Dotyczy wniesienia ZCP do nowej Spółki. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.140.2022.3.AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.140.2022.3.AK

Temat interpretacji

Dotyczy wniesienia ZCP do nowej Spółki.

Interpretacja indywidualna 

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowopowstałej Spółki z o.o.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2022 r. (data wpływu 14 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca od 12 października 2017 roku prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: (…), posiadającą numer NIP: (…), REGON: (…). W rejestrze przedsiębiorców CEiDG ujawniono względem Wnioskodawcy następujące kody działalności gospodarczej: 15.20.Z, 46.42.Z, 47.19.Z, 41.91.Z, 68.20.Z, 77.11.Z, 77.39.Z. Przeważająca działalność Wnioskodawcy to produkcja obuwia (kod PKD: 15.20.Z).

Wnioskodawca do wykonywania działalności wykorzystuje dział produkcji składający się z:

a) środki trwałe i wyposażenie służące do działalności produkcyjnej (3 wtryskarki surowca, samodzielna wspomagająca instalacja wentylacyjna, instalacja sprężonego powietrza oraz agregaty chłodnicze oraz agregaty olejowe - hydrauliczne, wózek widłowy, kontenery i urządzenia pomocnicze tj.: obcinarki, bandownice, drukarki 3D do tworzenia wzorów, wózki ręczne, sprzęt komputerowy do monitorowania produkcji),

b) zapasy towarów i materiałów do produkcji (surowce do produkcji, tj. granulat PCV oraz półprodukty wykorzystywane do produkcji (polar, materiał do ocieplenia, metki),

c) prawa i obowiązki z umów z kontrahentami związane z funkcją produkcyjną, tj. w szczególności: (1) umowy z dostawcami materiałów do produkcji, (2) umowy ubezpieczenia związane ze składnikami majątku wykorzystywanymi w funkcji produkcyjnej, (3) umowy z dostawcami mediów (energia elektryczna, energia cieplna, woda, odprowadzanie ścieków), umowy wywozu śmieci dla potrzeb funkcji produkcyjnej),

d) prawa do technologii produkcji;

e) prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów o pracę z pracownikami przypisanymi do funkcji produkcyjnej oraz zobowiązania wobec pracowników związane z tymi umowami oraz pozostałe zobowiązania związane ze stosunkami pracy przejętych pracowników;

f) prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń i zezwoleń (decyzji administracyjnych) związanych z funkcją produkcyjną (o ile ich przejście jest dopuszczalne na gruncie obowiązujących przepisów);

g) należności i zobowiązania wynikające z ww. umów w lit. c. oraz e. powyżej w zakresie w jakim nie zostaną uregulowane / spełnione przed wniesieniem aportu;

h) dokumentacja związana z funkcją produkcyjną i jej elementami;

i) wszelkie inne niewymienione wyżej materialne i niematerialne aktywa, prawa i obowiązki, wierzytelności, zobowiązania i inne składniki majątkowe związane z funkcją produkcyjną.

Dział produkcji składający się z wyżej opisanych elementów wykorzystywany jest do produkcji obuwia z tworzywa (z granulatu PCV). Granulat umieszczany jest we wtryskarkach, które następnie umieszczają materiał produkcyjny w przygotowanych formach, gdzie powstają konkretne sztuki obuwia gumowego (kalosze). Następnie przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi (obcinarki) poszczególne sztuki produktów nabierają ostatecznej formy. Ostatnim etapem produkcji jest uzupełnienie produktu o dodatkowe elementy (tj. o materiał ocieplenia, polar) i metkowanie. Do tego etapu dział produkcji wykorzystuje zakupione uprzednio półprodukty. Kolejnym etapem dla tego działu jest pakowanie i składowanie, do czego wykorzystywane są m.in. bandownice, wózki ręczne i wózki widłowe. Gotowy produkt trafia następnie do sprzedaży.

