprzedaży dokonują w 2021 r., w związku z czym przesłanka upływu pięciu lat została niewątpliwie spełniona. Ponadto, jak wykazano powyżej, zbycie nie następuje w ramach działalności gospodarczej Zainteresowanych, w związku z czym zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”.

Brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego do osób fizycznych w związku ze sprzedażą Nieruchomości przez Wnioskodawcę potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 września 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.618.2021.1.TR: „Reasumując: na gruncie opisanego we wniosku stanu faktycznego, za rok nabycia przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawczynię Wnioskodawczyni w osobie jej matki należy uznać rok nabycia nieruchomości przez męża matki Wnioskodawczyni, tj. rok 1985. Zatem, należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął, ponieważ od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta przez spadkodawczynię Zainteresowanej (1985) do roku odpłatnego zbycia tejże nieruchomości przez Zainteresowaną (2021) upłynęło ponad pięć lat. Tym samym, rzeczone odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości odziedziczonej po matce nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ ww. pięcioletniego okresu. W konsekwencji, z rzeczonego tytułu Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ani do złożenia zeznania PIT-39 za rok 2021.”.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, przychód ze sprzedaży przez Niego udziału 1/4 części we własności Nieruchomości, w realiach szczegółowo przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT, a w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobligowany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu i rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

‒ prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

-zarobkowym celu działalności,

-wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

-prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem Nieruchomości, o której mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

W celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia czy planowana sprzedaż udziału 1/4 w przedmiotowej Nieruchomości będzie stanowiła dla Niego przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem udziału w ww. Nieruchomości.

Okoliczności przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego wskazują, że przedmiotowy udział w Nieruchomości nie został nabyty przez Wnioskodawcę dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie był w takiej działalności wykorzystywany. 

Zatem, skoro – jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego:

-Wnioskodawca jest właścicielem udziału 1/4 we własności Nieruchomości w wyniku zawarcia umowy darowizny z 25 października 2007 r.,

-Nieruchomość jest elementem majątku prywatnego Wnioskodawcy,

-Nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawcy, nie była również środkiem trwałym w działalności,

-na Nieruchomości nie była prowadzona działalność rolnicza,

-Nieruchomość jest niezabudowana i stanowi majątek rodzinny Wnioskodawcy,

-Działka nigdy nie była przedmiotem najmu, dzierżawy, bądź jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej, jak również nie znajduje się w posiadaniu osób trzecich;

-obszar, na którym znajduje się Nieruchomość, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznaczony jest pod zabudowę usługową i obiekty produkcyjne oraz składy i magazyny,

-Wnioskodawca oraz Jego ojciec nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego,

-Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym w związku z dzierżawą nieruchomości niebędącej przedmiotem tego wniosku,

-od dnia nabycia udziału 1/4 w przedmiotowej Nieruchomości upłynęło ponad pięć lat,

to należy uznać, że odpłatne zbycie udziału 1/4 w przedmiotowej Nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Powyższe potwierdza również to, że w związku z zamiarem sprzedaży ww. udziału w Nieruchomości Wnioskodawca nie poczynił żadnych działań zwiększających jej wartość w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży. Jedynie w związku z zawarciem umowy przedwstępnej Wnioskodawca udzielił pełnomocnictwa Spółce w celu umożliwienia jej przeprowadzenia czynności niezbędnych do uzyskania pewności, że realizacja planowanej przez Spółkę inwestycji będzie możliwa. W efekcie działania Wnioskodawcy nie można uznać za działalność handlową. Planowanej transakcji sprzedaży należy przypisać charakter prywatny, brak jest przesłanek do uznania, że mamy w tym przypadku do czynienia z działalnością gospodarczą.

Zachowanie Wnioskodawcy w odniesieniu do udziału 1/4 w przedmiotowej Nieruchomości wskazuje na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem. Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym, w wyniku planowanej sprzedaży udziału 1/4 w ww. Nieruchomości po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W odniesieniu do kwestii opodatkowania przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, wskazać należy, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

We wniosku wskazano, że będący przedmiotem przyszłej sprzedaży udział 1/4 w Nieruchomości został nabyty przez Wnioskodawcę na podstawie umowy darowizny zawartej 25 października 2007 r. Tym samym sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału 1/4 w opisanej we wniosku Nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jego nabycia.

W konsekwencji, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że planowane przez Wnioskodawcę odpłatne zbycie udziału 1/4 w Nieruchomości nabytego 25 października 2007 r. nie będzie mieć związku z działalnością gospodarczą i nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, zatem przychód z planowanej sprzedaży ww. udziału w Nieruchomości nie będzie stanowił dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Równocześnie należy stwierdzić, że planowane odpłatne zbycie udziału 1/4 w przedmiotowej Nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie przez Wnioskodawcę, a tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania podatkowego organ podatkowy uzna, że zdarzenie przyszłe opisane we wniosku różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).