Wyżej opisany syntetycznie proces produkcji wymaga wykorzystania wszystkich elementów działu produkcji opisanych w pkt od a. do i. powyżej. Dział produkcji i jego elementy składowe są samowystarczalną częścią przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, który może spełniać funkcję produkcyjną, bez względu na nieruchomość, w której zostanie umieszczony, ze względu na to, że wyposażony jest w autonomiczną instalację wentylacyjną, instalację sprężonego powietrza oraz agregaty chłodnicze. Stan techniczny oraz budowa poszczególnych elementów nie determinuje obowiązku wykorzystania specjalnie przeznaczonych pomieszczeń lub hal produkcyjnych. Wyżej opisany dział produkcji znajduje się w nieruchomości położonej w (…).

Elementy składające się na wyżej opisany dział produkcji stanowią Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”), która samodzielnie, bez względu na miejsce może być wykorzystywana do osiągnięcia przypisanych jej gospodarczych celów, tj. produkcji obuwia gumowego (PCV).

Wnioskodawca zamierza wnieść ww. ZCP jako wkład niepieniężny (aport) (zakres przedmiotowy aportu obejmuje m.in. cały dział produkcji, ze wszystkimi jego elementami składowymi opisanymi powyżej) w zamian za udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wkładem wyżej opisanym będą wszystkie elementy opisane w pkt od a. do d. powyżej, bez uwzględnienia nieruchomości (lub posiadanego tytułu prawnego do nieruchomości), w której się obecnie znajdują.

Spółką, do której wniesiony zostanie aport będzie (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), posiadająca numer REGON: (…), NIP: (…), wpisana do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS: (…) (dalej: „Spółka”). Spółka rozpoczęła działalność w dniu 23 listopada 2021 roku. Przeważającą działalnością Spółki według klasyfikacji PKD jest produkcja obuwia (kod PKD: 15.20.Z). Spółka ma w zamiarze prowadzenie działalności w zakresie produkcji obuwia gumowego, tj. kontynuowanie działalności w zakresie w jakim to czynił wnoszący aport Wnioskodawca.

Jednocześnie dojdzie do zawarcia umowy najmu pomiędzy wnoszącym aport Wnioskodawcą, a Spółką. Przedmiotem najmu będzie nieruchomość (budynek trwale związany z gruntem), w którym znajduje się ZCP. Wyżej opisane elementy ZCP będą wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej bez konieczności zmiany miejsca działania wnoszonego Działu produkcji. Taki stan rzeczy wynikać będzie nie tylko ze względów praktycznych, ale w szczególności z tego, że Wnioskodawca po wniesieniu aportu będzie kontynuował prowadzenie działalności polegających na wynajmie nieruchomości. Produkcja obuwia będzie kontynuowana przez Spółkę.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Składnikami materialnymi i niematerialnymi stanowiącymi przedmiot aportu, wnoszonego do spółki (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, KRS: (…) (dalej „Spółka”), są wszystkie elementy opisane w pkt od a. do i. Wniosku, bez uwzględniania nieruchomości (lub posiadanego tytułu prawnego do nieruchomości), w której się obecnie znajdują. Wskazanie w treści Wniosku pkt. od a. do d., jako jedyne elementy składowe Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa (dalej „ZCP”), stanowi oczywistą omyłkę pisarską - oznacza to tym samym, że w skład ZCP mają wchodzić elementy opisane w pkt. od a. do i. tej części Wniosku.

Wnioskodawca poza działalnością gospodarczą wykonywaną przy użyciu działu produkcji stanowiącego ZCP, prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Mając na uwadze powyższe, działalność polegająca na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, prowadzona jest przy użyciu nieruchomości.

Działalność Wnioskodawcy, która obejmuje działalność produkcyjną ma tym samym być przedmiotem aportu do Spółki jako ZCP, natomiast działalność Wnioskodawcy, która obejmuje działalność nieruchomościową ma pozostać przy Wnioskodawcy po wniesieniu ZCP do Spółki. Składniki majątkowe do obu tych działalności Wnioskodawcy (części dot. nieruchomości oraz produkcyjnej) nie pokrywają się ze sobą, z zastrzeżeniem takim, że obecnie działalność produkcyjna mająca być przedmiotem aportu do Spółki w ramach ZCP jest prowadzona na nieruchomości Wnioskodawcy, która to nieruchomość pozostanie w działalności nieruchomościowej Wnioskodawcy i tym samym nie zostanie przeniesienia na Spółkę w ramach ZCP, a pozostanie przy Wnioskodawcy w ramach prowadzonej działalności nieruchomościowej. W związku z wniesieniem ZCP do Spółki aportem Wnioskodawca zawrze ze Spółką umowę najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy) na podstawie to, której Spółka będzie posiadać tytuł prawny do przedmiotowej nieruchomości.

Po wniesieniu ZCP jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki, po stronie przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie pozostaną żadne składniki majątkowe w zakresie działalności produkcyjnej (składniki majątkowe wskazane w treści pkt. III. 1 niniejszej odpowiedzi na wezwanie), z zastrzeżeniem tego, że w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy pozostaną prawa do nieruchomości (w tym nieruchomości, na której prowadzona jest działalność produkcyjna), czy innych składników majątkowych, które są/będą wyodrębnione do działalności nieruchomościowej Wnioskodawcy i służą/służyć będą Wnioskodawcy w prowadzeniu działalności w zakresie nieruchomościowym.

Będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku stanowiące ZCP, będą wyodrębnione finansowo. Oznacza to, że możliwe będzie przyporządkowanie dochodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do części działalności gospodarczej Wnioskodawcy, obejmującej działalność w zakresie produkcji obuwia (działalność produkcyjna) wykonywaną przy pomocy działu produkcji stanowiącego ZCP w stosunku do pozostałej działalności (działalności w zakresie nieruchomości).

Będące przedmiotem aportu Spółki składniki majątku stanowiące ZCP będą wyodrębnione organizacyjnie w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy na podstawie stosownego dokumentu (np. statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze).

Będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku stanowiące ZCP będą stanowić funkcjonalnie odrębną całość oraz będą obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzania działań gospodarczych. Mając na uwadze powyższe, składniki majątku posiadają zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, bez zorganizowania dodatkowych elementów przez nabywcę tych składników.

W dniu wniesieniu wkładu niepieniężnego aportu (ZCP) do Spółki, Spółka będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności w zakresie produkcji obuwia wykonywaną przy pomocy działu produkcji (działalność produkcyjna Wnioskodawcy) w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem planowanego aportu (ZCP), z zastrzeżeniem działania w zakresie skutecznego przeniesienia aportu (np. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki, zmiana umowy spółki, objęcie udziałów przez wspólnika, zawarcia umowy aportowej, na podstawie której przeniesiona zostanie własność ZCP z Wnioskodawcy na Spółkę).

Wskazać również należy, że z uwagi, że działalność produkcyjna Wnioskodawcy ma być kontynuowana przez Spółkę w tym samym miejscu to jedyną dodatkową czynnością po stronie Spółki będzie również od razu zawarcie umowy najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy) z Wnioskodawcą, przy czym nie będzie to (zawarcie umowy) wymagało zaangażowania po stronie Spółki dodatkowych środków we własnym zakresie.

Poza czynnościami dotyczącymi skutecznego wniesienia przez Wnioskodawcę ZCP jako aportu do Spółki (np. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki, zmiana umowy spółki, objęcie udziałów przez wspólnika, zawarcia umowy aportowej na podstawie, której przeniesiona zostanie własność ZCP z Wnioskodawcy na Spółkę) Spółka musi jedynie zawrzeć umowę najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy) z Wnioskodawcą. Przy czym faktycznie możliwym jest prowadzenie przez Spółkę działalności produkcyjnej objętej ZCP w innej lokalizacji niż przedmiotowa nieruchomość.

ZCP posiadać będzie na dzień wniesienia do Spółki potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w obecnie istniejącej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (działalność dot. części produkcyjnej).

W celu samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę w takim zakresie, w jakim prowadził ją Wnioskodawca, w oparciu wyłącznie o składniki majątkowe mające być przedmiotem aportu do Spółki (ZCP) bez dodatkowych działań faktycznych lub prawnych będzie możliwe prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej w tym zakresie, przy czym dodatkowo Spółka zawrze z Wnioskodawcą umowę najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy), albowiem planowana jest kontynuacja działalności produkcyjnej przez Spółkę w dotychczasowym miejscu, a działalność Wnioskodawcy obejmująca nieruchomości pozostanie przy Wnioskodawcy.

Nieruchomość została wyłączona ze składników aportu (ZCP), ponieważ przedsiębiorstwo Wnioskodawcy prowadzi na niej działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (działalność nieruchomościowa) oprócz działalności produkcyjnej. Wnioskodawca przy tym wskazuje, że w ramach swojej działalności obejmującej nieruchomości jest właścicielem lub dysponuje prawami do kilku nieruchomości (aktualnie ok 5 - 6 nieruchomości, w tym lokale, mieszkanie itp. - przy czym Wnioskodawca planuje rozszerzać działalność w tej części - nieruchomościowej).

Umowa najmu (ewentualnie dzierżawy), o której jest mowa we Wniosku dotyczy nieruchomości wyłączonych z aportu, w stosunku 1:1, tj. obejmuje w całości dokładnie tą nieruchomość, która służy obecnie Wnioskodawcy dla celów prowadzenia działalności produkcyjnej. Pozostanie ona bowiem przy Wnioskodawcy w zakresie działalności nieruchomościowej Wnioskodawcy.

Aport wyodrębnionej części majątku (ZCP) będzie wiązał się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl treści przepisu art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.), w związku z powyższym dotychczasowy i nowy pracodawca poinformują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, Spółka stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy jako nowy pracodawca.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 12 kwietnia 2022 r.)

1) Czy elementy tworzące łącznie dział produkcji, mianowicie: (1) środki trwałe i wyposażenie służące do działalności produkcyjnej (w szczególności: 3 wtryski surowca, samodzielna wspomagająca instalacja wentylacyjna, instalacja sprężonego powietrza oraz agregaty chłodnicze oraz agregaty olejowe - hydrauliczne, wózek widłowy, kontenery i urządzania pomocnicze tj.: obcinarki, bandownice, drukarki 3D do tworzywa wzorów, wózki ręczne, sprzęt komputerowy do monitorowania produkcji), (2) zapasy towarów i materiałów do produkcji (surowce do produkcji (surowce do produkcji, tj. granulat PCV) oraz półprodukty wykorzystywane do produkcji (polar, materiał do ocieplenia, metki), (3) prawa i obowiązki z umów z kontrahentami związanych z funkcją produkcyjną, tj. w szczególności: (a) umowy z dostawcami materiałów do produkcji, (b) umowy ubezpieczenia związane ze składnikami majątku wykorzystywanymi w funkcji produkcyjnej, (c) umowy z dostawcami mediów (energia elektryczna, energia cieplna, woda, odprowadzanie ścieków), umowy wywozu śmieci dla potrzeb funkcji produkcyjnej, (4) prawa do technologii produkcji; (5) prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów o pracę z pracownikami przypisanymi do funkcji produkcyjnej oraz zobowiązania wobec pracowników związane z tymi umowami oraz pozostałe zobowiązania związane ze stosunkami pracy przejętych przez pracowników; (6) prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń i zezwoleń (decyzji administracyjnych) związanych z funkcją produkcyjną (o ile ich przejście jest dopuszczalne na gruncie obowiązujących przepisów); (7) należności i zobowiązania wynikające z ww. umów w pkt. (3) oraz (5) powyżej w zakresie w jakim nie zostaną uregulowane/spełnione przed wniesieniem aportu; (8) dokumentacja związana z funkcją produkcyjną i jej elementami; (9) wszelkie inne niewymienione wyżej materialne i niematerialne aktywa, prawa i obowiązki, wierzytelności, zobowiązania i inne składniki majątkowe oraz umowy związane z funkcją produkcyjną, z jednoczesnym wyłączeniem nieruchomości w której obecnie się znajdują, posiadają status zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu treści przepisu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które to ZCP może być przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

2) Czy wniesienie ZCP, składającego się z elementów tworzących łącznie dział produkcji jak w pkt 1 jako aportu jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

3) Czy wniesienie ZCP, składającego się z elementów tworzących łącznie dział produkcji jak w pkt 1 jako aportu, nie będzie dla wnoszącego aport do spółki przychodem w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

4) Czy wniesienie ZCP, składającego się z elementów tworzących łącznie dział produkcji jak w pkt 1 jako aportu, przez wnoszącego aport (osoby fizycznej) do spółki będzie skutkować jego zwolnieniem z podatku dochodowego, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 4. W zakresie pytań Nr 1-2 oraz 3 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, wniesienie ZCP składającego się z elementów tworzących łącznie dział produkcji jak w pkt. 1 jako aportu, przez wnoszącego aport (osobę fizyczną), tj. Wnioskodawcę, do Spółki będzie skutkować jego zwolnieniem z podatku dochodowego, o którym mowa w treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z treścią ww. przepisu wolne od podatku dochodowego są „przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 9, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład".

Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ww. przychody to „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio".

Z powyższej regulacji wynika wprost, że aport przedsiębiorstwa do spółki jest wolny od podatku dochodowego, co zostało m.in. potwierdzone w obszernej praktyce interpretacyjnej organów podatkowych. Fakt ten został potwierdzony m.in. w:

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.171.2019.1.AC, w której zostało wskazane, że "Wyżej wymienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport przez wnoszącego wkład. Zależą one od rodzaju wnoszonego wkładu. Gdy podmiot wnosi do Spółki kapitałowej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w momencie wniesienia wkładu po stronie podmiotu obejmującego udziały, nie powstaje w związku z tą transakcją przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że jeżeli do Spółki wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, że jeżeli do spółki mającej osobowość prawną wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania";

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 grudnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.503.2018.5.IS, w której zostało wskazane, że "Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, że jeżeli do spółki mającej osobowość prawną wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania";

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.458.2018.1 .MT, zgodnie z którą "jeżeli do spółki mającej osobowość prawną wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania.

Mając na uwadze powyżej powołane przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w sytuacji wniesienia do spółki kapitałowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy - będzie korzystać wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Zatem w momencie wniesienia zorganizowanych części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej ("GmbH"), powstaje po stronie Wnioskodawców przychód, jednak jest to przychód zwolniony z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych";

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2017 r., nr 0112-KDIL2-1.4012.127.2017.3.SS, w której zostało wskazane, że "zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r., wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, że jeżeli do spółki mającej osobowość prawną wnoszony jest aport będący przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to powstały z tego tytułu przychód jest zwolniony z opodatkowania".

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku uznania, że przedmiot Aportu będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy PIT, dokonanie Aportu będzie powodowało powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu w wysokości wartości tego wkładu, jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy PIT, przychód ten będzie wolny od podatku dochodowego.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, że jego zdaniem odpowiedź na pytanie nr 4 winna być twierdząca, tj. wniesienie ZCP składającego się z elementów tworzących łącznie dział produkcji jak w pkt. 1 jako aportu, przez wnoszącego aport (osobę fizyczną), tj.

Wnioskodawcę, do Spółki będzie skutkować jego zwolnieniem z podatku dochodowego, o którym mowa w treści przepisu art. 21 pkt. 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;

Według art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9,  z zastrzeżeniem art. 24 ust. 23 – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i spółka lub spółdzielnia otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Przy czym zgodnie z zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.):

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do art. 552 ustawy Kodeks cywilny:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Powołane przepisy wprowadzają opodatkowanie przychodów z tytułu wniesienia do spółki (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wkładu niepieniężnego w wysokości wartości tego wkładu, a w przypadku gdy wartość ta jest niższa niż wartość rynkowa tego wkładu, przychodem jest właśnie ta wartość rynkowa. Jednocześnie przychody takie są wolne od podatku dochodowego, jeżeli przedmiotem aportu do spółki jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część i spółka otrzymująca wkład przyjęła dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład.

Zwracamy uwagę, że zgodnie z art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie natomiast do treści art. 24 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z powyższego wynika, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy wniesienie wkładu niepieniężnego następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tak więc, gdy warunek ten nie zostanie spełniony, zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak należy zauważyć, że weryfikacja ewentualnych przesłanek i celów wniesienia wkładu niepieniężnego jest możliwa dopiero w ramach ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego, które przeprowadzić może właściwy organ podatkowy.

Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W treści wniosku wskazała Pani, że przedmiotem aportu do Spółki z o.o. będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji obuwia (przy wykorzystaniu opisanego we wniosku działu produkcji) oraz działalność gospodarczą polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Zamierza Pani wnieść jako wkład niepieniężny (aport) do Spółki cały dział produkcji (obejmujący elementy wymienione w punktach a-i opisu zdarzenia przyszłego). Wkładem nie będzie natomiast objęta nieruchomość (lub posiadany tytuł prawny do nieruchomości), w której obecnie znajduje się dział produkcji. Przy czym, co istotne, z uwagi na fakt, że Pani działalność produkcyjna ma być kontynuowana przez Spółkę w tym samym miejscu to jedyną dodatkową czynnością po stronie Spółki będzie zawarcie umowy najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy) z Panią, przy czym nie będzie to (zawarcie umowy) wymagało zaangażowania po stronie Spółki dodatkowych środków we własnym zakresie.

Jednocześnie, jak wskazano we wniosku, będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku, będą wyodrębnione finansowo. Oznacza to, że możliwe będzie przyporządkowanie dochodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do części Pani działalności gospodarczej, obejmującej działalność w zakresie produkcji obuwia (działalność produkcyjna) wykonywaną przy pomocy działu produkcji stanowiącego ZCP w stosunku do pozostałej działalności (działalności w zakresie nieruchomości). Ponadto, będące przedmiotem aportu Spółki składniki majątku stanowiące ZCP będą wyodrębnione organizacyjnie w Pani przedsiębiorstwie na podstawie stosownego dokumentu (np. statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze). Jednocześnie, jak wynika z opisu sprawy, będące przedmiotem aportu do Spółki składniki majątku będą stanowić funkcjonalnie odrębną całość oraz będą obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzania działań gospodarczych. Składniki te posiadają zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, bez zorganizowania dodatkowych elementów przez nabywcę tych składników. W dniu wniesieniu wkładu niepieniężnego aportu do Spółki, Spółka będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania prowadzonej przez Panią działalności w zakresie produkcji obuwia wykonywaną przy pomocy działu produkcji (działalność produkcyjna Wnioskodawcy) w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem planowanego aportu (ZCP). Ponadto, jak wskazano we wniosku, w celu samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę w takim zakresie, w jakim prowadziła ją Pani, w oparciu wyłącznie o składniki majątkowe mające być przedmiotem aportu do Spółki (ZCP) bez dodatkowych działań faktycznych lub prawnych będzie możliwe prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej w tym zakresie, przy czym dodatkowo Spółka zawrze z Panią umowę najmu przedmiotowej nieruchomości (ewentualnie dzierżawy), albowiem planowana jest kontynuacja działalności produkcyjnej przez Spółkę w dotychczasowym miejscu, a Pani działalność obejmująca nieruchomości pozostanie przy Pani. Jednocześnie, aport wyodrębnionej części majątku będzie wiązał się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 § 1 Kodeksu pracy.

Tym samym uznać należy, że przedmiot aportu, tj. zespół składników

Wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Nabywcy (spółki z o.o.) skutkuje po Pani stronie powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak przychód ten będzie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych, tutejszy Organ informuje, że zostały one wydana w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).